Maailm

Sarkozy on jälle poliitika edurivis (1)

Tõnis Erilaid, 1. detsember 2014 07:00
ÕNNITLUSED: Oma valimiskampaania peakorterist pärast ­valimisi väljunud Sarkozyd piirasid tänaval sajad ­õnnesoovijad. Foto: Reuters / Scanpix
Nädalalõpul, kui Lõuna-Prantsusmaal tuli taas sadu inimesi paduvihmade tekitatud tulvade teelt evakueerida, oli prantslaste tähele­panu pigem pööratud kahe opositsioonipartei juhtide valimisele. Parempoolse UMP liidriks sai poliitikasse tagasi tulnud endine president Nicolas Sarkozy.

Vähem üllatav on see, et äärmusparempoolse Rahvarinde juhiks valiti tagasi Marine Le Pen.

Samal teemal

Mõlemad kandideerivad kindlasti ka 2017. aasta presidendivalimistel, kus Sarkozy peab heitlema rohkem oma partei võimalike kandidaatidega kui praeguse presidendi Farn?ois Hollande’iga, kelle toetus on rahva hulgas minimaalne.

Marine Le Pen on suutnud varem marginaalse Rahvarinde tõsta oluliseks tegijaks Prantsusmaa poliitikamaastikul ja teda ei vääranud ka vahetult valimiste eel paljastunud info, et tema partei pidi tegutsemise jätkamiseks laenama raha Venemaa pangalt First Czech Russian Bank. Prahas asutatud panga ostis omal ajal ära ja tõi Venemaale Gennadi Timtšenko. Nüüd on sellel teine omanik, kuid vaatlejad ei kahtle, et raha eraldamiseks tuli käsk Kremlist.

Lubas tulla kui tsunami

Marine Le Pen väitis ajakirjanikele, et Rahvarinne otsis laenuraha kõigist Prantsusmaa pankadest. Need keeldusid ja seejärel pöörduti mitte ainult Venemaa, vaid ka Ühendriikide ja Hispaania pankade poole.

Sarkozy edu ähmastab Prantsusmaa ajakirjanduse hinnangul ühelt poolt see, et tema ja ta liitlaste vastu on taas algatatud kriminaaluurimisi ja teiselt poolt ollakse pettunud tema võiduski.

Sarkozy poolt oli erakordselt agara osavõtuga internetis toimunud valimistel 64,5 protsenti hääletanuist, kuid vaatlejad, ja küllap ka ta ise, ootasid paremat tulemust. Oli ju endine president lubanud siseneda poliitikasse kui tsunami ja tõsta UMP populaarsus uuesti aastatagusele tasemele. "Ta pakatab endiselt energiast, kuid tuleb tunnistada, et tee erakonna tippu on olnud oodatust palju raskem ja isegi ebaõnnestunum," kirjutasid kommentaatorid.

Pakatab karismast

Tõsi, kõike kirjutatut ei maksa uskuda. Kainemad analüütikud on osutanud, et Sarkozyl näib olevat üheksa elu nagu kassil – kui jutt on tema või tema nõunike vastu alustatud kohtuasjadest. "Ainult temal ja mitte kellelgi teisel on kõik kaardid käes Prantsusmaa majanduse varjusurmast äratamiseks," ütlevad UMP-sõbralikud vaatlejad, osutades peale kõige muu ka sellele, et ainult Sarkozyl on praegusest edurivi poliitikutest piisavalt karismat rahva tegudele meelitamiseks.

Lähim konkurent, varasem põllumajandusminister Bruno Le Maire sai 29,18 protsendi hääletajate toetuse – kaugelt suurema, kui ennustati.

Valimistulemus tähendab aga eeskätt seda, et märgatavalt kasvasid kahe UMP tõenäolise presidendikandidaadi Alain Juppe ja Fran?ois Filloni võimalused Sarkozyga rinda pista 2017. aasta presidendivalimiste eel.

Kas venelased tõid Pariisi Trooja hobuse?

Prantsuse ajakirjandus on mures: miks kinkis Venemaa saatkond jõulukuuse, mis seisab Notre Dame’i juures ja kulutas 80 000 eurot ainuüksi sellele, et kuusehiiglane läbi kogu Euroopa Pariisi vedada?

Internetilehekülje The Local andmeil ­algas kõik sellest, et Notre Dame’i vaimulikud teatasid, et ootavad koguduseliikmete ja kõigi pariislaste panust jõulupuu otsmiseks. Heategevusettevõtmisest kuulsid venelased, kes vedasidki puu kohale. "See on esimene kord ajaloos, kui Pariisi jõulupuu toodi Venemaalt," ütles Venemaa saadik Prantsusmaal Aleksandr Orlov ja kutsus kõik pealinnas olevad Vene ajakirjanikud avamisele.

Notre Dame’i rektor peapiiskop Patrick Jacquin tunnistas ajalehele Le Parisien, et nemad suutsid korjata 30 000 eurot, millest jäi jõulupuu ostmiseks väheks. "Seal on ikkagi mingi salakokkulepe peidus," on Le Parisieni andmeil pariislased rahutud.