Maailm

Inimõiguste kohus arutab Ukraina kaebust Venemaa vastu (7)

Õhtuleht, 28. november 2014 07:00
ROHELISED MEHIKESED: Märtsis saabus Krimmi tuhandeid rohelisi mehikesi, kelle relvade kaitsel korraldatud referendumil tehti otsus Venemaaga liituda.Foto: AFP / Scanpix
Euroopa Inimõiguste Kohus võttis arutada kaks Ukraina hagiavaldust Venemaa vastu. Esimene käsitleb Krimmi okupeerimist ja edasisi sündmusi Ida-Ukrainas, teine lastekodulaste seadusvastast viimist Ukraina Snežnõist Venemaa territooriumile tänavu suvel. Lapsed toodi küll Ukrainasse tagasi pärast mõlema riigi lastekaitseametnike sekkumist.

Ühtlasi on kohus saanud 160 avaldust nii Ukraina kui Venemaa eraisikutelt, mis on seotud sündmustega Krimmis ja Donbassis. Ukraina uudisteagentuuri lb.ua teatel pole kohus veel otsustanud, kas neid arutada või mitte.

Inimõiguste kohtu pressiteates nenditi, et Venemaa peab 16 nädala jooksul teatama, kas ta on nõus nende küsimuste arutamisega, või põhjendama, miks Venemaa arvates ei kuulu Krimmi küsimuse arutamine kohtu jurisdiktsiooni alla.

Kohus soovis ka täpsustusi, milliseid samme astus Venemaa nende inimeste kaitseks, kelle suhtes võidi rikkuda inimõiguste konventsiooni mõnda sätet ja kui midagi tehti, kas sellest oli ka kasu.

Ukraina hagis nenditakse, et tänavu püüdis Venemaa alates 27. veebruarist Krimmi enda kontrolli alla võtta, rikkudes sealjuures nii seal kui Ida-Ukrainas rängalt inimõiguste konventsiooni.

"Alates märtsist hukkus Krimmi annekteerimise ja sellele järgnenud sündmuste tõttu Ukraina sõjaväelasi, eriteenistuste töötajaid ning tsiviilelanikkonda," tsiteerib hagiavaldust Venemaa infoportaal RBK, märkides, et tapmised olid süstemaatilised, nagu ka tsiviilelanike ebainimlik kohtlemine ja piinamine.

Ukraina kodanikud, kes ei soovinud kodakondsust vahetada ega ka Krimmist lahkuda, olid surve all.

Lb.ua osutab, et peaminister Arseni Jatsenjuk teatas äsja, et inimõiguste kohtu ja teiste kohtute, kuhu riik kavatseb pöörduda, otsused võimaldavad korvata triljonite grivnadeni ulatuvad kahjud, mida Ukraina on tänavu kandnud.

NEWSRu.com tsiteerib riigiduuma ühe komitee esimeest Leonid Slutskit: "Pole välistatud, et inimõiguste kohus teeb diskrimineeriva ja juba ette kavandatud otsuse Ukraina kasuks."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee