Eesti uudised

Viis endist teabeameti töötajat mõisteti omastamises süüdi (6)

Teele Talve, 27. november 2014 07:00
Süüdimõistetud omastasid kokku 608 000 euro väärtuses riigile kuuluvat raha ja vara, ütles riigiprokurör Inna Ombler. Foto: Mati Hiis
Eile kinnitas Harju maakohus kokkuleppe kriminaalasjas, millega mõisteti süüdi viis endist teabeameti töötajat omastamises ja neist neli ka riigisaladuse avalikustamises.

Neli endist teabeameti töötajat – Sergei Bõstrov, Pavel Kotkin, Ines Piibeleht ja Sven Randlane – mõisteti süüdi omastamises ja riigisaladuse avalikustamises. Bõstrov mõisteti süüdi ka narkootilise aine kokaiini väikeses koguses ebaseaduslikus käitlemises. Lauri Vihula mõisteti süüdi omastamises. Riigiprokurör Inna Ombler ütles, et süüdimõistetud omastasid kokku 608 000 euro väärtuses riigile kuuluvat raha ja vara. "See kuritegude toimepanemise aeg oli üsna pikk, osal süüdimõistetutel 2002.–2014. aastani."

Küsimusele, mis otstarbel raha kasutati, sõnas prokurör, et süüdistuse seisukohalt ei ole tähtis, kes ja konkreetselt milleks raha kasutas. "See ei ole kunagi eraldi eesmärk, mida kriminaalmenetluses tuvastada. Kriminaalmenetluse ülesanne on tuvastada, kui suur kahju on Eesti vabariigile tekitatud, see ka tuvastati."

Riigisaladuse avalikustamine tähendas teabeameti tööga seotud dokumentide ja andmekandjate avalikustamist inimestele, kellel puudus riigisaladusele juurdepääsu luba ja teadmisvajadus. Üks süüalustest avalikustas riigisaladuse ka suuliselt.

Mitu korda riigisaladust avaldati ja kellele, ei öelda: "Riigisaladuse enese kaitsmise huvides ei ole kindlasti võimalik täpsustada seda süüdistust, mis on esitatud Bõstrovile, Kotkinile, Piibelehele ja Randlasele riigisaladuse avalikustamise eest," ütleb prokurör.

Kohus karistas Bõstrovi 4 aasta ja 6 kuu pikkuse vangistusega.

Kotkinit karistas kohus kolmeaastase vangistusega, millest tuleb kohe ära kanda 11 kuud, ülejäänu on tingimisi. Vihulale mõisteti 2 aasta ja 7 kuune tingimisi vangistus. Randlasele mõisteti karistuseks 2 aastat ja 4 kuud vangistust, millest kohe tuleb ära kanda 6 kuud ja 24 päeva, ülejäänud karistus on tingimisi. Piibelehele mõisteti 2 aastat vangistust, millest tuleb kohe ära kanda 6 kuud ja 10 päeva, ülejäänud karistus on mõistetud tingimisi.

Samal teemal

22.04.2014
Teabeameti süüasjas on kohus vahistanud kaks inimest