PARAS PALAGAN: «Võsareporteris» lendas sädemeid rohkem kui küll. Tiit (pikkade käistega) ütles ühele ehitajale: «Ajukääbik. Lähed ise kinni ära, kui siin palju mölised.» Tsirkusele lisas värvi asjaolu, et Teet saabus oma masinaga ühesuunalisel tänaval valest suunast.Foto: Kanal 2 (kaader saatest)
Karoliina Vasli 27. november 2014 07:00
Omal ajal tindiprinteriga valeraha meisterdanud ja selle eest siis bordellis käinud kaksikud Tiit ja Teet Märtman (endise nimega Kääpa) on vahepeal vanglaleiba maitsnud, kuid sellest suurt ei õpitud. Jälle on nad politsei huviorbiidis seoses kelmustega. 

Vennad said omal ajal tuntuks mitme leheartikli ning "Võsareporteri" saate kaudu. 2010. suve hakul meelitas Peeter Võsa Tiidu varitsuse abil välja, et panna ta vastakuti ehitusmeestega, kellele noorsand palga maksmata jättis. Tiit ärritus nõnda, et hakkas ehitajaid robustselt sõimama ning väitis, et tema pole kellelegi võlgu. 

Teet: ehitajad on ise vargad ja pätid

Kõik see meenutab praegust Jaroslavi lugu. Ehitaja rääkis möödunud laupäeval Kanal 2 "Reporteris", et töötas mõni nädal tagasi ettevõtte OÜ Kvaliteet Kivi heaks.

Poolteist nädalat rabas ta paarimehega ühe Lasnamäel asuva paneelmaja juures, kus paigaldati tänavakive. Töö valmis, taheti palka, ent Teet kukkus selgitama – raha ei saa, sest objekt pole veel valmis. Vabandused järgnesid ka järgmistel päevadel. Selgus, et ühistu oli omapoolse ülekande Teedule ammu teinud. Jaroslavile oli Teet lubanud 320 eurot, tema paarimehele umbes 500. Viimaks saatis Teet Jaroslavi SMSiga konkreetselt p***i.

Eile Õhtulehe küsimusi kuulates oli Teet rahulik. "Ta sai avanssi hoopis, noh. Sai täpselt nii palju, kui väärt oli, osa rahast läks maha."

Miks maha? "Tööriistad kadusid ära, näiteks ketaslõikur. Ma arvan, et nad on ise pätid ja vargad!"

Enda väitel andis ta mõlemale mehele 250 eurot.

Jaroslav jääb oma jutu juurde. "Olen Teeduga pärast "Reporteri" saadet suhelnud, aga ta ütles, et ei kavatse mingit raha maksta. Aga kokku tahtis küll saada, ma ei kujuta ette, miks…"

Ühtlasi võttis Teet ühendust uudisloo autori, teleajakirjanik Imre Kaasiga. Telefonikõnes teatas Teet, et Kaas tegi oma elu suurima vea. "Ma võtan seda asja isiklikult! Vaata ette!"

Hiljem saatis ta varjunime alt Kaasile Facebookis kirja, kus jätkas sama joont. "Tegite juba oma teise vea. Loodame, et seda saatuslikku kolmandat ei tule."

Kaas provokatsioonile ei vastanud, seega jääb küsimärgiks, mis see teine viga oli. Võimalik, et avaldus, mille Kaas seoses ähvardamisega politseile kirjutas. Põhja prefektuuri raskete kuritegude talituse juht Roger Kumm ütleb: "Politsei uurib juhtunu asjaolusid ning kuriteole viitavate asjaolude ilmnemisel alustab ka menetlust."

Tiit tahtis heauskset ostjat mullaga petta?

Ühtlasi kinnitab Kumm, et politsei uurib kaksikvendadega seoses mitut kriminaalasja, mis käsitlevad kelmusi. "Praegu on mõlema suhtes alustatud uurimist ning uurijatel on alust kahtlustada neid mitmes episoodis seotult vähemalt kahe vendadele kuuluva ettevõtte tegevusega. Kuna uurimine on pooleli, ei ole meil võimalik täpsustada juhtumite üksikasju."

Õhtuleht küsis Teedult, miks politsei tema ja ta venna tegemisi uurib. Selgitused kõlavad kui mõistujutt sellest, kuidas tema oli puu otsas, kui pauk käis. "Mis politseiuurimine? Valejutt, mind pole keegi kuskile ülekuulamisele kutsunud, ma ei tea midagi."

Ta üritab süükoormat Tiidu kaela veeretada. "Tiidul ehk on probleeme, aga et mind sinna tiritakse. Ma ajan kogu aeg ausat äri," räägib ta nüüd.

Tiitu eile tabada ei õnnestunud. Et ka tema kahtlaste asjadega tegeleb, viitab suvine Delfi artikkel, kus üks lugeja rääkis, kuidas 8. juulil ostis okidoki.ee portaalis kasutajalt Karel22 kuulutuse kaudu neli kuupmeetrit mulda koos transpordiga. Telefoni teel nõudis Karel22 kasutaja taga peituv OÜ Märtman Kinnisvara enda kontole 50 euro suurust ettemaksu, mille lugeja ka üle kandis. Oodatud kaup aga ei saabunudki ning salapärane Karel22 hakkas viivitusele vabandusi otsima, viimaks ei vastanud enam telefonile. Selgus, et kinnisvaraettevõtte omanik on Tiit Märtman.

Poolteist nädalat tühja töötanud Jaroslav ütleb, et omad vitsad peksavad ja temagi pidanuks rohkem tausta uurima. "Vähemasti nüüd jälle inimesed teavad, millega nad tegelevad."

Politseisse ta pöörduda ei plaani, sest tal pole töösuhet millegagi tõestada, tasus lepiti kokku suusõnaliselt, mitte lepinguga.

Valeraha kulutati lõbumajas

Kahe lainena – 2009. aasta kevadel ja 2010. aasta sügisel – panid Tiit ja Teet Märtman (toona Kääpa) toime üle 50 kelmuse, millega teenisid ligi pool miljonit krooni. Kahe laine vahepeal olid nad kuus kuud vahi all, pärast vabanemist toimetasid vilkalt edasi.

Nende käest käis läbi vähemalt 9500 krooni väärtuses printeriga võltsitud raha – 500krooniste eest osteti toitu, kütust, seksi, üks telefon ja üks mängukonsool. "Tiit tahtis praktiliselt iga päev lõbumajas käia. Ta üritas valida sellised kohad, kus 500kroonistest tagasi maksti," kirjeldas ülekuulamisel üks vendade kaasosaline.

Peale selle tegid vennad näiteks olematut tööd – võtsid äärekivide paigaldamise eest ettemaksu, aga tellitud tööd jäid tegemata.

Tiidule mõisteti kelmuste eest kaks ja pool aastat vangistust ja Teedule kaks aastat. (Allikad: Eesti Ekspress, Õhtuleht)