Maailm

Günekoloog sai Sahharovi preemia 

AFP/BNS/Õhtuleht.ee, 27. november 2014 07:00
Denis Mukwege.Foto: Reuters / Scanpix
Eile andis Euroopa Parlament üle Sahharovi inimõigusauhinna, mille sel aastal sai Kongo Demokraatliku Vabariigi naistevastase vägivalla vastu võitleja, doktor Denis Mukwege (59). Günekoloogina töötav Mukwege rajas sõjast laastatud riigis haigla, milles ta ravib seksuaalvägivalla ohvreid. Ta on aidanud tuhandeid naisi.

Europarlamendi president Martin Schulz ütles Strasbourgis auhinnatseremoonial: "Te olete leevendanud loendamatute naiste ja tüdrukute valu ning ulatanud neile abikäe, et nende vigastatud ja lõhutud kehad võiksid paraneda."

Kongo delegatsioon lehvitas lippe ja laulis rõõmust, kui Mukwegele preemia üle andis.

"Selle auhinnaga aitasite Kongo naiste võitlust nähtavamaks muuta. Ma näen igas vägistatud naises oma naist, igas vägistatud vanaemas oma ema ja igas vägistatud lapses näen ma oma lapsi," ütles Mukwege.

Vene teadlase ja teisitimõtleja Andrei Sahharovi nime kandev auhind, millega kaasneb 50 000 eurot, anti esimest korda välja 1988. aastal. Möödunud aastal sai selle Pakistani tüdrukute haridusvõimaluste eest võitlev koolitüdruk Malala Yousafzai, kes tänavu võitis Nobeli rahupreemia.

Samal teemal

22.09.2010
Sahharovi preemia pälvis Kuuba dissident
22.11.1997
Sahharovi preemia sai Alz^eeria ajakirjanik