Maailm

PEARAHA: MH17 tulistajani viiva info eest makstakse juba 47 miljonit (23)

Aadu Hiietamm, 26. november 2014 07:00
LENNUKIRUSUD: 17. juulil Ida-Ukrainas allatulistatud Malaisia reisilennuki rusud korjati rahvusvaheliste ekspertide silme all õnnetuskohast kokku eelmisel nädalal. Foto: Reuters/Scanpix
Saksa eradetektiivibüroo Wifka otsib kolmandat kuud anonüümseks jääda soovinud isiku ülesandel Ida-Ukraina kohal lennanud Malaisia reisilennuki allatulistajat. Kurjategijani viiva info eest lubati algul maksta 30 miljonit dollarit. Esmaspäeval lisati sellele summale veel 17 miljonit, vahendab ajakiri Capital.

Ida-Ukrainas kukkus 17. juulil alla lennukompanii Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777-200. Pooleli jäi lend MH17, mis pidi viima reisijad Amsterdamist Kuala Lumpurisse. Hukkusid kõik pardal olnud 298 inimest. Enim oli ohvrite seas hollandlasi – 193.

Süüdlane on leidmata

Samal teemal

Kohe pärast katastroofi väitsid USA ja Ukraina eriteenistused, et reisilennuki tulistasid Ida-Ukraina taevas alla venemeelsed mässulised, kes tegid seda tõenäoliselt eksikombel, pidades sihtmärki Ukraina sõjaväelennukiks. USA satelliidifotod ja tehniline luure kinnitasid, et reisilennukit tabas õhutõrjekompleksi SA-11 (BUK M1) maa-õhk-rakett, mis tulistati mässuliste kontrolli all olevalt territooriumilt.

Venemaa levitas samal ajal jõuliselt versiooni, et reisilennuki tulistas alla Ukraina sõjalennuk. Ka mässulised on pidevalt eitanud oma võimalikku süüd.

Hollandi ekspertide 9. septembril avaldatud esialgse raporti järgi tabasid Ida-Ukrainas alla kukkunud Malaisia reisilennukit väljast paljud kiiresti liikunud objektid. Hollandi lennuohutusameti (OVV) esialgne raport ei öelnud otsesõnu, et lend MH17 tulistati alla maa–õhk-tüüpi-raketiga, kuid raporti leiud viitavad sellele järeldusele.

Konkreetne süüdlane on leidmata. Alates 17. septembrist jahib süüdlast anonüümse isiku tellimusel Saksa eradetektiivibüroo Wifka. Sama isik lubas, et lennuki allatulistaja leidmiseni viiva info andjale makstakse 30 miljonit dollarit (24 miljonit eurot).

Sel esmaspäeval tuli teade, et Wifka on valmis maksma veel 17 miljonit dollarit (13,7 miljonit eurot) info eest, mis paljastab need, kes üritavad lennukatastroofi juurdlust segada või takistada, vahendab majandusajakiri Capital. 17 miljonit ei ole valitud juhuslikult. Wifka töötaja Josef Reschi (65) sõnul on see koos­kõlas reisinumbriga MH17.

Wifka maksab lubatud preemiaraha välja Šveitsis Zürichis või mõnes teises neutraalses kohas. Samuti saab infoandja soovi korral uue identiteedi, et vältida kättemaksu.

Resch kinnitab tänaseni, et tema ei tea, kes lubatud pearaha välja pani. Ta kohtus mitu korda uurimise tellija abilistega ning üks neist rääkis šveitsi aktsendiga. Uurimise tellija maksis Reschile esimese honorarina 40 000 eurot ja lubas veel 500 000 eurot, kui lennuki allatulistaja ja tulistamiseks käsu andnu on leitud.

Eradetektiiv usub, et lubatud miljonid toovad tõe päevavalgele. "Kõik siin ilmas on müüdav ja ostetav. Küsimus on vaid hinnas," usub Resch.

Eradetektiiv rääkis Capitalile, et on alates 17. septembrist saanud üle 1000 e-kirja, sadu telefonikõnesid ja kümneid kirju. "Ma usun, et maailma kõik vandenõuteoreetikud on minuga ühendust võtnud," naljatles Resch. Ta lisas, et 99% vihjetest võis kohe prügikasti visata. Kümmekond informanti tundusid aga huvitavad ning pärast lisa­uurimist on neist sõelale jäänud viis.

"Me oleme praegu faasis, kus peame näost näkku kõnelusi, sageli ka vahendaja kaudu," ütles üle 30aastase eradetektiivistaažiga Resch. Ta rõhutas, et tema ja kolleegid on uurimisel tubli tüki maad edasi läinud, kuid selget tulemust ei saa veel esitada. Küll aga võib senise töö põhjal kinnitada, et liikvele on lastud hulk võltsinguid.

"Me vajame ühte teist Edward Snowdenit," rõhutab eradetektiiv.

Resch ei välista, et kurjategija otsimine on poliitiliselt või majanduslikult motiveeritud. Ta peab võimalikuks, et uurimise tellimise taga on Vene oligarhid, kes soovivad kahjustada või koguni ametist tagandada Venemaa presidenti Vladimir Putinit. Kannatavad ju oligarhid sanktsioonide all, mis lääneriigid on ajendatuna Putini toetusest Ukraina mässulistele Venemaa suhtes kehtestanud. Olgu lisatud, et Šveitsis elab praegu ka mullu detsembris Putini armust vanglast vabanenud Mihhail Hodorkovski, kes septembris asutas liikumise Avatud Venemaa, kelle eesmärk on koondada euroopameelsed venelased president Putini võimu vastu.

Resch ei välista ka, et tellimus võis tulla hoopis Kremlist, kes avalikult väidab, et reisilennuki tulistamise taga on Ukraina sõjajõud. Kui peaks selguma, et see ongi nii, siis loodab Kreml, et lääneriikide toetus Kiievile lööb kõikuma.

MH17 rusud saadetakse Hollandisse veoautodega

Donetski oblastis 17. juulil alla kukkunud lennufirma Malaysia Airlines Boeing 777-200 rusud saadetakse Harkivist Hollandisse veokitega, ütles Ukraina Harkivi oblasti kuberner Ihor Baluta.

"Esialgse kava kohaselt pidi meie rong toimetama rusud Lvivi oblastisse, kus oli plaanis laadida need ümber Hollandist saabuvale rongile. Sellest ideest oleme nüüd loobunud. Teisipäeval saabus neli Hollandi transpordieksperti, kes uurivad vagunitesse paigutatud rususid ning korraldavad nende veo Hollandisse," ütles Baluta ajakirjanikele.

Rusud läbivad Harkivis tollikontrolli, lisas kuberner, kelle sõnul nende Harkivist ärasaatmise aeg selgub lähiajal.

Erirong lennukirusudega saabus rahvusvaheliste ekspertide saatel Donetski oblastist Harkivisse pühapäeval. Osa lennukirusudest toodi Harkivisse kahe veokiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee