Maailm

Fergusoni kohus ei süüdista politseinikku mustanahalise nooruki surmas, rahvas tuli taas tänavatele (4)

BNS, 25. november 2014 07:34
Rahulolematu rahvahulk rüüstas politseiautot, lõhkus vaateaknaid ning Fergusoni tänavatel kostsid lasud.Foto: Reuters / Scanpix
USA Missouri osariigis Fergusoni linnas puhkes esmaspäeva õhtul vägivald pärast vandekohtu otsust mitte esitada linna politseiohvitserile süüdistust seoses relvitu 18aastase mustanahalise nooruki surmavalt haavamisega tänavu 9. augustil.

Vandekohtu otsuse teatavakstegemise järel puhkes linnas vägivald. Rahulolematu rahvahulk rüüstas politseiautot, lõhkus vaateaknaid ning Fergusoni tänavatel kostsid lasud.

St. Louisi maakonna kohtu vandemehed otsustasid 18-aastase Michael Browni maha lasknud valgele politseinikule Darren Brownile süüdistust mitte esitada.

Maakonna peaprokurör Robert McCulloch ütles otsust põhjendades, et Wilson tegi Browniga rüselusse sattumise järel 12 lasku ning vandekohus ei näinud süüdistuse esitamiseks põhjust. Vandekohtule esitatud tõendid kinnitasid, et Wilson avas tule enesekaitseks rüseluse ajal, mis järgnes poeröövile reageerimisele, lisas ta.

Kohtuhoone ees otsust oodanud rahvahulk asus vahetult pärast otsust hoonet kividega loopima.

Protestijaid lõid sisse politseiauto aknad ning üritasid seda ümber lükata, kuid loobusid sellest ja panid sõiduki põlema. Võimude sõnul vastasid politseinikud pipragaasi ja suitsugranaatidega. Protestijate sõnul kasutati nende vastu pisargaasi.

Mõnedel protestijatel õnnestus läbi tungida politsei barrikaadidest. Mõned loopisid neid kivide ja teiste esemetega.

Politsei tunnistas hiljem pisargaasi kasutamist.

Nii president Barack Obama kui ka Browni perekond on kutsunud kohtuotsuse järel vaoshoitusele.

Üheksast valgest ja kolmest mustanahalisest liikmest koosnev vandekohus oli käinud koos alates 20. augustist, et asja arutada.

Browni surm põhjustas nädalaid kestnud vägivaldseid rahutusi ja üleriigilise debati politsei taktikast ja rassisuhetest.

Pinged Fergusonis lõid lõkkele pärast seda, kui politsei avaldas Browni surmavalt haavanud politseiniku nime, kes väitis oma raportis, et too oli enne seda poest sigareid varastanud. Ilmnes aga, et patrullautos istunud valge korravalvur ei teadnud röövist midagi, vaid peatas Browni sellepärast, et too kõndis keset teed ja häiris liiklust.

Samal teemal

05.12.2014
FOTOD: USA-s rassismi- ja politsei vägivalla vastased rahutused jätkuvad
26.11.2014
VIDEO JA GALERII: rassirahutused USA-s ei taltu, tänavatele saadeti veel Rahvuskaardi üksusi
26.11.2014
Fergusonis puhkes taas vägivald, ühtlasi süüdati mitukümmend hoonet
09.10.2014
RAHVAS MÄSSAB TAAS: USA politsei lasi Fergusonis maha juba teise mustanahalise noormehe

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee