Eesti välisminister Keit Pentus-Rosimannus Foto: Mihkel Maripuu / Postimees
BNS 24. november 2014 23:50
Välisminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul peegeldab esmaspäeval Sotšis sõlmitud Venemaa ja Abhaasia vahel sõlmitud leping Venemaa soovi annekteerida osa Gruusiast.

Pentus-Rosimannuse sõnul on Sotšis sõlmitud niinimetatud partnerluse ja integratsiooni leping Venemaa ja Abhaasia de facto võimude vahel murettekitav, teatas BNS-ile välisministeeriumi pressiesindaja.

„On oht, et selline tegevus viib osa Gruusia territooriumi annekteerimiseni Venemaa poolt," ütles välisminister. „See samm rikub Gruusia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust, on vastuolus rahvusvahelise õigusega ning kohustustega, mis Venemaa on endale võtnud Euroopa Nõukogu ees ja niinimetatud kuuenda punkti rahuplaaniga."

Pentus-Rosimannuse hinnangul kahjustab leping ka Genfi läbirääkimiste protsessi ning seega julgeolekut ja stabiilsust kogu regioonis.

„Venemaa praegune tegevus Abhaasias, sealhulgas piirirajatiste püstitamine, on illegaalne," ütles ta. „Kutsume Venemaad üles täitma kõiki 2008. aasta relvarahuga võetud kohustusi, sealhulgas oma vägede taandamist konfliktieelsetele positsioonidele. Samuti peame oluliseks, et Euroopa Liidu vaatlusmissiooni esindajaile tagatakse ligipääs Abhaasia aladele."

Vene president Vladimir Putin ja Abhaasia liider Raul Hadžimba allkirjastasid esmaspäeval liitlassuhete ja strateegilise partnerluse leppe, mis seob Abhaasia tugevamalt Venemaa külge ning kindlustab Moskva kontrolli piirkonna üle.

Musta mere olulisus Venemaa jaoks on saanud Ukraina kriisi ajal üha ilmsemaks. Putin õigustas Krimmi annekteerimist, öeldes, et see tagab, et NATO laevad "ei ole kunagi poolsaarele teretulnud".

Vene väed on Abhaasias alates Moskva-poolse tunnustuse andmisest piirkonnale 2008. aasta Gruusia sõja järel. Esmaspäeval allkirjastatud kokkuleppega viiakse Vene ja Abhaasia väed ühise juhtimise alla.

Gruusia nimetas kokkulepet veel üheks sammuks anneksiooni suunas ning hoiatas, et see kahjustab püüdeid suhete normaliseerimiseks Moskvaga.