Eesti uudised

TV3 | Arrak: tasuta kõrgharidus on paljude noorte elu ära rikkunud (65)

LISA KOMMENTAAR

yll 25. november 2014 22:58
asi pole hariduses vaid ülikooli lõpetanute soovmõtlemises et riik ka edaspidi nende elu võimalikult jõukalt korraldaks.aga kõrgharituid on nii palju et headele kohtadele saavad nendest vaid parimad.
ja seda et riik neile mingeid pastakast väljaimetud töökohti rohkem luua ei saa ,peaks ka isegi kõrgharitu aru saama.meil on ju palgalisi eestlasi juba küllaga.eriti nn kultuuriinimeste seas kes ise
on kanged maailmakodanikud oma arust.
huvitav 25. november 2014 19:52
kus see tark arrak ise õppis
kutsekoolis v
kui kutsekoolis siis võib aru saada vihast üliõpilaste vastu
aga kui ülikoolis, siis ka ju tasuta-järelikult ka ikka tobu,kui ülikoolis käis
olen ise käinud ülikoolis ja ka lapsed on lõpetanud kõrgema kooli
ja pole eriti tõesti toetanud ideed minna kutsekooli
õnneks neil on oma erialane töö
aga ma ei arva sugugi ,et õppimine oleks rumal tegu
siin räägitakse,et kutsekooli lõpetanu on targem ja parem
tühjagi ta on parem ja targem
lihtsalt meie riigis on vaja rohkem madalapalgalist tõõjõudu
meil pole anda haritud spetsialistile tööd
mispärast need noored siis ära lähevad?
üks asi on soome ehitajaks,aga mujal maailmas leiab ka häid tööotsi,kus on haridust vaja
Herman Tsimm - Klausson 25. november 2014 15:44
Omal ajal sai TRÜ tiplomi 250 rubla eest. Peaaasi , et parteis olid.
jalkafänn 25. november 2014 14:04
Hr. Arrak võiks endale selgeks teha et teadmised mööda külgi maha ei jookse. Ning ka seda, et inimene rikub tihtipeale enda elu ise ära, võiks juba mõista.
Kui inimene tahab õppida, siis ta ka seda teeb, kui ei taha ei aita sul ei tasuline õpe ega miski muu.
segadus 25. november 2014 13:18
"Tihti on keskharidusega noor PALJU TARGEM "kõrgharidusega" noorest. Võib-olla on see tingitud sellest, et diplomeid väljaandvaid õppeasutusi on rohkem, kui toidupoode.
Vanasti eristus kõrgharidusega inimene märgatavalt. Tänapäeval on üliraske vahet teha, kes on kõrgharidusega, kes keskharidusega."
------------------------
Loe nüüd uuesti oma tekst läbi. Keskharidusega on targem kui ülikooli lõpetanu?
Ülikooli ei saa sissegi, kui keskharidust pole, mis tähendab, et ühele targale keskkooli lõpetajale tuleb tarkust aina juurde.
Su loogika on vigane!
mis on tarkus? 25. november 2014 16:32
Ülikoolis õpetatakse ka eriala ja sellel erialalt võib inimene tark olla, kui kutsekoolis õpetatakse autoremondilukksepaks, siis pärast oskab ikka kutsekooli lõpetaja autot targalt remontida. Aga kui inimene ei taha kõrgkooli minna, kas on kohe automaatselt loll? Tarkus on tegelikult elutarkus, kui mõistetakse protsesse elus, miks midagi toimub jne. Lihtsalt mingi eriala tundmine ei tee veel targaks, vaid mõtlemisvõime ja soov.
Tasuta ajalehtedes Arraku mõla levitamine on paljude tuju ära rikkunud 25. november 2014 13:15
Kergeusklikel isegi elu.
25. november 2014 13:09
Need Arraku stiilis "kõik vaid suure raha eest!" avaldused hakkavad varsti vihale ajama. Inimene võiks enne mõelda siis öelda. Kui kõik oleks maksu all, siis on nõiaring. Haridus jääb saamata>ei leia sobivat tööd, pole lihtsaid töid>pole palka>haridus jääb saamata. Seega vaesemasse perre satuvad ainult harimatud noored.
Alar1 25. november 2014 12:15
Ma ei tea, kas süüdi on just tasuta haridus, kuid kõrgharidusdiplom on küll tühipaljas paber!
Tihti on keskharidusega noor PALJU TARGEM "kõrgharidusega" noorest. Võib-olla on see tingitud sellest, et diplomeid väljaandvaid õppeasutusi on rohkem, kui toidupoode.
Vanasti eristus kõrgharidusega inimene märgatavalt. Tänapäeval on üliraske vahet teha, kes on kõrgharidusega, kes keskharidusega.

25. november 2014 11:43
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
Küsija 25. november 2014 12:27
Kuidas see teemasse puutub?
Kusija 25. november 2014 13:10
No kui su ajumaht nii väike on,et sa asjast aru ei saa,siis jääb üle vaid ohata
KIVIPEA 25. november 2014 11:42
TASUTA HARIDUS TULEB ÜLDSE KEELATA SEST KOOLIS KÄIVAD NOHIKUD JA ÕPIVAD HOBESEVARASTEKS. RAHA EEST MIS SAAB KOKKU HOIDA OSTAB ÕIGE RIIK LIHTINIMESTELE KARTULIT, KÜTTEPUUD JA ANNAB TASUTA TRANSPORDI
25. november 2014 12:42
õigesti arvasin, et sina nagu lihtinimene kooli pole sallinud ja saadud haridus sul on toonud ainult hädasi kaela mite kartuleid ja kütepuit
juho 25. november 2014 11:13
Sellepärast oledki rikutud vä? Sind hariti ju ka tasuta.
Antoonio 25. november 2014 11:09
PANGE TÄHELE: Arrak oma anekdootlike raadiojutukatketega võib olla, aga riigikogulasena on Arrak ohuks eesti rahvale.
KIVIMEES 25. november 2014 10:26
TULEVASI ÜLIKUID SPONSOREERIB ORI!
muri 25. november 2014 10:05
Tasuta kõrgharidus on ainuõige hariduse liik. Sisse saavad targad ja õppimishimulised noored. Tasuline haridus on puupeade jaoks, kes raha eest endale hariduse ostavad.
vale suhtumine 25. november 2014 12:44
Vabanda ei taha solvata, aga sellise reaalsustajuga inimesi mina kategoriseeriks ka nende sinu öeldud "puupeade alla".
Tegelikkuses on asi vastupidi. Sisse saavad kõik ja tihti vähe motiveeritud noored. Meie ülikoolide sisse saamise tingimused on niivõrd madalad, et mingist tarkusest siin küll juttu ei ole.
Varem oli tasuline õpe just see, kus võis näha noori, kes tõesti pingutavad ja huvituvad erialadest.(tasuline õpe oli mõeldud neile, kes teadsid oma kutsumust kuid ei saanud millegi pärast sisse ja uskuge, kui tegu pole rikkast perekonnast noorega, siis teadmine, et läbi tuleb saada, kuna järgmist korda ei suudaks maksta on väga motiveeriv.)
Tasuline õpe kasvatas tugevaid isiksusi, kuna tihti kui kutsumus leitud võeti tee õpingutele ette ka laenu toel õppides juba varakult ära iseseisva majandamise.
25. november 2014 12:45
sisse astuda ei tohiks olla probleem, probleem peaks olema lõpetada, nt Prantsusmaal esimesel kursusel on selline tamp peale, et loobujaid on palju. Nii peaks olema ka meil terade sõkaldest eristamiseks.
jälle vale 25. november 2014 13:17
Antud artikli mõte ongi just suunatud sinna, milles sina oma mõttelaadiga eksid.
Keskharidus peaks olema nii võrd tugev ja sisse saamise sõel peaks olema nii võrd peenike, et sisse saavad aint need, kes tõesti võimelised ka vastupidama.
Sest, kui noor ei pea vastu, siis raiskab ta sellega oma elust min 4 aastat.(kesk haridus on ka raisus sellisel juhul, sest oleks olnud mõistlikum õppida kutse ja kesk haridus koos.) Näide näiteks Nõo reaalkooli omadel on näiteks TTÜ Füüsika 1 ja Matemaatiline analüüs nii lihtsad ja peaaegu täies mahus koolis läbi töötatud juba, mis näitab haridussüsteemi puudulikkust.
Ise eelistan Inglismaa haridus süsteemi, kus keskoolis keskendutakse 2-le ainele, millest sooritatakse eksam ( keskool on 2 aastat pikk) ja nendes valdkondades saavutatakse piisavad teadmised, et ülikoolis hakkama saada. Samuti tehakse valik kas edasi minna ülikooli või mitte juba põhikooli lõpus. Mitte nagu meil, kus keskkooli lõpetajadki endiselt ei tea kuhu nad peaksid sisseastuma ja mida tahavad.
no kui keskkooli lõpetajadki ei tea, 25. november 2014 16:37
kuidas nad siis põhikooli lõpus oleksid teadnud?
ammu aeg sellest rääkida 25. november 2014 09:29
Kuhu me paneme need lõputud armeed psühholooge ja sotsiaaltöötajaid? Teeme neile puuetega inimeste tööhõive seaduse, lastekaitseseaduse? Et siis saavad kõik kõrgema palgaga tööle ja makse maksma? Aga tehnilistele erialadele ei kvalifitseeru õpilasi, lihtsalt öeldes ei saa isegi õppekohad täidetud.
maxilla 25. november 2014 14:21
Mõttetutel erialadel tuleks vastuvõttu lihtsalt piirata. Ja mitmekesistada ja soodustada rakenduslikel erialadel vastuvõttu. Riik ise saab ju proportsioone reguleerida( tasuta riiklikel kohtadel)
See aga ei tähenda veel,et tasuta kõrgharidus milleski süüdi oleks.Tehtagu siis see valdkond tasuliseks,mis ennast ära ei tasu.
pensionär 25. november 2014 09:09
See jutt pole küll õige! Tasuta haridus pole milleski süüdi, õigemini, haridus pole milleski süüdi. Ükski inimene ei pea olema rumal ja iga koolis oldud päev ja iga pisemgi tarkuseiva, mille noor omandab ei tule kahjuks, Tänapäeva noor inimene peabki olema haritud ja võimalikult laia silmaringiga, kas see temale töökoha garanteerib on iseasi ja see oleneb paljudest muudest asjadest kui noore inimese haridusest. Kui ikka ühiskond ei vaja teatud suunitlusega haritud inimesi, siis tuleb neil ümber õppida või leppida lihttööga.
anu 25. november 2014 13:31
Sinu lause: "Kui ikka ühiskond ei vaja teatud suunitlusega haritud inimesi, siis tuleb neil ümber õppida või leppida lihttööga."
See näitabki, et nende nooret elud on rikutud mingil määral ja riigi fonde on ebaotstarbetult kasutatud. Täna on ühiskonnas liiga palju "haritud inimesi", kes on oma lapsepõlve lihtsalt 3 või enam aastat pikendanud. Jah silmaring võiks lai olla, aga mille pealt see saavutatakse. Varasemalt oli selge piir. Piiriks oli tasuta ja tasulised kohad. Tasuta koht - andis noorele signaali, et selle eriala spetsialisti on vaja. Tasuline koht - õpid omal riskil ja edaspidi ei pruugi sinu omandatud erialaga tööd leida. / See tegi paljude eest juba eos ära valiku, mida paljud noored ise ei suuda teha.

Ohe 25. november 2014 09:06
Tuleb välja, et selle mehe majandusalased kommentaarid on kõik tühi põhk. Ja nüüd sai teiste põhu-poistega IRL-ist kokku. Head teed neil koos minna ... allavett !
tean 25. november 2014 08:48
ühte kutsehariduse omandanut.Peale kooli lõpetamist töötas veidi aega erialaselt siis otsis viletsa palga tõttu(kusjuures ta oli tõesti tubli tööline)töökoha Taani.Nüüd töötab seal ja on hinnatud spetsialist.Tal on seal loodud pere,ehitatud maja,sõitudeks 2 autot.10 sealelu aasta jooksul pole ta kordagi maininud,et tahaks siia tööle tagasi.Ja midagi võib ju sellest järeldada......
Kõrk Harridus 25. november 2014 09:57
Sinu teksti lugedes võib öelda et oled 2 kordse kõrgharidusega :)
25. november 2014 12:47
to RR 25. november 2014 08:15
kas sa ise saad aru, mis asi on kutseharidus ilma kutsetunnistuseta? See on PETTUS, välja petetud õpilase aeg ja raha!
Juhin sl õhtaleht teie tähelepanu(korduvalt -toim.) 25. november 2014 08:07
TV3 VIDEO: EI TÖÖTA, HE PABOTAET, OUT OF ORDER!
START MOVE!
nojah 25. november 2014 08:06
Mida Arrak kriiskab? Omal ajal sai ta ise samuti tasuta kõrghariduse.
rp 25. november 2014 08:05
Täiesti usutav jutt. Mitte ainult noorte, vaid ka vanade. Arraku oma sealhulgas. Ehk oleks temast saanud tubli töömees, kes ei laseks end teaduskraadi omamata majandusteadlaseks nimetada ja ei kipuks poliitikasse.
Al 25. november 2014 08:03
Selle mehe suust poleks midagi targemat oodanudki.
mis haridus sul on? 25. november 2014 16:42
Nagu näha, mõte ei jõudnud sulle üldse kohale. Jääb mulje, et oled lõpetanud 3 talve külakooli :).
lõpuks ometi 25. november 2014 07:51
Sellest oleks pidanud juba ammu rääkima! Aga meil on mentaliteet, et ametit õpivad ainult luuserid! Päris inimesed lähevad ikka ülikooli, ükskõik kas pea võtab või mitte.

Piip oli suus ja kepp oli käes 25. november 2014 07:19
Viga on selles, et hariduspoliitika oli selline UHKE, LIBERAALNE. Iga nurga taga tekkisid mingid kassikoolid, kus "anti haridust", nüüd naudime vilju. Ärijuhtimine ei ole nii, et võtad laualt salatit, saia, morsii ja keedad siis rosolje kokku. Sinna minnaks pigem oma kogemusi süstematiseerima ja end uusimate asjadega kurssi viima. Meil on see püramiid aga just valepidi.
Viga 25. november 2014 07:12
on ikka hariduspoliitikas ja nn riiklikus tellimuses.
asd 25. november 2014 05:02
Point selles, et tänu tasuta kõrgharidusele ronivad enamus mardid sinna, kel sinna tegelikult asja pole. Seejärel enamus neist võtab veel mõttetu eriala kah. Peale seda räägitakse, et kõrghariduseta inimene oleks nagu mingi põmmpea ja kutseharidus ei kõlba kuskile. Samas kui enamus kutseharidusega inimesi saavutavad tegelt rohkem kui kõrgharidusega. Nüüd muidugi toodetakse ülikoolides igast muud jama, aga no 10 aastat tagasi oli popp ju toota ärijuhte. Pea pool Eestit on ärijuhid.
asd 25. november 2014 05:03
Ja siis saamegi endale kõrgharidusega poemüüjaid ja töötuid "ärijuhte".
666346 25. november 2014 05:04
Tegelikult tuleks piirata teatud erialadele vastuvõtmist.
halloo 25. november 2014 08:40
Ühelegi erialale ei võeta vastu piiramatult, kõik käib riigi tellimuse järgi! Arrakul on täiesti lambist arvamus, et 3/4 õpib sotsiaalteadusi, ei õpi. Kohtade järgi domineerivad selgelt reaal- ja insenerialad + arstiteadus, kuid väljalangevus neilt aladelt on suur. Sotsiaal- ja humanitaaralade inimesed jõuavad aga õpingutega enamasti lõpule, sellest ka ekslik mulje, justkui riik telliks neid rohkem, tegelikult see nii ei ole. Inimesed lihtsalt ei saa reaalaladel hakkama. Ja miks peaks sellised saama hakkama kutsehariduses, kus on ju ka igal tehnilisemat sorti erialal vaja füüsikat, matemaatikat, keemiat, joonestamist, tehnilist taipu? Ja muide, paljudel erialadel ei saagi müüja olla vähem kui kõrgharidusega - nt tehnikapoes, raamatupoes, kunstipoes jne võiks ikka keeli osata ja aru saada, mida sa müüd.
no mida 25. november 2014 08:52
Elektroonikapoodides näiteks töötavad kaks mu head tuttavat kutsekooli kõrvalt. Raamatupoe jaoks ei pea ka kõrgharidus olemas olema. Naljanina.
nii,et siis 25. november 2014 13:37
Vaesemast perest pärit lapsed on need n.ö mardid?Võin Sulle ja teistele,kes arvavad,et diplom peaks olema "ostetav"öelda,et see on selliste laste ainus väljund,kuidas hakkama saada,sest ei ole selja taga mamma-papa paksu rahakotti või juba suurt tulu tootvaid firmasid,mida pojuke saaks papalt pärida või,kui muidu tööd ei leia,siis oma esikate firmas ikka!Muuseas juba nõuka ajal said näiteks sportlased omale tasulist kõrgharidust lubada,kui teised pidid tuupima,et kusagile saada!Oli vaja vaid oma kooli hästi esindada,aga sellest ei räägitud,vot seal olid HR.Noole sugused põmmpead!
Jürgen 25. november 2014 03:51
Hea näide sellest on üks Õhtulehe ajakirjanik, kes juba 10 aastat hüppab ülikoolis ühelt erialalt teisele, nädalavahetustel töötab miinimumpalgaga hotellis ning pisikese lisa teenimiseks treib siia artikleid. 28 aastane ja pole elus mitte kui midagi saavutanud.
Mikk 25. november 2014 02:40
"tasuta kõrgharidus on paljude noorte elu ära rikkunud" ja te tahate veel valimisiga madalamale tuua?
mh 25. november 2014 01:58
Elu rikub ära ikka hariduseta jäämine.
Ille 25. november 2014 00:49
See mees astus IRL-i ning sellise mõtteviisiga ta sinna sobibki. Meil elab üle poole rahvast vaesuses ja tasulise õppe korral võivad andekad noored jääda ilma kõrgharidusest. Kõrgkooli rektoraat peaks välja valima, kes suudab kõrgkoolis haridust omandada ja kes mitte.
Kodanik 25. november 2014 00:24
Seda siis on oodata IRL-ilt? Said endale toreda "rahvasõbraliku" reklaaminäo, head põrumist valimistel!

asdfg432 25. november 2014 00:10
Kui haridus tasuliseks, siis muutub ühiskond fashistlikumaks, nagu USA. Fashism tähendab Mussoliini järgi korpokraatia ja poliitika põimumist. Vaesed käivad Kuubal tasuta õppimas, sest rikkad lollpead saavad sisse, ning oma uusaristokraatliku tipuspeesitamist jätkata. Kel raha, see müüb toorpiima, kellel pole, see läheb lüpsma. Kõlab nagu moodne orjus.
asdfgh 25. november 2014 00:08
Probleem pole tasuta hariduses, vaid Urraku lollis peas, kes ei näe iseenda jutus loogilist lahe ndust, et kui sotsiaalaladele ja humanitaari on liiga suur minek, siis miks seda ei piirata konkurside või IQ testiga, kasvõi loteriiga, mitte, et rikkad saaks sisse, ning vaesed toorpiima lüpsma.
Tõnu 24. november 2014 23:56
Mis parteisse see tegelane nüüd läkski riigikogulase hüvesid sihtima? Muide, selleks ametiks pole vaja ei kõrg- ega kutseharidust, piisab täiesti parteikontoris kohvi keetmise kogemusest, et ükskõik mis ministriks saada.
lugupeetud 24. november 2014 23:55
......hr Arrakul loogika lonkab! Ilmselt seepärast ta ka IRL-i astus! Mis puutub siia TASUTA haridus kui õpilane VALE eriala valib??? Mina sain ka "tasuta" kõrghariduse ....seda küll nõuka ajal....see tasuta haridus küll elu ei rikkunud! Vastupidi....sain teha pikalt erialast , huvitavat tööd....seda küll, et insener-automaatikuna. Aga näete..."humanitaar" kohe "oskab" teha valed järeldused kõigest mida silm seletab!
Tõnu 24. november 2014 23:59
Minulgi kaks tasuta kõrgharidust nõuk.ajast ja ei kurda, et need oleksid mu elu kuidagi rikkunud. Hoopis vastupidi!
n27 24. november 2014 23:38
Esiteks, miks me õpetame erialasid, mis ei too leiba lauale? Iga suve hakul, kuuldes ülikoolide reklaame tekib väike vihapurse- isegi langesin kunagi reklaamivõrku, et tule õpi loodusteadust ja muu tore jutt. Reaalsus on see, et peale bakat pole suurt midagi teha ja 5a järjest vireleda pole ka just perspektiiv, et äkki siis saan tööle.
Läksin seejärel õppima hoopis palju mahatambitud ärijuhtimist ja oh imet! elu hakkab jumet võtma. Muidugi on loodusteaduse õppimine igal juhul väärtuslik kogemus, aga need väärtuslikud kogemused tulevad väga kõrge hinnaga. Need, kellel pole jõukaid vanemaid, on nende kogemuste kogumine üpris keeruline.
Tulevikus siiski loodan, et saan kahte eriala põimida, mõned ideed on tekkinud.
H 25. november 2014 09:48
Nii ongi. Kui ma keska lõpetasin, promati "pehmeid erialasid", nt filoloogiat, eriti inglise keelt. suhtumine selline, et kellele seda matat vaja on. Nüüd radikaalne suunamuutus - loodusteadused. Aga häda selles, et nendega pole EV-s midagi peale hakata, sest mingit tööstust ju pole. Kuhu läheb tehnilise erialaga inimene. Välismaale! Aga tibi, kes õpib inglise filoloogiks, saab ikka mingisse vahendusfirmasse sekretärina tööle ja elab ära.
H 25. november 2014 09:53
Lisaks eelnevale! Ärgem pangem noorte õlgadele riigi tegemata jäetud tööd. Kui kutseharidusele suudetaks luua Eestis kindel perspektiiv, küllap siis asjalikud noored seda ka õpiksid. Aga niikaua, kui seda pole, õpitakse ärijuhtimist, ja ennäe imet - elu võtabki jumet.
Möögu 25. november 2014 10:13
guudmooning 24. november 2014 23:34
Arraku mõttemaailm on ammu nässus.
kooliskäimine rikkub eestl närakad hoopis ära 24. november 2014 23:32
see pole ENSV või Tsaari-Venemaa,et maainimene pidi oskama lugeda,rehkendada ja mõtlema ka veel.
Nüüd mõtleb meie eest meie oma mr.Bardac Obama ja tema resident mr.Ilves .
Meil pole miskit muret.
To: Arrak 24. november 2014 23:28
Raha eest ostetud diplom ei taga häid teadmisi ja haritust, ega ka mitte head tööd.

mõhk 24. november 2014 23:20
Jutt või asi. kutsehariduse maine sai rikutud juba kutsetunnistuste tsunftiäriks tegemisega ja uut korda tööandjad naeravad ning eelistavad kõrgharidusega inimesi.
Praegune kutsekooli tunnistus ei ütle ühelgi real, et kutseõppeasutuse lõpetanud inimesele on omistatud kutse
RR 25. november 2014 00:11
Mis see tunnistus siia puutub? Kusjuures ei eelistata kõrgharidusega inimesi. Need ei oska üldjuhul mitte midagi teha. Just TEHA. Mida meil on kõige rohkem vaja. Üsna suure tööandjana tean seda väga hästi.
mõhk 25. november 2014 11:26
Kõrgharidusega käib ikka eriala kaasa, ega see gümnaasium pole kus ametiõpet ei anta. Seega peaks just rohkem oskama.
Seni on kõigil erialadel, millel ma olen lõpetanud ametikooli, nõutud kõrgharidust.
mõhk 25. november 2014 11:30
Ainult üks ettevõtja on öelnud, et ta ei võta tööle inimest, keda saab rakendada ainult lihttöölisena ja ei saa ülendada kõrgematele positsioonidele. Kõik teised on saatnud vaid ainult äraütlemisi.