Foto: MATI HIIS
Merili Luuk, spordireporter 24. november 2014 17:59
Kergejõustiku EMil 400 meetri tõkkejooksus hõbemedali võitnud Rasmus Mägi tõdes eelmisel nädalal, et kullapajad ei kuku sülle ka pärast medaleid. Nii saadavad noored endiselt sponsoritele taotlusi, et neid märgataks. Mägi puhul see õnnestus – ilukaubamaja Tradehouse andis nii talle kui mitmevõistleja Grit Šadeikole ning vehklemisneidudele Katrina Lehisele, Julia Beljajevale ja Erika Kirpule 20 000 euro suuruse stipendiumi.

Eesti Olümpiakomitee tunnustas omalt poolt jalgpallikoondise poolkaitsjat Karol Metsa järelkasvuprojekti stipendiumiga. EM-valikmängus staaridest kubiseva Inglismaaga Wayne Rooneyt ohjeldanud 21aastane Mets on oma preemiat väärt. Pallurgi tõdes, et tunnustus lisab edaspidiseks motivatsiooni – tänased parimad Ragnar Klavan ja Mart Poom ju toona taolisi auhindu ei pälvinud.

Need on helgemad näited, kuid Eestis levinud tavaline suhtumine: tee supertulemus ja siis anname raha, viivad sportlase kadumiseni. Kõigil ei ole miljonäridest vanemaid, kes kalleid laagreid kinni maksaksid, vaid tihtipeale käiakse trenni kõrvalt tööl või võetakse hiigellaene.

Tõstan siinkohal käed üles ning koputan lähenevate valimiste eel erakondade südametunnistusele. Tahate medaleid, panustage sinna, kust neid tulla võib. Just noored sportlased on need, kellele Rios ja Pyeongchangis loota.