Eesti uudised

Meelemürk viis haiglasse üheksa Rakvere noorukit (7)

Arvo Uustalu, 21. november 2014 07:00
POLITSEI TÖÖS: Eile liikus Rakvere haiglas ka politseinikke.Foto: Aldo Luud
ARST: osa sünteetilist kanepit tarvitanud lapsi leiti teadvusetult, osa toodi sõprade juurest, osa jõudis haiglasse omal jalal!

ÕPILANE: nad said sünteetilist kanepit lihtsalt guugeldades!

"Esimesed narkootilise aine pruukimisest tingitud raskes seisundis noored toodi meile septembris. Nende seas oli ka kaks noort, kes leiti teadvusetult," ütleb Rakvere haigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Aile Kaasik.

Kaasik tõdeb, et mitu sellist juhtumit oli järjest ja isegi samal ajal. "Õnneks pole tüsistusi olnud, aga teadvuseta olek on alati eluohtlik," lausub ta.

Kaasiku sõnul oli olukord keeruline, sest haigla laboris ei saa meelemürki kindlaks teha.

Samal teemal

"Meie oma klassikaliste analüüsimeetoditega ei suutnud määrata seda narkootilist ainet. Analüüsid suunati politsei abiga kohtumeditsiini laborisse. Probleeme noortega seotud narkootiliste ainetega on varem olnud, kuid need oleme saanud ise ära määrata," ütleb Kaasik.

Haiglasse viidi 14–18aastased noormehed, kes olid teadaolevalt suitsetanud narkootilist ainet. "Neile oli iseloomulik kiire südametegevus, väga kõrge vererõhk, kahvatu nägu ja laienenud pupillid," meenutab arst.

Peale selle, et tegemist on Eesti turul uudse meelemürgiga, ei teadnud tohtrid ka seda, kui suures koguses keemilist segu pruugiti või milline on üldse toksiline doos. Põhimõtteliselt raviti sünteetilist kanepit tarvitanud noortel üldseisundit ja neile määrati südant toetav ravi. Kaasik tõdeb, et seda, mis praegu sünnib, võib võrrelda ajaga, kui turule tuli nii-öelda valge hiinlane, millega ei osatud algul samuti midagi ette võtta.

"Praegu leviva keemilise seguga seotud probleem on selles, et keegi ei tea, mis see täpselt on, kuid noored kasutavad seda väga julgelt," nendib ta.

Rakvere gümnaasiumi direktor Aivar Part ütleb, et koolile ei ole veel uurimise tulemustest teada antud. Seetõttu ei tea ta, kas üheksa haiglasse sattunud noore hulgas on ka tema kooli õpilasi.

Kooli staadionil palli taguvad noored ütlevad, et teavad juhtunust vaid tänu meediale. Koolimaja lähedal kortermajast väljuvatel noormeestel on asjast ilmselt rohkem aimu, kuid paraku on nad sõnakehvad. "Tean, et nad said need kemikaalid interneti kaudu. Lihtsalt guugeldasid ja leidsid," ütleb üks neist.

Kaasik tunnistab, et Rakveres pole mingi uudis, et noored narkootikume pruugivad, sest Tallinn on käeulatuses. "Aga erakorralise meditsiini osakonda (EMO) tuuakse neidki noori, kes on alkoholi nõnda palju tarbinud, et promillid on olnud ikka väga suured," nendib ta.

Tohtri sõnul peab narkokahtlusega inimese haiglasse tooma. Ei tohi mõelda, et inimene magab end lihtsalt välja ja kõik on jälle korras. "Tal võib tekkida teadvusehäire ka magades ja ta võib mitte ärgata. Samuti võivad tekkida südame rütmihäired ja hingamisteede sulgumisel hapnikupuudus. Inimene võib endale lihtsalt okse kopsu tõmmata," selgitab Aile Kaasik.

Kolm kriminaalasja

Ida prefektuuri narkokuritegevuse talituse juhtivuurija Igor Milovidov ütleb, et Rakvere juhtumite kohta on alustatud kolm kriminaalmenetlust.

Politseile teadaolevalt on haiglasse üledoosiga toodud lapsed pruukinud nn sünteetilist kanepit ehk kannabinoidi. Noored suitsetavad seda üldjuhul isetehtud sigarettidena. Joobe kõrval kaasnevad sellega pearinglus, tasakaaluhäired, iiveldus, oksendamine, nõrkus, ajataju või teadvuse kaotus. "Aine tarbimist soodustab laste seas leviv väärarvamus, et sünteetilist kannabinoidi pole võimalik organismist tuvastada, mis ei vasta tõele. Küll on aga tõsi, et see on uus aine, mis ei ole veel terviseameti kinnitatud keelatud ainete nimekirjas. Et selliste ainete puhul pole täpselt teada, mida nad sisaldavad, võib nende pruukimine lõppeda tõsise terviseprobleemi või isegi surmaga," hoiatab politsei- ja piirivalveameti vanempressiesindaja Mari Riina Rist.