Foto: Stanislav Moškov
Eesti uudised
21. november 2014 07:00

Sõltlane: sain aru, et elu on nullis, raha ei ole ja midagi on valesti (1)

"See tekitab mälulünki. Raske on mõelda nendele asjadele, mida olen teinud. Ajataju kaob ära. Ma lihtsalt istun kodus ega tee mitte midagi," kirjeldab Rauno aega, kui kasutas iga päev sünteetilist kanepit ehk spice’i.

Varem narkootikumide vastane Rauno (nimi muudetud) juhtus seda uimastit pruukima sel suvel. "Sõpradega hakkasin tõmbama," ütleb ta. Kurjale kiusatusele andis ta järele, sest elus oli keeruline aeg.

"Sain ühe tüdrukuga kokku, elasime mõnda aega koos, tahtsin majandusseisu parandada ja läksin välismaale tööle. Saatsin sealt oma naisele raha ja särki-värki. Maksin tema laenud ära. Tulin tagasi ja sain teada, et ta pettis mind," räägib Rauno.

Kuigi prooviti kooselu jätkata, selgus mõne aja pärast, et naisel oli teisigi mehi. Mõni kuu pärast esimest spice’i proovimist hakkas Rauno mõistma, et on vist sõltuvuses. "Mingil hetkel hakkasin selgelt mõtlema ja sain aru, et elu on suht nullis – raha ei ole, arved hakkavad maksmata jääma ja midagi on valesti," jutustab ta.

Sünteetilist kanepit Raunole soovitanud sõbrad on tema sõnul ise samuti sõltuvuses.

Teisalt oli ta murega üksi, sest ei tahtnud lähedastele rääkida. "Perekonnale ei ole ma julgenud rääkida. Ma ei kujuta ette, mis nende reaktsioon võiks olla. Täielik tühjus on mu peas," nendib Rauno.

Mõni päev hiljem ütleb ta aga, et nüüd suhtles ta sel teemal narkovabade sõpradega ning need on talle toeks. "Mõni sõber sai nagunii aru, et ma olen muutunud. Ajasin mingit uimast juttu ega olnud see, kes tavaliselt," lausub Rauno.

Jätkates oleks saanud ajukahjustuse

Rauno on veendunud, et lõpetas spice’i kasutamise õigel ajal. "Ma kardan, et kui oleksin pikemalt teinud, oleksin võib-olla juba midagi kangemat proovinud ja lõpuks ajukahjustuse saanud. Mu elu on korda saamas ja ma näen, et teised asjad on palju huvitavamad ja tähtsamad kui see, kui oled pilves ega saa millestki aru," räägib ta.

Igapäevaseks kujunenud tarvitamine halvendas Rauno majandusseisu päris korralikult. "spice maksab umbes 20 eurot gramm ja rahalises mõttes olen praegu täiesti nullis," tõdeb noormees.

Mida teeks Rauno aga siis, kui peaks ikka väga suurt vajadust tundma uue annuse järele? "Ma arvan, et raha sebiks välja ikka. Vajadusel võtaks kas või SMS-laenu," tunnistab ta.

Rauno kinnitab, et kui saaks aega tagasi pöörata, siis ei langeks ta kindlasti enam narkootikumide küüsi. Praegu keskendub ta sellele, et ei suhtleks enam sõltlastest sõpradega, otsib uut tööd ja püüab tegelda kõige muu toredaga. "Ma arvan, et kõik hakkab paremini minema," loodab ta.

Mida soovitaks ta aga neile, kes võivad samuti rasketel hetkedel meelemürgist abi otsida? "Ma ütleksin neile, et nad selliseid asju ei prooviks. Sest kui sa oled juba korra proovinud, siis annad sõrme. Sa ei pruugi seda kohe järgmine kord teha, aga sul on mingi kogemus olemas. Võid näiteks aasta pärast uuesti proovida ja siis hoopis sõltlaseks jääda. Ei ole mõtet selliste asjadega tegelda!" kinnitab Rauno.

Koostisosad muutuvad pidevalt

Sünteetiline kanep ehk rahvakeeli spice tiirleb Eesti narkoturul juba mitu aastat. Tallinna laste turvakeskuse juht Priit Siig rääkis septembris väljaandele Pealinn, et kanepi ja sünteetilise kanepi toime on sarnane – kõrgenenud meeleolu, lõbusus, hüsteerilised naeruhood.

"Samas on toime igaühe puhul ikkagi individuaalne. Näiteks need, kes on seda tarvitanud ühe korra, kirjeldavad toimet hoopis teisiti, kui need, kes pruugivad seda kogu aeg."

Kuna sünteetilise kanepi koostisosad muutuvad pidevalt, on see üsna kahtlane asi – sünteetilise kanepi toimeaine võib olla sada korda tugevam kui looduslikul taimel ning tema kvaliteet on kõikuv.

Wismari haigla arst Valdur Jänes ütles Õhtulehele, et nende poole ei ole sünteetilise kanepi sõltuvuse pärast pöördutud. "Üldiselt ei ole see nii suur probleem," leiab ta.

Kui aga on tekkinud sõltuvus, soovitab Jänes kindlasti psühholoogi ja arsti poole pöörduda. "Tundmatuid segusid ei tasu aga üldse proovidagi," hoiatab ta.