Eesti uudised

Vene turiste takistab Narva piiripunkti pudelikael (6)

Juhan Haravee, 21. november 2014 07:00
Tere tulemast tagasi! Kukkuv rubla jõukamat Vene turisti aastavahetusel paikseks juba ei muuda. Võib-olla eelistataksegi nüüd lähedast Eestit. Foto: Teet Malsroos
Hirm, et Tallinna tänavapildis nii tavapäraseks saanud Venemaa taliturist peaks sel aastavahetusel tulemata jääma, on asjatundjate hinnangul üle võimendatud. Muret teeb hoopis Narva piiripunkti pudelikael.

"Ei jää see Vene turist tulemata," on EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso optimist.

Samal teemal

"See, et me seda suunda tänavu enam nii suurelt ei afišeeri, ei tähenda, et me Vene külaliste tulekuks valmis ei oleks. Oleme lihtsalt muutumas rahvusvahelisemaks."

Kuigi idapiiri tagant saabuvate turistide hulk võib mitmete märkide järgi otsustades sel aastal tagasihoidlikumaks jääda, on Mutso meelest murekohaks pigem see, kuidas suudab remondis Narva piiripunkt taluda koormust, mis tahes-tahtmata aastavahetusel ees ootab. Kuuldused vaevaliselt tegutsevast piiripunktist, kus tuleb halvemal juhul kuni viis tundi oodata, levivad kiiresti ning siis pole kedagi süüdistada, kui reisijad Soomet eelistama hakkavad.

"Kõige olulisem teema, mis turismiäri kahjustab, on praegu muidugi rubla kurss, mis on Vene turisti jaoks üpris valus," tõdeb Mutso.

"Loodetavasti see siiski reisimist päris ära ei lõpeta ja inimene, kes parema valuutakursi korral oleks ehk kaugemale sihte seadnud, võib nüüd hoopis lähinaabri Eesti kasuks otsustada."

Võimalikule langusele mõeldes ei tohiks me Mutso arvates unustada, et see toimub turismiäris, kus on harjutud viimaste aastate ülisuurte kasvunäitajatega. "Lõpmatult ei saa areng mäkke minna ning paanikaks pole põhjust," rahustab ta.

"Moskvas ja Peterburis suhtutakse meisse väga hästi ja propagandast ei lasta end häirida, oleks vaid reis taskukohane," ütleb Mutso, et puhkust kavandavad venelased on muutunud võrreldes varasemaga märksa spontaansemaks.

Kui varem plaaniti talviseid reise mitu kuud ette, siis nüüd tehakse otsuseid nädalaga. Tagasilöögiga peab aga arvestama. Kui varem oli Vene turist valmis kulutama puhkusereisile 1000 dollarit, siis praeguste valuutakursside juures peab ta selleks mullusega võrreldes poole rohkem rublasid välja käima.

Hotellid on aastavahetuseks valmis

"Pigem on küsimus selles, kas meile ka Venemaalt külalisi tuleb ja kui palju. Isegi meie koostööpartnerid Venemaal ei oska praegu öelda, mis saab homme rublast, mis kiiresti nõrgeneb. Edasi-tagasi rongipilet Tallinnast Moskvasse maksab kuskil 400 eurot," rehkendab müügijuht.

"Kui lisame selle kolm ööd hotellis koos aastavahetuse programmiga, mis meil maksab 150 eurot inimese kohta, siis kolmeliikmeline pere kulutaks sellele reisile rohkem kui 1500 eurot. Rublades teeks see umbes 81 000 rubla, mis paljud aastavahetuse paketi ostjad mõtlema paneb."

Samal teemal

13.00.2015
FOTOUUDIS: Narva-1 piiripunktis rajati majavaimuga häid suhteid
26.11.2014
Aasia turistide arv Eestis on hüppeliselt kasvanud
21.10.2014
Jaeski: Vene valede kampaania ei vii kuhugi
25.07.2014
Peipsiääre sibulakasvatajad: sõda Ukrainas võttis turiste vähemaks!