Menusaade Su nägu kõlab tuttavalt

NÄOSAATE KOHTUNIK TANJA: ega meile hindamisjuhiseid ette antud olegi (83)

Katharina Toomemets, 20. november 2014, 07:00
ÕIGLANE KOHTUNIK: Kui televaatajatele on jäänud kõrva, et kohtunikud hindavad vahel saateesitusi selle järgi, kas neile meeldib parodeeritav artist või mitte, kinnitab Tanja, et tema hindab iga esitust tervikuna. Martin Dremljuga
"Ma teadsin kohe, kui näosaate kohtunikutöö pakkumise sain, et ei hakka esitustele panema vähe punkte ainult seepärast, et mulle ei meeldi see artist või stiil või lugu on väga vana. Eriti seetõttu, et olen selles saates osalenud ja varem kohtunikelt kuulnud, et nii hinnatakse," ütleb saate "Su nägu kõlab tuttavalt" kohtunik Tanja Mihhailova, millest tema hindamisel hoiduda püüab. 

Möödunud nädalal saate võitnud Jan Uuspõld tunnistas esmaspäevases Õhtulehes, et ta ei teagi, mis talle täpselt võidu tõi.

Samal teemal

"Oleks siis selles saates mingisugusedki kriteeriumid, mille järgi hinnatakse, siis võiks vähemalt analüüsida, miks üks või teine võitis. Aga seal ju laksitakse jumala suvaliselt! Kohtunikud pole paika pannud, mida neil tuleb hinnata. Hinnatakse seda, mis on lihtsalt kõige huvitavam," ütles ta.

Tänavu kohtunikurolli astunud Tanja Mihhailova ütleb, et konkreetseid hindamiskriteeriume neile tõesti ette pole antud. Eelmistel hooaegadel on kõrva jäänud (ja ka vaatajad on seda välja toonud), et kohtunikud hindavad liialt isiklikust vaatevinklist: kui mulle räpp ei meeldi, siis panen ka räpiesitusele lihtsalt vähe punkte. Nii see ju päris käia ei tohiks?

Tanja tunnistab, et temagi on seda kuulnud ja just seetõttu otsustas juba saate kohtunikurollile oma jah-sõna andes, et tema hindab esitusi tervikuna.

"Mina lähtun puhtalt sellest, kuidas teatud inimene oma ülesandega hakkama sai," kinnitab ta.

"Ma ei lähtu hindamisel ühest konkreetsest asjast – näiteks et alati peab paroodia olema. Hindan, kas ta oli usutav, naljakas ja nii edasi. Kuna ma tean väga hästi, mida tähendab selles saates osalemine, siis ma olengi aus." 

Võistlejatele pole punktid tähtsad 

Saates osalev Kristel Aaslaid ütleb, et temale pole hindamisel liiga tehtud, kuid ta on küll märganud, et vahel panevad kohtunikud vähem punkte, kuna neile lihtsalt ei meeldi parodeeritav artist.

Ühest küljest naine mõistab seda. "Ma kujutan ette, et nende töö ei ole lihtne. Žürii on kokku pandud inimestest, kes teavad, mida teevad, ja ju nende sisetunnet usaldatakse. See, kui pannakse vähem punkte, sest see artist ei meeldi, on natuke ülekohtune," ütleb ta.

"Samas on see mõistetav, sest kui laval on olnud kaheksa ühtmoodi head numbrit ja sa pead nad paremusjärjestusse panema, siis nii on seda lihtsam teha."

Ja kui kohtunik tahabki panna punkte puhtalt oma muusikaeelistuse pärast, siis ei peaks seda Kristeli arvates toonitama.

"Kui ongi raske otsustada ja kohtunik annab väiksed punktid seepärast, et talle ei meeldi järeletehtud artist, siis ei peaks seda välja ütlema. Muidu jätab see lihtsalt mõru maitse suhu."

Kristeli sõnul on kogu saade tegelikult siiski šõu ja mäng. "Ma arvan, et ei ole üldse mõtet midagi nii väga südamesse võtta. Punktid annavad võistlusmomendi ja midagi vaatajale, aga meie kaheksakesi neid punkte väga jälginud pole. Meil on lihtsalt tore!" 

Parodeerimis- või jäljendamissaade? 

Juba kolmandat hooaega saadab näosaadet küsimus, kas tegu on siis lõpuks parodeerimis- või jäljendamissaatega?

"See on hea küsimus," ütleb Tanja. "Ametlikult nimetatakse seda ikka paroodiasaateks, sest tihti tehakse küll artiste järele üks ühele, aga võetakse mingi detail, mis siis üle võlli keeratakse. Nii paroodia tekibki."

Siiski ei ole Tanja arvates aga päris iga artisti parodeerimine viisakas. Augustis tõi ta Õhtulehele antud intervjuuks näiteks Evelin Võigemasti kehastatud Edith Piafi, keda tema sõnul poleks saanudki naljakalt järele teha. Tänavusest hooajast toob ta välja Marju Läniku kehastatud Marlene Dietrichi. "Ma ei näe, et tema üle naljaviskamine oleks viisakas."

Saateosaline Mart Müürisepp aga arvab, et saade on puhtalt paroodia. "Mina olen näitleja ja läksin saatesse just parodeerima. Olen sellise seisukoha võtnud, sest nalja peab tegema."

Mart usub, et igat artisti saab parodeerida – tuleb vaid leida see miski, mis täiega üle võlli keerata.

83 KOMMENTAARI

l
Lihtsameelne 7. detsember 2014, 16:43
Ka mina ei saa aru, kas hinnatakse täpset järeltegemist või parodeerimist. Kord on nii ja siis jälle naa.
o
osolin ei meeldi 22. november 2014, 13:18
see, mida tema suust välja ajab muutub aina raskemini talutavaks. olgu muuga kuidas on, kohtunikud on tõesti ebaõiglased ja küündimatud, vähese huumor...
(loe edasi)
Loe kõiki (83)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee