Eesti uudised

Eesti ostis USA-lt 80 Javelini laskeseadet ja piisaval hulgal rakette (22)

Toimetas Kristin Aasma, 18. november 2014 14:23
Javelini laskmine Tapal 29. juulil 2014.Foto: Kaitseväe peastaap
Täna allkirjastas kaitseminister Sven Mikser tankitõrjesüsteemide Javelin ostulepingu Ameerika Ühendriikidelt.

Lepingu järgi ostab Eesti vähem kui 40 miljoni euro eest 80 Javelini laskeseadet ning piisaval hulgal rakette, mille kogus vastab meie plaanidele ja vajadustele nii väljaõppe läbiviimiseks kui ka sõjaajaüksuste lahingumoonavarudeks.

Eesti saab sellised Javelinid, mis on küll toodetud mõne aja eest, kuid neid pole kasutatud. Seetõttu on need väga heas korras. Pakutavate seadmete, laskemoona ja väljaõppesimulaatorite hind tuli odavam, kui otse tootjalt hankides.

Samal teemal

Javelinid on 3. põlvkonna tankitõrjeraketisüsteemid, mis viivad meie tankitõrjevõime täiesti uuele tasemele ning tõstavad oluliselt meie sõdurite tegevusvabadust lahinguväljal.

Seni on Eesti kaitseväe ja Kaitseliidu käsutuses olnud 2. põlvkonna tankitõrjeraketisüsteemid Milan ja Mapats, mis hakkavad nii moraalselt kui füüsiliselt vananema ning mille moderniseerimine oleks liiga kallis.

"Julgeolekuolukorra halvenemise tõttu otsustasime hankida moodsad raketikompleksid võimalikult kiiresti," ütles kaitseminister Sven Mikser. "Tänu meie Ameerika liitlaste toetusele ja kiirele asjaajamisele sain täna lepingu alla kirjutada ning esimesed kolmanda põlvkonna tankitõrjesüsteemid jõuavad Eestisse juba järgmisel aastal."

"Javelinide hankimine mitte ainult ei süvenda meie kui NATO liitlaste suhteid, vaid on ka väga väärtuslikuks täienduseks Eesti kaitsevõimekusele," ütles Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis Jeffery D. Levine.

"Olen tänulik, et meil saab olema selline relvasüsteem. Kaitseväe ja Kaitseliidu jaoks on Javelinide hange samm arengus edasi," ütles kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras

Javelin on USA ja paljude teiste riikide relvastuses alates 1990. aastate keskpaigast, st need on põlvkonna võrra uuemad süsteemid, kui praegu Eestis kasutuses olevad Milanid ja Mapatsid.

Javeline on edukalt kasutatud nii 2003. aasta Iraagi sõjas Iraagi soomusmasinate vastu kui ka hiljem Afganistani mässuliste vastases võitluses.

See kõik muudab Javelini võrreldes olemasolevate süsteemidega efektiivsemaks ja selle kasutamise lahinguväljal ohutumaks.

Javelinide hankimine on osa Riigikaitse arengukava elluviimisest. 2013. aasta algul kinnitatud Riigikaitse arengukava peamisteks uuteks võimearendusprogrammideks on jalaväe lahingumasinate, uute tankitõrjeraketisüsteemide ning iseliikuvate suurtükkide hankimine.

Tankitõrjeraketisüsteemi Javelin taktikalis-tehnilised andmed:

Efektiivne laskekaugus: 65 kuni 2500 meetrit Laskeseadme kaal: 7kg, koos kolmjalaga 11 kg Raketi kaal: 15,5 kg Lõhkepea soomustläbistavus: 750mm Raketi juhtimismeetod: „lase-ja-unusta", st. rakett lukustub pärast väljatulistamist automaatselt sihtmärgile Meeskonna suurus: 2
Tootja: Raytheon & Lockheed Martin
Relvastuses alates: 1996. aastast
Kasutajariigid: Ameerika Ühendriigid, Austraalia, Iirimaa, Leedu, Uus-Meremaa, Norra, Iisrael, Bahrein, Tšehhi, Prantsusmaa, Gruusia, Indoneesia, Jordaania, Omaan, Katar, Saudi-Araabia, Taivan, Araabia Ühendemiraadid, Ühendkuningriik.

Samal teemal

07.08.2015
Eestis hakatakse väljaõpetama Javelini instruktoreid
19.05.2015
USA audit andis suursaadiku tööle Eestis karmi hinnangu
09.09.2014
USA välisministeerium kiitis heaks tankitõrjeraketisüsteemi müügi Eestile
26.06.2014
Eesti ostab kümnete miljonite eurode eest 80 tankitõrjeraketisüsteemi