6
fotot

Kanuumatkamine ei ole vaid suvise sooja perioodi tegevus. Ekstreemsemate elamuste ning närvikõdi otsijad käivad Eesti jõgedel aastaringselt, kuni vesi lahti ning kanuust jäämurdjat tegema ei pea. 

Tasa ja targu alustamiseks sobivad Soomaa vaiksemavoolulised veed. Loomulikult tuleb äpardusteks valmis olla sealgi - sest kogemused on näidanud, et talvehooajal kanuumatkal viibides pole ükski varuriideese liiast.

Õnneks on Soomaa jõed nagu Raudna, Lemmjõgi, Tõramaa, Halliste üsnagi rahuliku vooluga ja vaid üksikute kärestikuliste lõikudega. Seetõttu ka ümberminekuohtu seal vähem ning kanuudega allavoolu kulgemine osalejaile pigem mõnusaks loodusenautimiseks kujuneb.

Loodust näeb neil hilissügisestel kanuumatkadel ohtralt.

Varahommikuti härmas maastikuvaated, päikesetõus läbi tiheda uduloori, valguskiired sillerdamas jääkirmelt ja külmunud veepiiskadelt. Keskpäeval viimaste sügislehtede kuldsed värvid koos peagi loojuva päikese üha muutuvate toonidega. Pimeduse saabudes taevavõlvile tõusev kuu ning selle külm helk veepinnalt vastu peegeldamas.

Ja koos hämarusega ilmuvad välja ka metsloomad, kes jõekallastel siis julgelt ringi liiguvad ning enamasti rahumeelseid kanuumatkajaidki ei pelga.

Metsloomasid silmates või neid pildistada soovides tuleb aga liigutustega ettevaatlik olla - vastasel korral ootab märg suplus, külma käes riiete vahetamine või kanuumatka enneaegne lõpp. Sama kehtib ka kaldale ronides - olgu siis jalgu sirutama, põit tühjendama või paati kaldale kiskuma minnes. Kerged miinuskraadid muudavad kalda jäiselt libedaks ning taaskord ähvardab oht mittevabatahtlikuks supluseks.

Kel soov kanuumatka mitmepäevaseks pikendada (sest põnevamad trassid nagu Raudna-Lemmjõgi-Halliste on tubli kahepäevase matka pikkusega), saab Soomaa turismiettevõtjate juures ööbimise koos saunaga broneerida.

Sedasi saab päevase matka higi ihult loputada, talvekülma leiliga kontidest välja aurutada ning soovi korral otse saunast jäisesse jõevette karata. Tähelepanelik tuleb vaid olla, et kalda äärde tekkinud jääkirmega käsi-jalgu katki ei kriibiks.

Peljata või karta talvist kanuumatkamist ei maksa. Kui ohutusreegleid järgida ning piisavalt kuivasid varuriideid kaasa võtta, siis on põnev talvealguse matkaelamus garanteeritud.

Asukohad:

Lemmjõgi: 58.464900,25.201291

Raudna jõgi: 58.423888,25.166551

Tõramaa jõgi: 58.433738,25.026773

Halliste jõgi: 58.362427,25.059123

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti Avasta Eesti lehelt kodulehelt. 

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis