Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: Põhjasõja lahingupaikades peetakse endiselt lahinguid 

Marko Kaldur, 18. november 2014, 12:04
Põhjasõja üks olulisemaid lahinguid toimus Narva all, kus verises lahingus kohtusid Vene ning Rootsi väed. Iga-aasta novembrikuus etendatakse Narva linnuses ning teisteski Ida-Viru paikades Põhjasõja näidislahinguid. 

Nädalavahetusel taaslavastati Narva Hermanni linnuses ja Kukruse Polaarmõisa pargis Põhjasõja üks olulisemaid lahinguid ehk nn "talvelahing".

Vana kalendri ehk Juliuse kalendri järgi 19. novembril toimus Narva kindluse all kümnete tuhandete sõjameeste osalusel lahing Rootsi kuningriigi ning Vene tsaaririigi vägede vahel.

Rootsi poolelt juhatas vägesid kuningas Karl XII; Vene poolel pärast tsaar Peeter I põgenemist väejuhid de Croy ning Dolgorukov.

Kokkupõrke tulemusena langes Rootsi poolel alla tuhande mehe, Vene poole kaotused erinevatel andmetel olid kuni 20000 meest, neist langenutena kuni 15000.

Samal teemal

Narva all saavutatud võit oli üks suurematest Rootsi sõjaajaloos, mis küll lõppkokkuvõttes viis Rootsi kuningriigi allakäiguni ning edasiste kaotusteni Vene armeele. Samamoodi oli see üheks päästikuks Venemaa moderniseerimisele ja euroopalikuks muutmisele.

Igal aastal, novembri teises pooles, taaselustatakse Narva Hermanni linnuse hoovil ajalooline lahing, milles osalevad Eesti, Vene, Rootsi, Soome jt riikide sõjaajalooklubide liikmed.

Lahingus kasutatakse tegelikke relvasid või ajastutruid mulaaže, plahvatused ja suurtükituli viiakse läbi ehtsa püssirohu abil ning lahingu käigus kostuv metallikõlin on ehtne, mitte läänelikult steriilne plastmassrelvade klõbin. Aeg-ajalt juhtub sedagi, et mõni osaleja arstiabi vajab - see muudab taolised lahinguetendused veelgi atraktiivsemaks ja reaalsemaks. Langenute arv jääb loomulikult alla tegelikele Põhjasõja kaotustele.

Samalaadsed lahingusimulatsioonid toimusid teisteski paikades, näiteks Kukruse Polaarmõisa pargis.

Lisaks lahingu lavastamisele tutvustati nii Narva linnuses kui Kukruse Polaarmõisas Põhjasõjas osalenud vägede sõjatehnikat, varustust, elutingimusi ning ajalugu.

Samuti leidub Narva ümbruses, mida taheti vahepeal suisa Rootsi kuningriigi teiseks pealinnaks kuulutada, arvukalt Rootsi ajaga ning Põhjasõjaga seotud mälestusmärke.

Asukohad:

Kukruse Polaarmõis: 59.385510,27.360704

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti Avasta Eesti lehelt kodulehelt. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee