Teleblogi

ARVUSTUS: "ENSV", "Meeste peidupaik" (15)

Marko Tiidelepp, 16. november 2014 22:40
"ENSV" on ETV eetris pühapäeviti kell 20.30.Foto: Ülo Josing / ERR
Aadu ja Aino jagavad maid. Õnnetus ei hüüa tulles. Sirje jätab maiparaadil käimata. Aadu on valmistunud kõige hullemaks. Meesperel on põhjust end varjata. Seekordne "ENSV" osa (järjekorras 61.) toimub aprillis-mais 1986. 

Tuletan meelde, et tegemist on populaarse komöödiasarja 8. hooajaga, mille kogu sündmustik toimub ajavahemikus 1985 suvi kuni 1987 suvi, kuivast seadusest fosforiidisõjani välja!

Samal teemal

Maailmas juhtub 1986. aasta aprillis palju põnevat – Wayne Gretzky teeb NHLis uue põhihooaja punktirekordi 213 punkti, telesarjas "Dallas" antakse teada, et juba tapetud tegelaskuju Bobby Ewing tuuakse tagasi, Michael Spinks lükkab troonilt Larry Holmes'i poksi raskekaalu tiitlimatsis, Michael Jordan viskab NBA play-off'i-mängude punktirekordi – 63 punkti ühes mängus, USA viib läbi Nevadas tuumakatsetuse, 26. aprillil viib tuumakatsetuse läbi ka Prantsusmaa, kuid kõige olulisem sündmus on kindlasti samuti 26. aprillil toimunud Tšernobõli tuumakatastroof, sellest tänases "ENSVs" juttu tehaksegi.

Ja seda ka tahan ikka mainida, et minu lugu on kokkuvõte tänasest "ENSV" osast, mitte kriitiline ja sügavuti minev telesarja analüüs.

Lugu algab täna kasvuhoones. Näib, et majas, kus elab mitu peret on ka kasvuhoone, ja seegi vist mitme inimese peale. Aino (Helene Vannari on selles rollis võrratu) kaevab kasvuhoones maad, sest kavatseb oma pojakesele, militsionäär Jürile (Argo Aadli) maha panna kurgid.

Sellele kaevetööle satub peale Sirje (Laine Mägi) isa ja Atsi (Mait Malmsten) äi Aadu (Felix Kark). Temal on plaan oma lastele tomatid kasvama panna, mistõttu tekib Ainol ja Aadul tõsine tüli nii, et Aadu Aino lausa pikali paneb... Vanad inimesed püherdavad kasvuhoones, päris kummaline vaatepilt!

Seejärel oleme juba köögis, kus Ainot ja Aadut üritavad maha rahustada Ats ja Jüri. Atsi on Aadu lausa sõrmest hammustanud (no kogemata). Jüri annab emale vett, Ats äiale viina. Aadu tahaks viina sisse lausa jääd, kuid jääd pole. Õnneks, sest, kui oleks jää, oleks ka jääkirka! Aino on kange mutt, kes kinnitab, et kui siin oleks jääkirka, siis lööks ta sellega Aadule pähe, nagu NKVK Trotskiga 1944. aastal tegi! Ajalugu on ikka vägivaldne... kuid Aino tunneb ajalugu, vähemalt nõukogude ajalugu.

Edasi liigume juba Illari (Raivo E. Tamm) ja Atsi baari, kus Illar tõdeb, et oli hommikul raadiost soome ja rootsi uudiseid kuulanud, ja seal on olnud juttu aktiivsest raadiost? Soomlased olevat rääkinud midagi ka üdist. Ats hammustab asja üsna ruttu läbi – juttu on olnud ydinvoimast (tuumajõust), järelikult on ameeriklased venelastele aatomipommi visanud! Ats teeb endale ja Illarile joodikokteili, et tervist hoida ja õhtuks pannakse baar kinni!

Televaataja on kindlasti juba läbi hammustanud, et tegelikult oli tegemist Tšernobõli tuumakatastroofiga, millest siinmail esialgu ju midagi ei räägitud. Köögis istuvad Ats ja Sirje, raadiost laulab Georg Ots. Poleks nagu mitte midagi juhtunud! Sirje arvab, et see kõik on ju üks puhas lääne propaganda, kuid Ats ei luba naisel tööle minna. Oleme parem kodus!

Samal ajal kinnitab Aino pojakesele, et Tallinn oleks justkui välja surnud, ta ei saaa aru, mis on selle põhjustanud. Jüri räägib, et maipühad on tulemas! Ainole see meeldib, sest tulemas on sel juhul ju ka paraad!

Seejärel liigume ajas kaks nädalat edasi. Televisioonis on see ju lihtne. Alles oli täna, juba on kaks nädalat hiljem.

Igal juhul oleme baaris, kus Illar tõdeb Atsile, et üks "hallivatimees" käis baaris, kordusõppuste kutset toomas. Ats ütleb, et tema on ju sõjaväest vabastatud, kuid Illar on totaalse jama kokku keeranud! Jälle! Tema on kehastanud Atsi, mistõttu on ta andnud Atsi aadressi justkui Ats oleks Illar, sest kordusõppuste kutse oli Illarile!!!! Ja loomulikult saadeti toona kordusõppuslased Tšernobõli... tõsine asi, väga tõsine asi.

Õige varsti on asjalood sellised, et nii Ats kui ka Paavo (Tiit Sukk) on varjul keldris, ja sinna tuleb ka Jüri. Põhjus väga eriline – Aino kinnitab pojakesele, et ta peab võtma naise, et saada defiitsete kaupade ostuluba või peab ta minema komandeeringusse, et karjääriredelil tõusta! Ja loomulikult Tšernobõli! Nii on meil kolm mees keldris varjul! Kitsas on, ja õlut ei ole! Visatakse näppu, ja Jüri peab õllele järgi minema. Jüri ei ole selle üle küll väga õnnelik...

Umbes samal ajal hakkab Aadu keldri kohal toas vaatama telekast legendaarset seriaali "Kapten Glos", milles peaosas mängis Stanislaw Mikulski. Aadu keerab heli põhja. Püssid pauguvad, pommid plahvatavad. Ja varsti on õlle järgi läinud Jüri keldris tagasi. Ta põgeneb laua alla ja väriseb. Selgub, et ta kardab pommitamist, kuna tal on aatomipommist ja oma lapsepõlvest üsna ebameeldivad mälestused, mis on seotud ka tema ema ehk Ainoga... Seda hirmsat mälestust televaatajad seekord ka näevad. Õudne värk.

Keldrisse tuleb Aadu, kes ütleb, et Jüri ärgu muretsegu. Ta annab talle selga kummiülikonna ja pähe gaasimaski. Jüri saab minna uuele katsele. Küll need õlled varsti kohal on!

Ja oleme tagasi köögis. Oodatakse Jürit, kes peaks tulema õlledega, kui sisse tormab Aino, labidaga! Ta on aias virutanud tulnukale, labidaga, vastu pead... selge on, kes oli see tulnukas! Loomulikult Jüri, kes tulebki kööki – kummiülikonnas, gaasimaskiga, käes on kotid õllega. Pudelid on terved! Kaup on kohal, kuid Jüri vajub kokku...

Järgmisena on ekraanil kinniseotud peaga Jüri. Aino lohutab teda, teeb viinakompressi. Jüri tahaks selle kompressi otsa lutsutada. Muusika, mis kõlab, on filmist "Kevade". Jüri ütleb emale, et see loeks talle "Kevadet", ja just seda kohta, kus Arno haige on. Ema tõdeb, et kas tõesti tema poeg ei tahaks midagi muud kuulata? Luts kirjutas "Kevade" ju tsaariajal, mistõttu loeks ta parema meelega nõukogude militsionäärist, näiteks onu Stjopast! No anna kannatust. Aino on tänases osas ikka super! Tõeline nõukogude mutt!

Aga ei! See on Illar, kes palub Aadul Atsile edasi ütelda, et too tööle tagasi tuleks – Illar on avastanud, et kui jood viina sisse valada, siis on täpselt konjaki värvi ja ta ei jõua üksinda kliente ära teenindada... ärimees Illar!

Selline osa seekord! Igal juhul jätkab "ENSV" oma tuntud headuses! Nagu olen ka varem maininud siis Raivo E. Tamm Illarina on suurepärane ja vahel piisab ka mõnest korrast, kui ta ekraanil on, et hea tuju oleks garanteeritud. Viimastes osades, eriti täna särab suurepäraselt ka Helene Vannari Aino rollis! Rääkimata sellest, et kuuskümmend üks osa on selle näitlejate seltskonna ikka väga hästi kokku mängima pannud. Kõik toimib!

Samal teemal

07.11.2014
ARVUSTUS: ENSV "Kindluse mõttes"
09.10.2014
TELEBLOGI: ENSV, 9. november 2014 ETV
02.10.2014
ARVUSTUS: "ENSV" – raha, pettus ja riideäri
26.09.2014
ARVUSTUS: "ENSV", "Kirjasõber"