Maailm

Putin: ma tahan magada! (6)

Tõnis Erilaid, 17. november 2014 07:00
ENNETÄHTAEGSELT KOJU: Vladimir Putin marsib üllatunud lennujaamatöötajate pilgu all lennukisse, et Brisbane’ist kiiruga Moskvasse pageda.Foto: AFP / Scanpix
"Me peame siit Vladivostokki lendama üheksa tundi, sealt Moskvasse veel üheksa tundi ja inimene tahab ometi neli-viis tundi magada ka, enne kui esmaspäeval tööle läheb. Läksin Tony (Austraalia peaminister Tony Abbott) juurde ja ütlesin talle, et ei jää lõunasöögile. Ta mõistis mind," ütles president Vladimir Putin eile hommikul pressikonverentsil, näitamata oma solvumist pärast sattumist lääneriikide terava kriitika alla.

Ühendriikide, Euroopa Liidu, Austraalia ja Jaapani liidrid olid teinud kõik, et Putin tunneks end Brisbane’is G20 tippkohtumisel võimalikult ebamugavalt ja isoleeritult. Pressikonverentsil möönis Putin, et lääneriikide ja Venemaa vaated Ukrainas toimuvale on täiesti erinevad, kuid sellest hoolimata pidas riigijuhtidega kuluaarides peetud kõnelusi konstruktiivseks ja väga kasulikuks.

Samal teemal

Ühendriikide president Barack Obama ütles oma eilsel pressikonverentsil, et kui Venemaa ei muuda oma käitumist, siis ootavad teda karmimad sanktsioonid ja veelgi suurem isoleeritus. Obama kinnitas, et praegu kehtestatud sanktsioonid on kukutanud rubla ja viinud Venemaa majanduse langusesse.

"Me mõtleme uusi võimalusi, et Venemaad sundida oma vägesid Ukrainast minema viima ja lõpetama sekkumise selle riigi siseasjadesse," ütles Obama. USA president osutas, et Venemaa rikub järjepidevalt Minskis saavutatud vaherahukokkulepet ja annab separatistidele raskerelvastust.

Putin oli oma pressikonverentsil märkinud, et Venemaa teeb kõik, mis tema võimuses rahu saavutamiseks, kuid ilma Ukraina partneriteta on see võimatu.

Putin kritiseeris ka president Porošenko otsust lõpetada Ida-Ukrainas separatistide käes olevate piirkondade rahastamine, kutsuda sealt ära kõik riigistruktuurid – kaasa arvatud päästeamet ja kiirabi – ning sulgeda lasteaiad ja koolid.

Veel järsemalt olid oma suhtumist juba varem väljendanud Suurbritannia peaminister David Cameron ja Kanada peaminister Stephen Harper.

"No olgu, ma surun su kätt. Kuid mul on sulle vaid üks sõnum: korista end Ukrainast nii kähku kui suudad," oli Harper oma pressiesindaja väitel öelnud, kui Putin talle väljasirutatud käega lähenes.

Majanduskasv kiirenegu

Tippkohtumise lõppdokumendis lubasid osavõtjad teha kõik neist oleneva, et majanduskasv kiireneks viie aastaga 2,1 protsenti rohkem kui varem ennustatud.

Ühtlasi tuleb luua miljoneid uusi töökohti. Majanduskasvu edendavateks põhiteguriteks on lisainvesteeringud infrastruktuuri ja kaubandusse, et ergutada sisetarbimist. Tippkohtumise korraldaja, Austraalia peaminister Tony Abbott ütles, et lõppdokumendis on kirjas ümmarguselt 800 meedet. Muu hulgas plaanitakse luua rahvusvaheline keskus, mis aitaks investoritel leida huvipakkuvaid projekte ühes või teises riigis.

Mõnigi ekspert jäi siiski skeptiliseks, viidates Euroopa Liidu suutmatusele kriisist välja tulla, Ebola epideemia levikule ja võimalikele uutele konfliktidele, nagu praegu möllab Ukrainas.

Tippkohtumisel toetati ka kliimafondi loomist ÜRO juurde, mille rahaga saaks anda abi nõrgematele riikidele ilmastiku-muutustega kohanemiseks. Brisbane’is teatas Barack Obama, et USA panustab sellesse fondi 2,4 miljardit eurot, Jaanapn lubas omalt poolt 1,2 miljardit.

Järgmisel aastal peetakse G20 tippkohtumine Türgis Antalyas, 2016. aastal aga Hiinas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee