Maailm

SOLVUNUD: jahedast vastuvõtust solvunud Putin lahkus G20 kohtumiselt varem (67)

ÕL/BNS, 16. november 2014 08:48
Foto: AFP / Scanpix
Austraalias Brisbanes aset leidnud G20 tippkohtumisel pidi Venemaa president Vladimir Putin alla neelama mitmed mõrusid pille: Kanada peaminister nõudis temalt otsesõnu vägede väljaviimist Ukrainast, pildistamisel asetati ta kõige äärmiseks ning teiste riikide liidrid suhtusid temasse üsnagi jahedalt.

Venemaa meedias spekuleeriti juba laupäeval selle üle, et tõenäoliselt lahkub Putin tippkohtumiselt seetõttu varem.

Nii juhtuski ja Putin ei osalenud G20 ühisel töölõunal, viidates pikale koduteele.

Samal teemal

"Et siin ei oleks mingeid spekulatsioone. Ma ei läinud ühisele töölõunale, kuid sinna jäi meie rahandusminister. Meil on siit Vladivostokini lennata üheksa tundi ja veel üheksa tundi Moskvasse. Veel on vaja koju jõuda ja esmaspäeval tööle minna. Ning neli-viis tundi enne seda magada," ütles Putin pressikonverentsil Brisbane'is.

"Ma rääkisin Tonyga (Abbotti -- Austraalia peaminister) ja ta suhtus sellesse mõistmisega. Nii et siin ei ole mingeid muid kaalutlusi," lausus Putin, lisades, et jõudis veel mõne kolleegiga hüvasti jätta.

USA, Austraalia ja Jaapan nõudsid pühapäeval karmisõnalises ühispöördumises, et Venemaa lõpetaks sekkumise Ukrainas. Ühtlasi nõudsid Barack Obama, Tony Abbott ja Shinzo Abe õiglust Ukraina kohal allatulistatud Malaysia Airlinesi reisilennuki ohvritele ja süüdlaste õigusemõistmise ette toomist.

Austraalias korraldatava G20 tippkohtumise ajal omavahelisi kõnelusi pidanud kolme riigi liidrid kinnitasid, et on ühtsed "vastustades Krimmi annekteerimist Venemaa poolt ja hukka mõistes Moskva tegevust olukorra destabiliseerimisel Ukraina idaosas".

Kanada peaminister Stephen Harper oli laupäeval Vene presidendilt Vladimir Putinilt nõudnud otsesõnu vägede väljatõmbamist Ukrainast. Briti peaminister David Cameron asetas samuti Putini ette valiku täita Minski lepet ja parandada seeläbi suhteid Läänega või seista silmitsi vastasseisu süvenemisega.

Olukord Ukrainas peaks teemaks kerkima ka teistel G20 kohtumistel, Obamal on kavas pühapäeval kokku saada ka mitmete Euroopa Liidu riikide liidritega. Euroopa Liidu välisministrid arutavad Venemaale uute sanktsioonide kehtestamise küsimust esmaspäeval Brüsselis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee