Maailm

Appi! Putin tuleb sõjalaevadega! (20)

Õhtuleht.ee, 15. november 2014 08:00
SIISKI LENNUKIGA: Putin saabus eile Brisbane’i siiski lennukil. Foto: AFP / Scanpix
Täna Brisbane’is algava G20 tippkohtumise eel oli ajakirjandus ärevil: rohelise mandri lähedale ilmusid Venemaa sõjalaevad. Neile vastu saatis Austraalia algul kaks ja siis veel kolmandagi fregati.

Korallimerele Austraaliast põhja pool ilmunud raketiristlejat Varjag saadavad ristleja Marssal Šapošnikov (Vene klassifikatsiooni järgi suur allveetõrjelaev), tanker ja päästealus. Sõjalaevad väljusid Vaiksele ookeanile 23. oktoobril. Juba varem patrullivad ookeanil ristleja Admiral Vinogradov tankeri ja puksiiri saatel ning neile sõitis täienduseks Musta mere laevastiku lipulaev, raketi­ristleja Moskva.

Samal teemal

Ajalehed olid kärmed meenutama president Putini ja peaminister Abboti äsjast teravat vastasseisu Pekingis ning seostasid sõjalaevade saabumist Venemaa sooviga revanš võtta. Austraalia kaitseministeerium püüdis paanikat rahustada, kinnitades, et sõjalaevade tegevus vastab rahvusvahelistele normidele ning Austraalia ja Venemaa sõjalaevade kokkupõrkeid pole oodata. "Sõjalaevastiku manöövrid on tavaline nähtus," ütles Austraalia välisminister Julie Bishop.

"Selleks riikidel laevastikud ongi. Pole mingit põhjust muretsemiseks." Peaminister Tony Abbott lisas küll, et on pisut harjumatu näha Austraalia vetes Vene sõjalaevu. "Harjumatu, aga siiski mitte täiesti tavatu," võttis ta oma mõtte kokku.

Ühtlasi meenutati, et tollase presidendi Dmitri Medvedevi visiidi ajal San Franciscosse 2010. aastal ilmusid ka seal lähikonda Venemaa sõjalaevad.

Tippkohtumiselt oodatakse kasu

Paraku pole ekspertidel suurt usku, et täna ja homme toimuval tippkohtumisel tehtaks otsuseid, mis tõepoolest maailmamajandust edasi aitavad. Austraalia peaminister Tony Abbott oli eile küll optimistlik, kinnitades, et keskendutakse kolmele teemale: töötusest jagusaamine, maksupettuste vältimine ja majanduse üldine edendamine. Kuid on selge, et kindlasti kulub osa aega nii-öelda plaanivälise teema puremisele: Venemaa ja Ukraina konflikt ärritab kõiki.

Juba enne tippkohtumist jõudis terava Venemaa-kriitilise kõne pidada Suurbritannia peaminister David Cameron, võrreldes lausa Natsi-Saksamaad ja praegust Venemaad. Peaminister ütles, et sanktsioonide leevendamisest ei saa juttugi olla enne, kui Venemaa on jätnud Ukraina rahule. Pigem võib sanktsioone tublisti karmistada, arvas Cameron. Ta kohtub mitteformaalselt Putiniga täna öösel. Juba ette oletatakse, et kõnelus peetakse kõrgel toonil. Venemaa ja Suurbritannia suhted on niigi juba aastaid madalseisus.

Keskkonnakaitsjad on mures, et G20 teemaks ei ole kliimamuutused. Austraalia on peaministri suu läbi väitnud, et sellest tippkohtumisel mingil juhul ei räägita. "Meile on tähtis majandus," kinnitas Abbott.

Protestimiitinguteks on siiski eraldatud kohad 27 meelt avaldama tulevale rühmitusele. Kõrgete külaliste julgeoleku peab tippkohtumise toimumispaigas, terasaiaga ümbritsetud Brisbane’i linnajaos, tagama 6000 politseinikku.

Austraalia uudisteagentuuride väitel panevad tippkohtumisele saabuvad riigijuhid koos saatjatega nahka ümmarguselt 100 000 lõunaportsjonit, millele lisandub 30 000 puuvilja ning 25 000 kilo kohapeal valmistatavaid pagaritooteid, nagu croissant’id jms. Külalistele jagatakse ka 100 000 magustoitu.

Kõige selle eest vastutav peakokk Martin Lastter ütles, et tööd on küll palju, aga eks aitab see Brisbane’i kokanduse maailmakaardile. "Meil on alati olnud head kokad ja maistavd road, nüüd tuleb see ka maailmale selgeks teha," ütles ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee