Seisukoht

Katrin Helend-Aaviku | Kirjutada või (maha)vaikida? (7)

Katrin Helend-Aaviku, reporter, 14. november 2014 17:13
Mõni päev pärast seda, kui kirjutasin artikli südameprobleemidega 95aastasest vanaprouast, kes jäeti haiglas pooleks ööks pimedasse akendeta ruumi ja hiljem politsei abiga psühhiaatriahaiglasse viidi, helistas mulle üks arst, kes on varem prouaga kokku puutunud. Ta ütles, et ajakirjanik ei ole kontrollinud kõiki fakte ja selgitas, milline tervist puudutav tõsiasi oli välja jäänud. Vastasin, et kuigi leheloos oli pearõhk inimlikul aspektil, olen nii kõne kui ka info eest tänulik ja pakkusin võimalust see täpsustus lehes avaldada. See ei olevat aga võimalik, sest inimeste terviseandmed on kaitstud.

Mis on siis lahendus? Arst vastas, et ajakirjandus ei tohiks üldse kirjutada inimeste juhtumitest arstide ja haiglatega, sest see on arsti ja patsiendi omavaheline asi ega kuulu avalikustamisele.

Kas see tähendab, et inimeste ebameeldivad kogemused ja ebainimlik kohtlemine peaksidki saladuseks jääma? Ja teisalt – kui patsiendi ja arsti suhted meie riigis on tõesti nii head, et kõik probleemid ja mured saab omavahel ära lahendada, miks siis inimesed ikkagi ajakirjanduse poole pöörduvad? Ja kas ajakirjanik peaks sel juhul murest kirjutama või selle (maha)vaikima?