AS-i Liviko juht Janek KalviFoto: Sander Ilvest / Postimees
BNS 13. november 2014 12:28
Reformierakonna valimislubadus katta tööjõumaksude langetamisest tekkiv eelarveauk kiirema aktsiisitõusuga võib Liviko juhi Janek Kalvi sõnul halvata terve Eesti majanduse.

AS-i Liviko juht Janek Kalvi ütles BNS-ile, et veelgi kiirem aktsiisitõus mõjuks hukatuslikult tervele Eesti majandusele. "Selle plaani mõju läheks juba üle igasuguse piiri ja oleks hävitava mõjuga mitte ainult sellele tööstusharule, vaid tervele riigi majandusele," ütleb Kalvi.

Kalvi lisas, et praegu külastab Eestit umbes 9 miljonit turisti aastas, mis on kordades rohkem kui Lätis ja Leedus. "Eesti taastus majanduskriisist kiiremini kui naabrid ja siinkohal ülehinnatakse valitsuse teeneid. Tihti unustatakse turistid, kes, olgem realistid, ei tule siia ainult meie ilusat vanalinna vaatama. Väga suure osa, 25-30 protsenti Eesti territooriumil müüdud alkoholist ostavad turistid ja kui meie turistide arv väheneks näiteks 2 miljonile, siis võib arvata, milline on mõju," selgitab Kalvi.

"See ei ole enam alkoholisektori debatt, vaid siin mindaks juba majanduse olulise mootori, turismi, kallale. See omakorda mõjutab hotelle ja tervet teenindussfääri."

Kiirem aktsiisitõus hoogustaks ka salaalkoholi vohamist. "Ei ole saladus, et salaalkohol on meie turul olemas ja kui turistide vähenemine jätaks inimesi töötuks, kasvaks vähekindlustatud inimeste hulk ja nende huvi osta salaalkoholi," lisas Kalvi.

Ka viitas Kalvi, et riigi võitlus salaalkoholiga on seni jäänud nõrgaks. "Ma ei ole näinud veel tõsiseid meetmeid, millega täna salaalkoholi vastu võideldaks."

Reformierakonna juhatus toetas kolmapäeval peaministri valimisprogrammi, millega nelja aastaga vähendataks sotsiaalmaksu 2 protsendipunkti võrra, tulumaksuvaba miinimumi tõstetaks 300 eurole ning töötuskindlustuse maksemäära langeks 1,95 protsendini.

Peaminister ja Reformierakonna esimees Taavi Rõivase sõnul tuleb vähemalt kolmandik Reformierakonna tööjõumaksude langetamise plaanist kaetav alkoholi- ja tubakaaktsiisi kiirema tõusu arvelt. Kolmandik tuleks majanduse tavapärasest kasvust ning kolmandik eelarves kulude kasvu piiramisest.