Eesti uudised

Erivajadustega inimesed tõid teerulli: nii sõidetakse Toompeal pooliku reformiga neist üle (16)

Katrin Helend-Aaviku, 13. november 2014 07:00
TEERULLI ETTE: Reformierakondlastest riigikogu liikmed Jüri Jaanson ja Laine Randjärv ei olnud nõus sellega, et töövõimereform erivajadustega inimestest üle sõidab ja seisid masina ette.Foto: Arno Saar
Töövõimeseaduses pettunud erivajadustega inimesed tõid riigikogu ette teerulli ja näitasid piltlikult, kuidas poolik ja läbimõtlemata reform neist halastamatult üle sõidab. Enne seda pidid nad korduvate ja aina pahasemate hüüetega paluma teerulli eest kõrvale astuda seal kindlameelselt seisnud reformierakondlastel.

Lömastava masina ette on maha pandud suur plaat, millele on kirjutatud kõik see, millest erivajadustega inimeste ettepanekuid mitte arvestav seadus üle sõidab: puudega inimesed, omastehooldajad, töövõimetuspensionärid, põhiseaduse paragrahv nr 28, demokraatia ja kaasamine.

Eilne päev sai äärmuslikuks etteasteks valitud just seetõttu, et õhtuks oli riigikogus plaanitud seaduseelnõu teine lugemine.

Erivajadustega inimesed on seisukohal, et uus reform on küll vajalik, kuid auklik ja lühinägelik ning tuleks enne kinnitamist puudega inimestega koostöös üksikasjalikult läbi mõelda.

Samal teemal

Eest ära!

"Tulge eest ära!" hüüavad teerulli ümber kogunenud inimesed reformierakondlastest riigikogu sotsiaalkomisjoni liikmele Jüri Jaansonile ja riigikogu aseesimehele Laine Randjärvele, kes on astunud kindlameelselt teerulli ees ja ütlevad, et nemad ei saa kuidagi olla nõus sellega, et uus reform sõidab erivajadustega inimestest üle.

Nad püüavad selgitada, et reformi kokkupanemisel on lähtutud puudega inimeste vajadustest ja tööd on tehtud südamega. Puudega inimeste organisatsioonide kanistrit, mis on täis saadikute sõnadest tekkinud sooja õhku ja mis on ette nähtud andmaks sotsiaaldemokraatidele kütust reformi teerullile, reformierakondlased vastu võtta ei taha.

Aina pahasemaks muutuvad hääled paluvad ja suisa nõuavad neil teerulli eest kõrvale astuda ja mitte takistada näitlikku demonstratsiooni.

Vankumatu kindlameelsus

Teerull paneb juba hääled sisse, kui reformierakondlased ikka veel masina ees seisavad. Randjärv oli juba kõrvale astunud, kui Jaanson on veel oma kohal ja hüüab üle pläriseva mootorihääle, et on veendunud: töövõimereform tuleb vastu võtta ning et on kindel, et see muudab puudega inimeste elu paremaks. Pärast seda on temagi sunnitud liikuma hakkava teerulli eest kõrvale astuma.

Keskerakonda kuuluv riigikogu liige Viktor Vassiljev, kes on samuti aktsiooni vaatama tulnud, ütleb veidi hiljem inimestega rääkides, et Jaanson on muidu tore mees küll, aga paraku on ta lihtsalt oma erakonna pantvang.

Kui teerull on plakatist üle sõitnud, jäävad erivajadustega inimesed ootama peaminister Taavi Rõivast, kes riigikokku tulles majanurgal seisvaid demonstrante ei märganud, aga kuuldes, et erivajadustega inimesed riigikogu õuel on, lubas siiski nad töökohustuste vahepeal ära kuulata. Oodata tuleb umbes tund aega. Ootajatel hakkab külm.

"Tahaksin hea meelega peaministri käest küsida, kas ta sellise hoone võtaks ka vastu, mille ehitamine on veel pooleli," ütleb külma trotsides omastehooldaja rasket tööd tundev Taimo. Seda küsimust tal siiski mahti küsida ei ole.

Peaminister tuleb, kuulab ja ütleb, et on seda meelt, et seadust ei peaks edasi lükkama ega ära jätma, küll aga paremaks muutma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee