Juhtkiri

Juhtkiri | 750 eurot Rõivaselt. Kes pakub rohkem? (19)

Õhtuleht, 12. november 2014 18:02
Foto: Andres Varustin
Peaminister Taavi Rõivas lubab oma värske maksukavaga nelja aasta jooksul kahekordistada tulumaksuvaba miinimumi, langetada kahe protsendi võrra sotsiaalmaksu ning kärpida töötuskindlustuse maksemäära 1,95 protsendini. Keskmist Eesti palka teeniv inimene saab Rõivase kinnitusel nende maksumuudatustega aastas taskusse 750 eurot rohkem. Sellise summa saaks kokku, kui peale kõrgema tulumaksuvaba miinimumi hakkaks ühtlasi kaks protsenti langetatavast sotsiaalmaksust ja sääst töötuskindlustuse maksemäära langusest laekuma keskmise palga saaja kontole. Iseasi, kas töötuskindlustuse puhul on tööandjad nõus, et maksemäär langeb vaid töötajale, mitte tööandjale. Kuidas nimetatud 750 eurot meie taskusse jõuab, peab Rõivas veel lahti seletama.

Praeguse koalitsioonileppe järgi langeb tulumaks uuest aastast ühe protsendi võrra. Samuti lubab lepe tulumaksuvaba miinimumi tõusu 10 euro võrra 154 euroni. Selle taustal mõjub tulumaksuvaba miinimumi kahekordistamise lubadus sama uljalt nagu Reformierakonna 2007. aastal välja käidud lubadus pensionid kahekordistada või aastaks 2022 viie rikkaima riigi sekka jõuda (hiljem on see tunnistatud kujundiks). Panustamine tulumaksuvaba miinimumi tõstmisse ja tänu sellele väikese palga saajate sissetulekute kasvu tähendab muidu paremliberaalse Reformierakonna poliitikas senisest ootamatult suurenenud sotsiaalsust.

Tasub aga meeles pidada, et poliitik räägib nelja aasta perspektiivist ning et täna üsna suurena tunduv rahaline võit ei pruugi aastate pärast enam sugugi ahvatlev olla. Samuti peaks valija olema skeptiline poliitikute suhtes, kes igaks valimiseks tulevad seniseid lubadusi hüljates välja uute loosungitega. Vanad lubadused kipuvad ununema või jäävad uute, veel säravamate loosungite varju.

Sissetulekuid kasvatab kõige selgemalt palgatõus, mitte hämamine maksupoliitikaga. Rõivas sihib Põhjala kiireimat kasvu, teisiti 50 okupatsiooniaastaga tekkinud vahet tasa ei tee. Kuid majanduskasvu – erinevalt maksumuudatustest – ei julge tagada ühegi partei programm ega koalitsioonileping.

Rõivas lubab teile 750 eurot aastas. Kes pakub rohkem?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee