Eesti uudised

Katkisest lambist alguse saanud põleng nõudis 98aastase vitaalse vanahärra elu (7)

Arvo Uustalu, 12. november 2014 07:00
Foto: Aldo Luud
"Väga viisakas ja tore papi oli. Progresseeruvast haigusest hoolimata käbe kuni lõpuni välja," meenutab tulekahjus hukkunud eakat tartlast hea tuttav.

Esmaspäeval kella 19.15 ajal sai häirekeskus teate, et Tartu linnas Kirde tänavas tuleb elumaja katuseräästa alt suitsu. Kuna põlengust teada andnud naabrite teada võis majas olla inimene, läksid päästjad majja. Peagi leiti hukkunud Avo (98). Menetlusinspektori esialgsel hinnangul sai tulekahju alguse diivanile kukkunud katteta valgustist. Eile sündmuskohal olnud menetleja tõdes, et sellist juhtumit ta oma päästjakarjääri jooksul ei mäleta, et tulekahju oleks alguse saanud voodisse kukkunud valgustist. Tema sõnul olid maja uksed ja aknad kinni, mistõttu oli maja seestpoolt tossanud tõenäoliselt juba kaks-kolm tundi, enne kui naabrid seda märkasid.

Vitaalne haiguse kiuste

Samal teemal

Ving võttis majas võimust, kuid pikka aega suuri leeke ei tekkinud. Tõenäoliselt poleks vana meest päästnud ka see, kui naabrid märganuks suitsu tund aega varem.

Avo kahjuks oli ka teine tegur. Nimelt polnud voodisse kukkunud lambil ümber kuplit. Pirn jäi voodisse kukkudes küll terveks, kuid see kuumenes üle ja süütas voodipesu. Voodist mees ka leiti. "Seda lampi teadsime me kõik. Oli tema lemmiklamp, mille valgel ta hommikuti ja õhtuti lehte luges," räägib Avo naabrimees.

Veel neli-viis aastat tagasi oli Avo aktiivne Tartu Parkinsoni Haiguse Seltsi liige. Toona iseloomustasid seltsikaaslased teda nõnda: "Kõige vanem haige on 91aastane Avo, kes oma kõrgele eale vaatamata on veel väga sarmikas."

Vanahärra vitaalsusest räägivad nii naabermajade elanikud kui ka Parkinsoni seltsi inimesed.

"Väga viisakas ja tore papi oli. Progresseeruvast haigusest hoolimata käbe kuni lõpuni välja. Ega ta jalutuskeppi kasutanud. Nägi hästi, aga ainus asi, et kuulis halvasti. Ta oli legendaarne loodusesõber. Kui me seltsiga kuskile loodusesse läksime, siis kadus ta kohe kuhugi ära. Selgus, et ta armastas väga metsa ja korjas ravimtaimi. Armastas ka fotograafiat ja tegi kogu aeg pilte. Mäletan hästi tema 90. sünnipäeva. Veel selles vanuses võttis ta osa kõikidest koosolekutest. Kahjuks on meie haigus progresseeruv," räägib Tartu Parkinsoni Haiguse Seltsi juhatuse liige Silva Meerits.

Meenutada on tal vanahärrast teisigi toredaid seiku. "Kolm aastat tagasi tuli ta mulle koos hooldajaga vastu, käbe nagu ikka. Hooldaja ütles, et tal lausa mure, et Avo on nii kiire, et läheb ootamatult üle tänava ja järele talle ei jõua. Aga ta ei kuulnud praktiliselt juba siis midagi, ka autosid mitte," räägib ta.

Naabermajade elanike sõnul käis väikest kasvu Avo ka ise poes, kuigi tema lähedane käis peaaegu iga päev teda vaatamas ja süüa viimas. "Ta tahtis lõpuni omas majas elada, kuigi teda prooviti veenda, et ta läheks kas kellegi juurde elama või sinna, kus arstiabi käepärast. Väga tore mees, aga eks vanus hakkas juba ka tunda andma," ütleb üks Kirde tänava elanik.

Selle aasta 10 kuuga on hooletu elektriseadmete kasutamine põhjustanud 23 tulekahju, katkisest elektriseadmest on saanud alguse 71 põlengut. Aastate eest on olnud juhtumeid, kus lambivarju peale pandud tekstiil süttis hõõgniidiga lambipirni ülekuumenemisel ja põhjustas tulekahju. Ühel juhul kukkus hõõgniidiga öölamp voodisse ja süütas voodiriided, kuid õnneks suuremat kahju ei järgnenud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee