Maailm

Poliitveteranid Kohl ja Gorbatšov soovitavad Venemaad mõista (19)

Aadu Hiietamm, 12. november 2014 07:00
ÜLESKUTSE: Saksamaa endine liidukantsler Helmut Kohl kirjutab värskes raamatus «Mures Euroopa pärast», et dialoogi Venemaaga tuleb jätkata. Tema kõrval istub abikaasa Maike Kohl-Richter.Foto: AFP / Scanpix
Ajal kui olukord Ida-Ukrainas teravneb, pinged NATO ja Venemaa vahel kasvavad ning Euroopa Liit plaanib Venemaa vastu uusi sanktsioone, esinesid poliitveteranid Helmut Kohl ja Mihhail Gorbatšov teineteise järel avaldusega, milles kutsusid lääneriike arukamalt käituma ja dialoogi Venemaaga jätkama.

Aastatel 1982–1998 Saksamaa liidukantsleri ametis olnud Helmut Kohl (84) kirjutab eelmisel nädalal müügile tulnud raamatus "Aus Sorge um Europa" ("Murest Euroopa pärast"), et tänavu juuni algul toimunud seitsme juhtiva tööstusriigi (G7) tippkohtumise pilt oli masendav. Kohli sõnul jõuti just tänu tema pikaajalisele selgitustööle 1998. aastal Birminghamis G7 tippkohtumisel nii kaugele, et G7st sai ametlikult G8. Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Suurbritannia, Jaapan, USA ja Kanada tunnistasid sellega Venemaa võrdväärseks partneriks.

Samal teemal

Tänavu juuni algul pidi G8 tippkohtumine toimuma Venemaal Sotšis, kuid pärast Krimmi annekteerimist märtsis otsustasid Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Suurbritannia, Jaapani, USA ja Kanada liidrid, et nad ei osale Sotši kohtumisel ning selle asemel kogunetakse formaadis G7 ehk ilma Venemaa presidendi Vladimir Putinita juuni algul Brüsselis.

Kohl: dialoog Venemaaga on vajalik

Helmut Kohli arvates on loomulik, et lääs ei saanud Venemaa hoiaku suhtes Ukraina kriisis vaikida, kuid tegutseda tulnuks targemalt. Venemaa on ikkagi Euroopa suurim riik ning Euroopa Liidu tähtis partner ja mõjukas naaber idas. Hoolimata kõigist raskustest ja probleemidest on Venemaa endiselt ka üks mõjukamaid riike maailmas. Seetõttu vajame rahu jaoks Euroopas ja maailmas Venemaad ning kui me soovime leida Ukrainas tõepoolest rahumeelset lahendust, siis seda on kõige parem saavutada just üksteisega kõneldes, usub Helmut Kohl. Ta lisab, et nii lääs kui ka Venemaa ja Ukraina peavad olema ettevaatlikud, et juba saavutatut mitte maha mängida.

Helmut Kohlile vaidles ärilehes Handelsblatt vastu tema parteikaaslane, kristlike demokraatide fraktsiooni asejuht Bundestagis (Liidupäevas) Andreas Schokkenhoff. Ta rõhutas, et lääs ei ole Venemaad kusagilt välja arvanud, vaid Venemaa on end ise oma käitumisega isoleerinud. Seetõttu peab suhete normaliseerimiseks samme astuma ennekõike Moskva valitsus.

Gorbatšov: sanktsioonid tuleb tühistada

Saksamaa endise liidukantsleri järel võttis samal teemal sõna ka endise NSV Liidu esimene ja viimane president Mihhail Gorbatšov (83), kes käis Saksamaa pealinnas Berliini müüri langemise 25. aastapäeva pidustustel ja kohtus nii Helmut Kohliga kui ka Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga.

Gorbatšov hoiatas Berliinis uue külma sõja eest ja võttis kaitse alla Venemaa presidendi Vladimir Putini, kes tema sõnul kaitseb parimal võimalikul moel riigi huvisid. Ta kutsus lääneriike mõistma Putini poliitikat Ukrainas ja tühistama Venemaale kehtestatud sanktsioonid.

"Vajalik on minna vastastikustelt süüdistustelt mõlemale poolele kahjulike sanktsioonide järkjärgulisele kaotamisele. Esmalt tuleb tühistada poliitikategelastele ja parlamendisaadikutele kehtestatud nõndanimetatud personaalsed sanktsioonid, et nad saaksid anda oma panuse vastastikku aktseptitavate lahenduste leidmisesse," ütles Mihhail Gorbatšov Berliinis.

Esmaspäeva õhtul kohtumisel Angela Merkeliga hoiatas Mihhail Gorbatšov uue müüri loomise eest rahvusvahelistes suhetes ning kutsus Euroopa Liitu ja Venemaad leppimisele. Ta soovitas kummalgi poolel mitte ainult loobuda ebasõbralikust retoorikast, vaid täielikult muutuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee