Seisukoht

Margo Pajuste | Haukuv koer ei...? (5)

Margo Pajuste, arvamustoimetaja, 11. november 2014 17:36
Foto: JOOSEP MARTINSON
Kõik uudisteportaalid kirendasid eile ärevatest pealkirjadest, kuidas Putinile lähedalseisev „politoloog" Sergei Markov teatas, et suure sõja korral ei jää Eestist ega Lätist mitte midagi järele. Rahvas luges, ahhetas ja tänitas kommentaariumis.

Markov ei öelnud ju ometi mitte midagi uut. Selge see, et ei jää. Ainult et ta jättis targu lisamata, et Moskvastki ei jääks sel juhul mitte midagi järele. Peale „radioaktiivse tuha", kui tsiteerida teist kõva ütlemisega meest, „juristi poega" Vladimir Žirinovskit. Sest Venemaal ei ole NATO vastu konventsionaalses sõjas mitte mingit šanssi – millest me räägime, kui nad ei suuda poole aasta jooksul Ida-Ukrainas Kiievi vastu selget edu saavutada. Argument oleks vaid tuumasõda, kuid ehkki Kremlis praegu võimu haaranute vaimne kapatsiteet suurt üle majori või polkovniku taseme ei küüni, ei usu ma siiski, et nad oleksid peast segi.

Igasugu tuumarelvaga ähvardamistega peaks aga tänaste keskealiste põlvkond harjunud olema. Nii 30–35 aastat tagasi oli tollase Moskva retoorika selline, et sõda võib puhkeda iga hetk – tõsi, tollane propaganda kihutas valmis olema lääne alatuks tuumalöögiks. Ja inimesed harjusid selle fataalse mõttega, elasid, armusid, said lapsi, vananesid.

Ühesõnaga, ei maksa ennast igast klähvijast segada lasta.