Kommentaar

Juhtkiri | Indrek Neivelt jälle valvekoera rollis (2)

Õhtuleht, 11. november 2014 16:30
Foto: TEET MALSROOS
Pole võimalik, et ettevõtja Indrek Neivelti viiest punktist koosneva maksureformi idee jääks ilma erakondade ja äriringkondade kriitikata.

Sotsiaalmaksu vähendamine ja asendamine ettevõtte tulumaksuga, magusamaksu kehtestamine, kodualuse maa maksustamise taastamine, tulumaksuvaba miinimumi ja tulumaksumäära tõus raputaks senist maksumaastikku tugevalt.

Kui Neivelt kevadel 1000eurose miinimumpalga ettepanekuga välja tuli, pidasid ettevõtjad ja poliitikud seda liiga utoopiliseks. Kuid nagu võluväel hakkasid erakonnad samas suunas mõtlema. IRL hakkas rääkima 500eurose sissetuleku tulumaksuvabastusest, Keskerakond vajadusest tõsta miinimumpalk lähiaastail 500 euroni, sotsid räägivad suisa 800eurosest palgamiinimumist praeguse 355 asemel.

Neivelti seisukohad on sundinud ettevõtjaid ja poliitikuid mugavustsoonist välja astuma.
Tõsi, ei ole erakonda, kes poleks oma valimislubadustega bluffinud. IRLi poolt heale õpetajale lubatud topeltpalk osutus "kujundiks" ning Reformierakonna lubadus pensione nelja aastaga kahekordistada pole samuti täitunud. Valija on väsinud ebareaalsetest lubadustest, mille täitumine pole käega katsutavas kauguses.

Krossi ja Meikari parteihüpe pakub küll mõnusat võimalust nalja heita paindlike poliitiliste vaadete üle ja isekeskis aru pidada, kui palju kumbki neist riigikokku valimise korral raha saama hakkab, ent sellel ei ole vähimatki seost erakondade vaadetega tavainimese toimetulekule. Neivelt aitab erakondadele meelde tuletada, milliste teemadega tegelemist neilt enne valimisi ootame. Küünilisim oleks, kui erakonnad leiaksid Neivelti pakutust vaid magusamaksu ning lapiksid sellega lekkivat riigieelarvet. Ning näitaksid süüdistavalt Neiveltile – tahtsite maksumuudatusi – saitegi!

Samal teemal

20.07.2017
Indrek Neivelt võrdleb praegust kommunismiga: "Huvitav, millal kork eest ära lendab ja algab laulev revolutsioon vol2?"