Valdo Jahilo spordiblogi

Spinning pole kalapüük (7)

Valdo Jahilo, 11. november 2014, 09:52
Kuna igaüks saab vastavalt oma treenitusele spinnirattal väntamiskoormust ise reguleerida, saavad ühes grupis sõita erineva tasemega harjutajad, nii mehed kui naised.Foto: Valdo Jahilo
Spinning ehk spinnimine ei ole seotud kalapüügiga, vaid meile huvipakkuvas kontekstis siserattatreeninguga. Üsna levinud ja tõhusaga, kusjuures. Kes on proovinud, teavad.

"Oled ka juba sisehooajaga alustanud, jah?" küsis minult laupäeval Sparta spordiklubi tegevjuht Aivo Liksor, kui spinningusaalist välja astusin. "Väga õige jah," jätkas ta. "Eelmisel aastal sai nii pikalt õues rattaga sõita, et kevadeks kadus juba isu ära. Aga kui vahepeal sees spinnimas saab käia, siis tekib kevadeks jälle väntamise nälg tagasi."

Samal teemal

Jooksujalu pekist priiks
22. detsember 2014, 08:40
Püksid jalga ja ujuma!
7. november 2014, 09:43
Kuidas joostes mitte külmetuda?
3. november 2014, 10:25
Liigutamise võimalikkusest kontoris
31. oktoober 2014, 10:55

Täpselt nii see ongi. Asendustreeninguna sobib spinning rattasõpradele suurepäraselt. Või mitte. Olen kohanud ka neid, kes liigitavad selle maailma üksluisemate ja nõmedamate treeningute hulka. Et istud ühe koha peal, vahid seina või treenerit ja muudkui väntad tuimalt. Aga küllap on nad sattunud valel ajal vales meeleolus valesse klubisse.

Mulle on spinning alati väga meeldinud. Saab korralikult end välja rassida ja ihule koormust anda. Treening on kõigile üks. Igaüks keerab raamil asuvalt takistusdosaatorilt omale sobiva raskusastme ise. Nii saavad põhimõtteliselt ühe treeningprogrammi järgi harjutada samas saalis olevad alustajad kui ka rohkem väntamisega sina peal olevad kaaslased.

Mõned soovitused ja tähelepanekud:

Juba väikese pingutuse peale hakkan ma inimkosena higist nõretama. Erinevalt loodudes sõitmisest puudub siin tuuletakistus ning keha jahutav kerge iil. Seepärast kannan spinningu ajal peas rattamütsi ning alati kaasas väikest higirätikut, millega ennast kuivatada. Peakate nagu ka kindad pole loomulikult kohustuslikud, sest igaüks kannab neid oma äranägemise ja harjumise järgi.

Kuna higistamine on spinningu puhul vältimatu, tasuks alati ühes võtta joogipudel.

Üldjuhul sobivad spinningurattaga kokku kõige laiemalt levinud maastikusõidu jalatsi all olevad kinnitusklotsid. Kel seesugused jalanõud puudu, saavad edukalt hakkama ka reguleeritavate rihmkorvidega, kui oma jala tossuga (kõvema tallaga on paremad) sinna sisse suskad.

Esimeseks ülesandeks on spinnirattal õige asendi seadistamine. Siin võivad algajad julgelt treenerilt nõu ja abi küsida. Sadul on õigel kõrgusel siis, kui sellel istudes ei lähe alumine jalg väntamisel päris sirgeks, vaid jääb väikese nurga all kõverdatuks.

Sadula ja leistangi vahelist kaugust võib paika sättida oma küünarvarrega, asetades küünarnuki sadula otsa vastu. Kui sõrmed niimoodi mõõtes õrnalt leistangi puudutavad, siis on vahemaa õige.

Teening muutub muusika rütmis kiiremateks või aeglasemateks lõikudeks, mis on üksteisest eraldatud lühikeste puhkepausidega. Vahepeal tõustakse sadulas püsti ning läbitakse "mägisemaid" lõike, siis keritakse jälle kepse tasasel maal.

Paljudes spinnisaalides on lisaks treenerile ja muusikale õige sõidu tunnet tekitamas veel ka seinale projekteeritud videopilt konkreetsest teest või maastikust.

Paljudel spinninguratastel on peal väike ekraan, mis kuvab virtuaalselt läbitud vahemaad, näitab virtuaalset kiirust, vändatavaid vatte, pulssi ja mõnd asja veel, mis sõidu ja sõitja kohta infot annavad.

Treening algab rahulikuma soojendussõiduga ning lõpeb kohustusliku venitusega. Pärast treeningut puhastab paberrätikuga igaüks oma ratta ning keerab oma sõiduasendi rattalt maha.

Nii lihtne see ongi!

Facebookis on spinnisõpradele loodud ka oma kommuun, kus huvi korral head ja paremat kõrva taha võib koguda.

Spinningutrenn on peaaegu nagu rattasõit, kuid mitte päris. Tean üht lugu, kus suvel aktiivselt rattasadulas aega veetnud daam oma esimeses spinnitunnis sellelt peaaegu maha oleks lennanud. Ta ei suutnud kuidagi aru saada, et spinnirattal puudub vabajooks ja tirri laskmise võimalus. Juhtub!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee