Maailm

Tants Mistralide ümber kestab (8)

Aadu Hiietamm, 11. november 2014 07:00
LEPINGU VASTU: Prantsusmaa avalik arvamus on järjest rohkem Mistral-klassi helikopterikandjate Venemaale üleandmise vastu. Fotol hoiavad Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Prantsusmaa presidendi Francois Hollande’i maski kandvad meeleavaldajad nende sõjalaevade veriseid makette STX laevatehase juures Saint-Nazaire’is. Foto: Reuters
Prantsusmaa president Francois Hollande on tõsises hädas. Moskva nõuab, et Prantsusmaa täidaks kolm ja pool aastat tagasi sõlmitud lepingu, mis näeb ette kahe moodsa helikopterikandja müügi Venemaale. Samal ajal soovivad Prantsusmaa liitlased järjest häälekamalt lepingu tühistamist.

Venemaa ja Prantsusmaa allkirjastasid kahe Prantsuse Mistral-klassi helikopterikandja ostu-müügilepingu 17. juunil 2011 Peterburis. Tegemist oli märgilise tähendusega lepinguga, sest esimest korda müüs NATO liikmesriik Venemaale moodsat relvastust.

Samal teemal

Vene-Prantsuse lepingut kritiseerisid selle sõlmimisest saati USA ja Balti riigid, kes viitasid Venemaa agressiivsusele, mis viis 2008. aasta augustis Vene-Gruusia sõjani. Tollane Prantsuse president Nicolas Sarkozy aga uskus, et moodsate sõjalaevade müük Venemaale aitab laiendada NATO ja Venemaa koostööd.

Nüüdseks on esimene kahest helikopterikandjast, mis sai nimeks Vladivostok, valmis, kuid selle üleandmine Venemaale on jäänud venima. Tänased Prantsusmaa juhid on sunnitud tunnistama, et nende eelkäijad hindasid Venemaad ekslikult. Nii-öelda uuenenud Venemaa napsas president Vladimir Putini juhtimisel tänavu märtsis Ukrainalt Krimmi ning toetab jõuliselt Ukraina idaosas tegutsevaid mässulisi.

Pariis valis venitamistaktika

Pariisis mõistetakse, et moodsate sõjalaevade müük Venemaale on tõepoolest viga, kuid eelmise valitsuse ajal sõlmitud lepingut peatada on äärmiselt raske. Seetõttu on Prantsuse võimud valinud venitamistaktika, mis paraku ei saa kesta lõputult. Veel juulis, vahetult pärast Malaisia reisilennuki allatulistamist Ida-Ukraina kohal andis Prantsuse president Francois Hollande teada, et esimene kahest laevast on peaaegu valmis ja antakse Venemaale plaani järgi tänavu oktoobris üle. Ta rõhutas, et lepingu nurjamine ei tule enam kõne alla, pealegi on Venemaa selle eest juba maksnud. Alates juuli algusest viibib 400 Vene mereväelast ka Prantsusmaal Saint-Nazaire’is, kus omandatakse Mistralil teenimiseks vajalikke oskusi.

Nüüdseks on oktoobrist saanud november, kuid helikopterikandja Vladivostok on endiselt Venemaale üle andmata. Vene asepeaminister Dmitri Rogozin teatas 29. oktoobril, et riigiettevõte Rosoboronexport sai kutse esimese Mistrali üleandmise tseremooniale 14. novembril Saint Nazaire’is. Samale päevale oli väidetavalt plaanitud ka Vladi-vostoki sõsarlaeva Sevastopol vettelaskmine. Sevastopol peab valmis saama tuleval aastal.

Vaid päev hiljem, 30. oktoobril, andis Prantsuse rahandusminister Michel Sapin teada, et Rogozini levitatud info ei vasta tõele, sest tingimused helikopterikandja Vladivostok üleandmiseks Venemaale ei ole veel täidetud. Analoogset seisukohta väljendas 6. novembril ka Prantsuse peaminister Manuel Valls. Tingimused, mille täitmist oodatakse, on täielik relvarahu Ida-

Ukrainas ja Minski rahuplaani täitmine. Viimaste päevade uudised Ida-Ukrainast räägivad paraku sealse olukorra järsust pingestumisest.

Hollande’il on vähe mänguruumi

Eelnevalt olid USA kongressi esindajatekoja kaheksa liiget saatnud NATO peasekretärile Jens Stoltenbergile kirja, milles soovitati NATO-l osta või rentida mõlemad Venemaa tarvis ehitatud Mistral-klassi helikopterikandjad.

Teise alternatiivse variandina on väidetavalt Mistralide ostmist kaalumas ka Kanada.

Saksa pühapäevaleht Welt am Sonntag käis Mistralidega seonduvat uurimas Saint-Nazaire’is, kus asub neid ehitav STX laevatehas. Laevatehase ametiühingujuhid rääkisid, et neil puudub tänaseni usaldusväärne info, kas helikopterikandjad antakse Venemaale üle või mitte. President Francois Hollande seisab nende sõnul väga raske otsuse ees, kuid majandusloogikast lähtudes ei jää ta muud üle, kui Vladivostok Venemaale üle anda. Raske majandusseisu tõttu ei saa riik endale lubada 1,2 miljardi euro suurusest lepingust loobumist. Lepingust loobumise puhul tuleb arvestada kopsakate trahvidega.

Mis aga puutub ettepanekutesse müüa need laevad Venemaa asemel NATO-le või mõnele teisele riigile, siis eksperdid niisugusesse võimalusse ei usu. Nii Vladivostok kui ka Sevastopol on ehitatud Vene mereväe spetsiifikat arvestades. Samuti on laevade ahtriosad ehitatud Peterburis ning Venemaa hakkaks neid lepingu tühistamisel tagasi nõudma.

Helikopterikandja Vladivostok kavatseb Vene merevägi saata Kaug-Itta. Järgmisel aastal valmiva Sevastopoli kodusadamaks on pakutud Sevastopolit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee