Eesti uudised

Viinakartelli kohtuasi takerdus – vaja arvuti kõvakettaid uurida! (3)

Mattias Tammet, 11. november 2014, 07:00
KÕIK TAHAVAD ANDMEID: Et üks tõend jäi prokuratuuril varem esitamata, peavad kuue ettevõtte ja 11 eraisiku advokaadid saama seda tõendit enne esitamist uurida. Kuna selleks tõendiks on kõvaketta koopia, võtab uurimine aega ja protsess hakkas venima. Foto: LAURA OKS
Eile pidi Harju maakohtus jätkuma kohtuasi tuntud poekettide ja Liviko üle, keda süüdistatakse kartellikokkuleppe sõlmimises. Advokaadid väidavad aga, et tõenditena esitatud e-kirjad võivad olla võltsitud ning võtsid nüüd nädalaid arvuti kõvaketastest tehtud koopiatega tutvumiseks.

Sel nädalal pidi kohtuprotsess jätkuma advokaatide tõendite esitlemisega, kuid esmalt võeti arutlusele prokuröri pakkumine näidata kohtus süüdistatavate kõvaketastest tehtud koopiaid. Advokaadid vastasid, et koopiate näitamine ei tõesta tegelikult, et need on ausalt tehtud. Selle asemel soovitas Selveri kaitsja Elmer Muna kontrollida hoopis algallikaid ehk uurimise jooksul konfiskeeritud ja hiljem tagastatud kõvakettaid. Süüdistuse kohaselt tegeldi kartellikokkuleppe sõlmimisega 2009. aastal, aga kõvakettad konfiskeeriti 2012. aastal.

Kohtunik Velmar Brett küsis ühe kohtualuse käest, kas temalt konfiskeeritud ja tagastatud ketas on pärast seda tõesti muutunud, mille peale süüdistatav vastas, et ei tea. Ketast on pärast seda siiski kasutatud, mistõttu see pole enam juba automaatselt sama sisuga nagu konfiskeerimise ajal.

Lõpuks otsustas kohtunik, et advokaadid peavad tutvuma kõvaketta koopiatega ja lükkas protsessi selle võtta edasi. Nimelt võtab juba kohtulikult kopeeritud kõvaketta avamine mitu tundi aega, rääkimata andmete kontrollimisest.

Lisaks on hiidprotsessil vähemalt 12 advokaati, kellel kõigil peab olema andmetele juurdepääs.

Prokuratuuri süüdistuse kohaselt leppisid suured poeketid 2009. aasta juunis ja juulis kokku, et tõstavad kõige odavamate pooleliitriste klaaspudelis viinade hindu 63 krooni ja 50 sendini (umbes nelja euroni).

Samal teemal

31. oktoober 2014, 22:20
Prokurör lõpetas viinakartelli-kohtuasjas tõendite esitamise
31. oktoober 2014, 07:00
Liviko töötajate e-kirjavahetus: "Nüüd siis vist veel vaja Maxima murda!"
29. oktoober 2014, 07:00
Uus päev viinakartelli-kohtuasjas: tunnistajate mälud on viie aastaga tuhmunud
28. oktoober 2014, 07:00
Odava viina hinnalepe viis suurettevõtted kohtusse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee