Juhtkiri

Juhtkiri | Valimistel teevad ilma jälle endised (20)

Õhtuleht, 10. november 2014 18:12
Foto: RAUL VINNI
Parteijooks on popiks saanud. Kuid endiste komparteilaste ja sovetisüsteemis kõrgetel kohtadel olnute asemele on tekkinud uued "endised". Ehkki ka varem on sarnast nähtust ette tulnud – eriti maailmavaateliste lahkhelide korral –, on enne nüüdseid valimisi jooksikute arv sedavõrd kasvanud, et ka poliitelu kogenud jälgijad ei suuda arvutuna näivaid erakonnavahetusi enam meeles pidada. Mida saabki rääkida mõne poliitiku maailmavaatest, kui ta ühe valimistsükli jooksul on jõudnud olla seotud kolme erakonnaga?

Sotside ridades on sõbralikult koos kunagised kommunistid, rahvaliitlased, keskerakondlased, allaneelatud Vene Erakonna liikmed ja viimasena paaria-reformierakondlane Silver Meikar. Suur hulk ülejooksikuid muudab ka kuvandi erakonna maailmapildist kirjuks rosoljeks. Ning selline püüd meeldida erinevatele valijatele võib tekitada segadust ja umbusaldust. Nii ei saa ühe erakonna neelamisvõime olla piiritu, sest võib hakata kahjustama erakonda ennast.

Oleks aga ohtlik, kui valija jääbki vaid parlamendierakondade glamuurseid jooksikuid ja nende ümberkehastumisvõimet imetlema. See võimaldab poliittehnoloogidel tähelepanu vajaduse korral põhiteemadelt osavalt kõrvale juhtida. Eriti veel, kui erakonnal pole näiteks elatustaseme tõstmise võimaluste kohta midagi asjalikku öelda.

Valimistel hakkavadki järjest rohkem tooni andma endised. Sest miks teise erakonda üle joostakse? Ikka selleks, et saada paremat positsiooni valimisnimekirjas. Ja muidu nii põhimõttekindlad erakonnad on äkki valmis sültjate põhimõtete omanikke premeerima, luues nõnda ka eeldusi üha uuteks ja kergekäelisemateks reetmisteks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee