Uudised

Väravavaht, kes tahab saada presidendiks  

15. juuli 1997, 00:00

MARGO KINDEL

Väravavaht lööb jalgpallis vastasele värava ülimalt harva. Ometi on maailmas ka selline väravavaht, kes peab väravate löömist oma igapäevaseks tööks. See mees on Paraguay koondise puurivaht José Luis Félix Chilavert Gonz lez.

José Luis Chilavert on värvikas mängija, kellele on omane keevaline iseloom, otsekohesus, ülim enesekindlus ja ... haruldane resultatiivsus. Postide vahel töötab Chilavert nagu kellavärk. Kiire reageering ning erakordne hüppevõime aitavad tal ka lootusetuid olukordi edukalt lahendada. Kui aga oma meeskond teenib karistuslöögi või penalti, siis jookseb José Luis Chilavert seda kõhklematult väravaks vormistama.

Tema pealelöögid on sooritatud juveliiri täpsusega - olgu müür kui tahes hästi paigas, ikka oskab ta palli sellest mööda keerutada. Oma karjääri jooksul on Chilavert 34 korral ametivendade tuju rikkunud! Väravast lahkumine on muidugi suur risk ja seda tunnistab ka Chilavert. Kuid mänguhoos mees sellele ei mõtle.

Veel kaks Ladina-Ameerika väravavahti on tuntuks saanud tänu agarale tegutsemisele keskväljakul: kolumblane Rene Higuita ja mehhiklane Jorge Campos. Kuid nendega Chilavert ennast võrrelda ei luba. On ju Higuita ja Campos eelkõige show -mehed ning üritavad väravast lahkumisega publikule muljet avaldada. Chilavert põhjendab väravast lahkumist ülimalt lihtsalt: "Jalgpallis on võitu ihkava meeskonna ülesanne oma värav puhas hoida ja ise kolle lüüa. Sport on eelkõige raske töö ning sentimentaalsusteks või show deks pole platsil lihtsalt aega!"

Maailma parim väravavaht

José Luis Chilavert sündis 27. juulil 1965 Paraguay väikelinnas Luques. Tema väravavahikarjäär algas kodulinna klubis Sportivo Luqueńo. Peagi jõudis Chilavert kodumaa tugevamasse klubisse Asuncioni Gurani, sealt edasi Buenos Airese San Lorenzo de Almagrosesse (Argentina) ja Zaragoza Reali (Hispaania). 1991. aastast mängib Chilavert Buenos Airese Velez Sarsfieldis. Selle klubiga võitis paraguailane 1994. a. Lõuna-Ameerika klubide ihaldatuima trofee Libertadorese karika ning purustas Intercontinental Cup i finaalmängus AC Milani. Mõlema tiitli võitmises on Chilaverti teened hindamatud.

Küsimusele, kes on tema arvates maailma parim väravavaht, vastab José Luis Chilavert kõhklematult: "Mina!"

1995. a. tunnistasid Saksamaa ja Inglismaa ajakirjanikud maailma parimaks väravavahiks just Chilaverti. Kolmel korral on ta pälvinud Lõuna-Ameerika Jalgpalliföderatsiooni CONMEBOL aasta parima väravavahi tiitli.

Chilavert väidab, et ajaloos kannatavad võrdluse temaga välja vaid kaks väravavahti - itaallane Dino Zoff kui suurim robinsonaadide meister ning sakslane Harald Schumacher kui suurim isiksus valgete postide vahel. Oma kaasaegsetest Euroopas hindab paraguailane Peter Schmeichelit (Manchester United, Taani), Michel Preudhommei (Lissaboni Benfica, Belgia) ning Edwin van der Sari (Amsterdami Ajax, Holland). Lõuna-Ameerikas aga talle hetkel võrdväärset ei olevat.

Vihatuim välismaalane

Argentinas on José Luis Chilavert vaieldamatult vihatuim välismaalane. Populaarne on ta vaid Velez Sarsfieldi poolehoidjate seas. Kui Chilavert mängib klubi eest hiilgava mängu ja Velez saab järjekordsed punktid Argentina meistrisarjas, siis ülistavad fännid Chilaverti taevani. Paar päeva hiljem kaitseb mees Paraguay koondise puuri mõnes rahvuskoondiste sarja mängus Argentina vastu, nurjab üksteise järel kõik kahekordsete maailmameistrite rünnakud ning lööb hoopis palli nende väravavõrku. Nii juhtus eelmise aasta septembris MM-valikmängus Buenos Aireses ning Copa America alagrupikohtumises. Mõlemad mängud lõppesid tulemusega 1:1 ja kuna Argentina kaotas ülimalt hinnalised punktid, sai Chilavertist kogu Argentina rahva verivaenlane.

Talle Argentinas osaks saava sõimuga on Chilavert harjunud. Meistrivõistluste mängu ajal Buenos Airese Boca Juniorsi vastu sõimasid vastasmeeskonna fännid Chilaverti näljast kõngenud paraguailaseks ning kostitasid teda munarahega. Väravavaht aga ei kaotanud külma verd. Ta korjas munad viisakalt kokku ning ladus värava taha hunnikusse.

Paraguays rahvuskangelane

Kodumaal on Paraguay rahvuskoondise kapten Chilavert muidugi rahvuskangelane. MM finaalturniirile pääs on Paraguayl käeulatuses ja see teeb kaasmaalastele rõõmu. Kuigi Chilavert on mitmel korral ähvardanud rahvuskoondise eest mängimise lõpetada, on lubadus seni täitmata ning Paraguay jalgpallisõbrad naudivad meeskonna edu.

Aastapalgana miljon USA dollarit teeniv jalgpallur on loonud omanimelise fondi, mille ülesanne on luua vaestest peredest pärit noorukitele vaba aja sisustamiseks huvitavaid võimalusi, et nad niisama tänavatel ei tolgendaks.

Kuigi poliitikukarjäärist Chilavert ei unista, poleks tal midagi Paraguay presidendi ametikoha vastu. Populaarse jalgpalluri jaoks pole see Lõuna-Ameerikas täitumatu unistus.

Arhiivifoto
1994. aastal võitis Velez Sarsfield

Intercontinental Cup

i. Parempoolne mängija karikaga on José Luis Chilavert.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee