Seisukoht

Margo Pajuste | Sõna ja tegu (1)

Margo Pajuste, arvamustoimetaja, 9. november 2014 18:27
Foto: MAXIM ZMEYEV/Reuters
Hea sõber Ida-Virumaalt rääkis loo, kuidas tema tuttav otsustas korraldada sotsiaalse eksperimendi saamaks teada, kui paljud netis ukrainlaste maatasa tegemist nõudvatest kõvadest meestest oleksid tegelikult valmis sõdima. Ta postitas venelaste seas populaarsesse sotsiaalvõrgustikku Odnoklassniki konkreetse jutu, et nüüd formeerime salga ja sõidame Donbassi sõdima, sealtpoolt on kõik korraldatud ja nädala aja pärast on minek.

Kui tuliseid kaasakiitjaid oli algul sadakond, siis varsti hakkas selguma, et pea keegi neist sõtta minna ikka ei saanud. Mitmesugustel põhjustel. Keda ei lubanud naine, kes oli natuke külmetunud, kellel muu mure. Ka isiklikud pöördumised ei kandnud vilja. Agitatsioonile stiilis „Vovan, kuule, lähme sinu autoga, saab tagaaknast kuulipilduja välja lükata ja neetud ukrope niita." tuli ebalev, aga äraütlev vastus. Vaid üks tüüp oli enam-vähem valmis tulema, aga kuskil kevadepoole, praegu ei sobivat kohe kuidagi.

Näib, et rahvas on mugavaks läinud ega viitsi päriselt sõdida – ehkki netis on kõik üle mõistuse sõjardid. Ühest küljest teeb see rõõmu, teisalt... Tahaks loota, et eestlaste patriotismiga on lood teistpidi. Et võimalikus kriisiolukorras järgneb lühemale jutule pikem samm.