Foto: LAURA OKS
Kommentaar
7. november 2014 17:57

Kommentaar | Alkoholipiirangud on õige asi (14)

Pereemana hääletan kahe käega kõigi meetmete poolt, millega vähendatakse alkoholi joomist. Vaatamata asjaolule, et Tallinna linnavalitsuse seekordsed ideed on osa riigikogu valimiste kampaaniast, oleme poliitikas selleks, et õiged asjad ära teha. Seega pooldan, et arutlusele võetakse kõik alkoholi kahjulikku mõju vähendavad tegurid. Ettevõtjatele on keskerakondlaste soov alkoholi müüki piirata muidugi majanduslikult kahjulik.

Umbjoobes perepidu

Kahtlemata tuleb süveneda numbritesse, aga täna käituvad alkoholitootjad kombel, mis lubab aimata, et alkoholi müügist saadavat tulu jätkub omanike kasumi ja investeeringute kõrval ka mainekujunduseks, laialdaseks reklaamiks ja sel eesmärgil laiahulgalisele klientuurile korraldatavateks pidustusteks.  Raske uskuda, et alkoholitootjad jätaksid ise konsensuslikult ära suurt kulu nõudvate välisansamblite tellimise ja pillerkaaritamise klientide meelitamiseks ning suunaksid selle osa eelarvest rahva tervise edendamisele.

Hinnates keskerakondliku linnavalitsuse ideed – keelata alkoholimüük pühapäeviti – usun, et ükski erakond ei peaks kasutama keelamistaktikat. Keskerakond on osav sõnade väänaja, võiks ka vastuvõetavamalt väljenduda.  Keelamise saaks asendada piiramisega. Selle asemel, et sundida riiki nende eeskuju järgima, võiks rääkida hoopis pilootprojektist. Vaieldamatult käitub linnavalitsus alkoholi küsimuses kahepalgeliselt: enne riigikogu valimisi võitleme alkoholi tarbimise vastu, kuid suvisel ajal Lauluväljakul pereürituse nime all reklaamitava Õllesummeri toimumisele aitame kahe käega kaasa.

Käisin eelmisel suvel Õllesummeril, et kuulata lapsepõlve menubändi Pet Shop Boys ja tulin tunnikese pärast tagurpidi tagasi – põhjuseks  umbjoobes inimmassid. Kilomeetrised tualetijärjekorrad sama pikkade õlle- ja long drink'i sabas seisjate rividega polnud eluterve vaatpilt. Samasugust vaadet võib kohata paljudel vabaõhuüritustel, kus tulu nimel alkoholil ojadena voolata lastakse teadmises, et sel on inimeste käitumisele traagilised tagajärjed.

Vaatamata kriitilisele suhtumisele linnavalitsuse teistesse tegudesse, olen eestlaste joomisharjumuste pärast mures ning toetan igati ettevõtmisi, mis viivad tegelike tulemusteni.
Suhtlen tihedalt noorte inimestega, ka endal on kodus kaks 18-aastast noormeest. Kuulen noori rääkimas, et noortepidudel ei olegi võimalik joomata osaleda – enamus noori viibib pidudel lausjoobes. Kuna Eesti kuulub maailmas joomise edetabeli tippu, on kõik meetmed, mida rakendatakse liigjoomise takistamiseks, rahvuse kestmajäämiseks olulised.

Keeld vähendab õnnetusi

Analüüsides Keskerakonna kampaania sisulist poolt on selle ideega raske mitte nõustuda – alkoholi kättesaadavuse piiramine on eeskuju väärivates riikides tõendatud strateegia. See suurendab turvalisust ja parandab inimeste tervist.

Toon mõne põhjuse, miks peaks Eesti ühiskonna mõtlev osa pooldama alkoholi kättesaadavuse piiramist:

1) see on lihtsalt teostatav ja annab kiireid tulemusi;

2) see on väga populaarne vaikiva enamuse hulgas, kes elavad argielu ja kasvatavad lapsi; eriti oodatakse alkoholikahjude vähenemist pärast suvist avalikus kohas joomise lubamist;

3) see meede on leidnud kasutust nii Skandinaavias kui ka mujal;

4) positiivsed tulemused Tallinnas võivad anda tõuke sarnaseks praktikaks ka mujal Eestis;

5) Reformierakonna juhitav valitsus on alkoholiprobleemide ees silma kinni pigistanud –  piirates tarbimist, saaks teha nende seas selgitustööd ning koostada selleks vajaliku statistika;

6) pühapäevane alkoholikeeld ei mõjutaks tavainimese elu märkimisväärselt, kui inimesed saavad restoranides-baarides endiselt juua, samuti on kõigil võimalus osta endale alkoholi koju varem valmis või sõita kasvõi Viimsisse seda juurde tooma;

7) tööandjatel väheneksid probleemid esmaspäeval jääknähtudega tööle ilmuvate töötajatega

Kui inimesed, kes ei ole alkoholisõltlased, jätavad pühapäevased joogid joomata, kajastub see rahva tervise paranemises.  Ka Tervise Arengu Instituut on teinud ülevaate rahvusvahelistest uuringutest, mis näitavad, et alkoholipiirangute sisseseadmine ühel päeval nädalas on õnnetuste arvu vähendanud ning  keelu tühistamine on nende arvu suurendanud.

Kaalukausil on liiga palju kahjusid ja neid on vaja vähendada. Selle jaoks peame tegema korraga mitu väikest asja, millega muuta joomiskeskkonda ja vähendada alkoholi ostmise mugavust. Valik ei ole mitte ainult müügi- ja reklaamipiirangute vahel, vaid ka selles, kui palju nii müüki kui ka reklaami lubada. Küsimus on, mitu tundi nädalas alkoholi müüakse. Eestis on see 84, näiteks Soomes 64, Rootsis 58.

Väide, et pühapäevane müügikeeld tooks kaasa meeletu illegaalse turu, ei päde: baarides ja restoranides on legaalset alkoholi piisavalt saadaval ka pühapäeviti.

Isegi kui kusagil müüakse pühapäevastele janustele puskarit, oleks see marginaalne. Piltlikult öeldes on küsimus selles, kas pühapäeval jätkab joomist 1000 või 10000 inimest.

Ostmise mugavuse vähenemine annaks tervist ja turvalisust juurde meile kõigile.