Andres KorkFoto: Tairo Lutter
BNS 7. november 2014 17:02
Eesti Arstide Liidu (EAL) president Andres Kork ütles pärast tervishoiusektori eelkokkuleppe allakirjutamist reedel, et tervise- ja tööminister Urmas Kruuse hoiab tervishoiuprobleemide lahendamise eest kõrvale.

"Kruuse on töö- ja tervishoiuminister. Tervishoid on tema jaoks oluline valdkond. Kui on tervishoiuvaldkonna probleem, mis vajab lahendamist, siis minu arusaamist mööda parim võimalus igasuguse probleemi lahendamiseks on selle probleemiga tegelda. Ja kõige halvem lahendus on pugeda põõsasse või hoida kõrvale probleemi lahendamisest. Kahjuks minister praegu on valinud selle tee, et ta hoiab lihtsalt kõrvale," ütles Kork BNS-ile. "Aga kõrvalehoidmine ei lahenda probleeme – see võib ainult edasi lükata. Probleem on vaja lahendada, mitte eemale hoida."

"Meie tervishoid on palju aastaid püsinud ja üliefektiivselt toiminud ainult tänu arstide ja õdede ülekoormusega tööle ja kunstlikult madalal hoitud palgale," rääkis Kork ja lisas, et valitsusele ei ole inimesed ja nende tervis prioriteet. Korgi sõnul illustreerib hetkeseisu asjaolu, et Kruuse ei pidanud vajalikuks osaleda arstide, õdede, haiglajuhtide ja patsientide jaoks olulise leppe allkirjastamisel.

"Meil on halb see, et meil ei kuulata soovitusi," märkis Kork ja lisas, et maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) jõudis neli aastat tagasi Eestis järeldusele, et hiljemalt järgmiseks aastaks on Eesti tervishoidu vaja olulisel määral lisarahasid, ent valitsus ei arvestanud sellega. "Praegune finantseerimisseis ei taga tervishoiusüsteemi normaalseks toimimiseks. Seda üldse ei arvestatud. Nüüd on välja tulnud täpselt samade järeldustega riigikontrolli audit. Kui ma lugesin selle läbi, siis selle auditi seisukohad on üsna samalaadsed, nagu on arstide liit rääkinud viimased aastad kogu aeg. Riigikontroll on ka jõudnud sellele järeldusele, et tuleb hakata tegutsema. Aga tegutseda ei taheta. Viimaste aastate jooksul tervishoius mingeid olulisi muudatusi tehtud ei ole."

Kork on varem öelnud, et Eesti on tervishoiukuludelt sisemajanduse kogutoodangu (SKP) kohta Euroopas eelviimane ja praeguste poliitiliste otsustega läheb ilmselt ka Rumeenia Eestist mööda. Palgakokkuleppe allkirjastamine Korgi sõnul Eesti positsiooni ei muuda. "See summa on niivõrd väike, et see Eesti kohta tabelis ei muuda. Euroopa keskmine protsent SKP-st tervisekuludele läheneb 9,5-le ja Eestil oli viimane kinnitatud protsent 5,9. Meie ja Rumeenia oleme ainsad 5 protsendi sees."

"See ei ole töörahulepe. See on eelkokkulepe, mis tagab midagi ainult sel juhul, kui haigekassa eelarvesse viiakse sisse vajalikud muudatused," kommenteeris Kork eelleppe sisu ja lisas, et kui muudatused viiakse sisse 28. novembriks, on ka töörahu tagatud.

"Ma arvan, et momendil see lepe aeglustab lagunemist tervishoius, aga see ei lahenda tervishoiu fundamentaalseid probleeme, mis paratamatult oleksid pidanud olema lahendatud juba rida aastaid tagasi, ja mille lahendamiseks võib-olla on aega paar aastat veel," pärast seda on Korgi sõnul juba hilja midagi ette võtta.

"Süsteem on lastud liiga kaugele oma lagunemise suunas. Noori kahjuks lahkub liiga palju. Ja paratamatult on lähiaastatel küsimus selles, milline üldhaiglatest on esimene, kes kukub tööjõupuuduses. Enam ei ole küsimus, millal kukub, vaid küsimus, kes on esimene," ütles Kork.