Eesti uudised

Erivajadustega inimeste esindaja töövõimereformist: "See toob katastroofi!" (18)

Kristiina Tilk, 7. november 2014 07:00
KURTIDELE KÕRVADELE: Eile riigikogus puuetega inimesi esindanud Tiia Sihver ütleb, et nad muudkui räägivad ja räägivad, et praegusel kujul töövõimereform ei tööta, kuid tundub, et kurtidele kõrvadele – mitte keegi ei kuula. Foto: Arno Saar
Riigikogus eile kavandatavat töövõimereformi kommenteerinud erivajadustega inimeste esindaja Tiia Sihver leiab, et kui seadus sellisel kujul vastu võetakse, toob see kaasa katastroofi.

Eile arutas riigikogu olulise tähtsusega riikliku küsimusena töövõimereformi ja puuetega inimeste olukorda.

Arutelu kutsuti kokku eelkõige puuetega inimeste liitude survel, kes nõuavad, et töövõimereformi kava vaadataks uuesti üle.

Samal teemal

Sihver ütleb, et arutelu korraldamine riiklikult tähtsa küsimusena on viimane meeleheitlik püüe sekkuda protsessi, mis puudutab neid kui puudega inimesi ja nende perekondi väga isiklikult, aga selle kõrval ka kogu ühiskonda riigi rahandus- ja majandusolukorra kaudu.

Sihver teatab, et selgelt ja lühidalt öeldes vajavat eelnõu vastust kolmele lihtsale küsimusele: kuidas saab inimene kodust välja, kust ta tööd leiab ja kuidas ta saab tööd tehes töökohas hakkama.

"Peale selle ei ole haridus kättesaadav. Paljud puudega inimesed pole tööd teinud aastakümneid ja neil pole olnud võimalust end harida. Või plaanitaksegi, et puudega inimene on vaid odava tükitöö tegija?" küsib Sihver.

Motivatsiooni vajavad tema sõnul ka tööandjad, et neil tekiks stiimul puudega inimene tööle võtta. Sihveri enda elukogemus on näidanud väga selgelt, keda tööandjad eelistavad.

"Seni, kuni lisasin oma CVsse sõna liikumispuudega, sain pakkumisi vaid riigiametitelt – asi seegi. Seda ei saa tööandjatele ette heita, teistsugune inimene ehmatab neid, tööandja võib arvata, et puudega inimene ei saa hakkama, tema võimalused on piiratud. Kui aga leida kohane töö ning tagatud on kõik vajalikud abivahendid, on puudega inimesed kindlasti lojaalsed ning valmis andma endast alati maksimumi," lausub ta.

Sihver on kindel, et kui töövõimereform võetakse vastu praegusel kujul ehk tema väitel poolikult, toob see kasu asemel kaasa pigem katastroofi.

"Täna on määratud töövõimetuspension, muudatusega hakatakse aga hindama töövõimet ja maksma hakatakse töövõimetoetust. Öeldakse, et toetused ei vähene, kuid me pole selle väitega nõus," ütleb Sihver.

Kas eilne arutelu midagi veel muudab ning puuetega inimeste arvamusi kuulda võetakse, Sihver öelda ei oska, kuid ta ei väsi kordamast, et kuni ei ole tagatud ühtselt kättesaadavat sotsiaal-, tugi-, hoolekandeteenuseid puudega inimestele ja neid hooldavatele peredele, kuni puuduvad asjakohased soodustused ja stiimulid tööandjatele ning tõukemeetmed sotsiaalse ettevõtluse tekkeks, kuni on lahenduseta hariduse, taastusravi, rehabilitatsiooni, abivahendite ja muude oluliste tugimeetmete väljatöötamiskava, on reform määratud läbikukkumisele.

Nii leiabki Sihver, et pigem võiks reform jääda venima, kui et see võetakse vastu kiirustades.

"Pikalt venitamine ei ole muidugi ka hea. Aga kõik lülid oleks vaja kokku panna, et reform hakkaks tööle. Tänase seisuga meie arvamused aga kedagi ei huvita, sest plaan on see lihtsalt kiiresti vastu võtta," ütleb Sihver.

Aga miks kiiresti? Mida see annab?

"Tegelik põhjus on kirjas eelnõu seletuskirjas. Ja see on, et meil on liiga palju pensionäre ja riigil on vaja hakata raha kokku hoidma," teab Sihver.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee