Kodu

Pesuloputus: enne mõtle, siis tegutse (7)

Ann Salu, 7. november 2014 07:00
SÄÄSTA END ÜLLATUSTEST: Kui kasutad pesu pestes loputusvahendit, tuleks täpselt teada, millistele rõivastele see kahju võib teha, et pesu enne masinasse panemist selle järgi sorteerida.Foto: PantherMedia / Scanpix
Lillelõhnalist pesuloputusvahendit kasutades tuleb arvestada sellega, et rõivastele ei jää külge vaid lõhn – mõne nüüdisaegsest materjalist kanga võib loputusvahend põhjalikult rikkuda.

Küllap on neid, kes kasutavadki pesuloputusvahendit ennekõike lõhna pärast. Rohkem tehakse seda siiski muudel põhjustel: loputusvahendis sisalduvad ained pehmendavad kangast, vähendavad selle staatilist elektrit ja teevad triikimise lihtsamaks.

Siiski on oluline rõivaste etikette hoolikalt uurida, et mitte mõne – sageli mitte just kõige odavama – riietuseseme kangast pöördumatult kahjustada.

Uuri rõivaste pesemisjuhiseid

Täpselt samamoodi võib nii liialt kuuma pesuvee kui ka loputusvahendi kasutamisega rikkuda vett hülgavast materjalist õuerõivad, mida kandes ei pea ka niiskema ilmaga pelgama märjaks saamist.

Seega: kui olete kord leidnud võimaluse soetada perele ilmastikukindlad ja sporditegemiseks sobivad rõivad, mis lubavad iga ilmaga õues olla, tasub täpselt järgida ka pesemisjuhiseid, et kangast mitte esimese pesukorraga rikkuda.

Tuntud tootjate erihooldust vajavast kangast rõivastega saab hooldusjuhised alati kaasa, kindlasti ei tohiks neid tähelepanuta jätta.

Nn nutikast kangast ülerõivad pole aga ainsad, mida pestes tasuks loputusvahendit vältida. Ka elastaani (lükrat) sisaldavast venivast materjalist rõivastele (aluspesu, päevitusriided, ujumistrikood, vaba aja rõivad jmt) ei tee pesu pehmendav loputusvahend head – see muudab elastaani hapraks ja kangas kulub kiiresti.

Kodukoristuses üha menukamaks muutuvaid mikrokiudlappe ei maksa loputusvahendi ­austajail pikemalt mõtlemata näiteks koos käterättidega masinasse pista – kui viimastele ei pruugi loputusvahend midagi halba teha, siis mikrokiudlapi tõhusus võib oluliselt kannatada saada.

Nendegi materjalide puhul (puuvillkangad, voodipesu, saunalinad, froteerätid jm), mida ­loputusvahend otseselt ei kahjusta, tasub selle kasutamisega olla ettevaatlik: pehme pesu on ­mõnus küll, kuid unustada ei maksa seda, et pesuvahendid ja -pehmendid võivad olla nahaärrituste ja allergianähtude põhjustajaks.

Pehmendamiseks muidki võimalusi

Pesu pehmemaks muutmiseks on muidki võimalusi: loputusveele võib lisada äädikat, tõhusalt pehmendab kangast kuivati, aga ka triikimine.

Kes triigib pesu vaid viimase hädavajaduse korral, võib loputusvahendist loobudes näiteks voodipesu puhul proovida pesujärgselt karedate linade vahel magamist – need, kes nii teinud, väidavad, et see võib meeldimagi hakata.

Pesupesemine hõlpsamaks

Rohkem pesukorve. Peale suure pesukorvi pesumasina lähedusse soetage mõni väiksem korv magamis- ja lastetoa ning vannitoa (kui pesumasin paikneb kusagil mujal) tarvis.

Igaühele midagi. Pereema ei peaks üksi puhast pesu kappidesse toimetama. Lihtsam on tõsta kuiv pesu selle omaniku voodile, et ta selle ise kokku ja kappi paneks.

Nutikam ajakasutus. Vajutage pesumasina start-nuppu vahetult enne kodust lahkumist – kui tagasi tulete, on pesu valmis kuivatamiseks.

Vähem sorteerimist. Valget ja värvilist pesu tuleb muidugi eraldi pesta, kuid hoolikalt värvide järgi sorteerida, nagu paljud seda teevad, pole mõtet. Sortige välja eripesu vajavad ja väga määrdunud rõivad, ülejäänud värvilist pesu võite vabalt pesta koos, valides jahedama veega ­(40 kraadi) programmi.

Allikas: electrolux.ee

 

Võta appi söögiäädikas

Äädikast on pesupesemise juures abi mitmel moel – see pehmendab pesu sama edukalt kui loputusvahend, aga teeb muudki.

Värskendab. Kui lisada pesuveele sortsuke äädikat, ei lase see värvidel tuhmiks muutuda ja hoiab ka tumedad toonid kaua erksaina. Abi on äädikast ka suitsu- või kopituselõhna rõivastelt eemaldamisel.

Kergest haisust saab jagu, kui valada keeva veega täidetud nõusse äädikat ja riputada värskendamist vajav rõivas mõneks ajaks selle kohale, tõhusamat lõhnaeemaldust vajavaid esemeid tuleks enne pesu äädikalahuses leotada.

Valgendab. Kui valge kangas on muutunud hallikaks, annab seda äädika abil uuesti säravvalgeks muuta. Kolme liitri kuuma vee kohta tuleks võtta 375 ml 5%list äädikat, lasta valgetel esemetel selles üleöö liguneda ja siis pesta. Selline lahus aitab ka plekke eemaldada.

Vormib. Kui mõni villane ese on pesus kokku tõmbunud, saab asja mõnevõrra parandada, kui keeta rõivatükki pool tundi äädikalahuses (üks osa äädikat, kolm osa vett, tõsta siis välja, lasta veidi jahtuda, venitada õigesse suurusesse tagasi ja kuivatada õhurikkas kohas.

Pehmendab. Pisut äädikat loputusvees muudab pesu pehmeks. ­Äädikavees loputamisest on abi ka staatilise elektri vastu kangastes.

Puhastab. Äädikaga tasub korrapäraselt töödelda pesumasinat. Valige kõige kuumem võimalik pesuprogramm, valage pulbrisahtlisse 250 ml 5%list äädikat ja lülitage tühi masin tööle. Nii saab masinast eemaldada sinna kogunenud pesuvahendi jäägid ja katlakivi.

Katlakivist puhastamist võib vajada ka aurutriikraud: segage võrdses koguses 5%list äädikat ja destilleeritud vett, täitke sellega triikraua veemahuti, kuumutage triikrauda viis minutit ja vajutage siis köögipaberi kohal aurunuppu, et katlakivi mahutist eralduks.

Kui triikraud on jahtunud, valage järelejäänud lahus välja ja loputage mahuti korralikult. Kangalt plekkide eemaldamiseks tuleb plekki (soovitatavalt võimalikult kohe pärast selle tekkimist) äädikaga tupsutada või rõivast enne pesemist äädikalahuses leotada.

Triikimata siledaks

Kaks lihtsat nippi, kuidas saab rõivad enam-vähem siledaks ka siis, kui triikrauda parajasti käepärast pole, või kui triikimine kohe üldse ei meeldi.

  • Riputa triikimist vajav riideese vannituppa ja lase kuumal veel nii kaua dušist joosta, kuni õhk muutub niiskeks. Kui vaja, korda sama mõne aja pärast. Peagi on kortsud rõivalt kadunud, tuleb sel vaid kuivada lasta.
  • Kohe pärast pesu klopi rõivas korralikult sirgu ja säti see kortse välja siludes riidepuule kuivama. Kui tegemist pole väga kortsuva kangaga, kuivab see kenasti siledaks.

Allikas: Haushaltstipps.de

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee