Tim Scott.
AFP/BNS/Õhtuleht.ee 6. november 2014 07:00
USA Lõuna-Carolina osariigi valijad hääletasid esimest korda pärast kodusõja-aastaid senatisse afroameeriklase.

Tim Scott (49) säilitas kindlalt senatitooli, kuhu ta pärast eelmise senaatori tagasiastumist 2013. aasta algul ilma valimisteta oli pääsenud. Vaestes oludes üles kasvanud ning hiljem äris ja poliitikas edu saavutanud mustanahaline Scott on juba ammu omaks võtnud konservatiivsed vaated ja tema edu tuleb kasuks vabariiklaste katsetele laiendada oma ligitõmbavust ka väljapoole valget elektoraati.

Scott on esimene mustanahaline senaator lõunaosariikidest pärast rekonstruktsiooni, mis lõppes föderaalvägede lahkumisega 1877. aastal. Ta esindab ühtlasi osariiki, kus 1861. aastal tulistati kodusõja esimesed lasud.

Scotti valimine on teravas kontrastis Lõuna-Carolinat aastakümneid senaatorina esindanud Strom Thurmondiga, kes võitles aastaid kirglikult rassilise segregatsiooni eest.

Lääneosariigis Utah’s sai aga Mia Love’ist esimene esindajatekotta valitud vabariiklasest mustanahaline. 38aastane endine Saratoga Springsi linnapea Love võitis kongressikoha, mis eelnevalt oli olnud demokraatide käes.