RAHUSTAJA: Kuigi Ardu lähedale paigaldatud kiiruskaamera mõõtis katseajal liiklejate kiirust, siis kihutajad trahviteadet selle eest ei saanud. Sellest hoolimata võttis enamik liiklejaid vähemalt kaamera mõjupiirkonnas hoo maha.Foto: Tairo Lutter
Andres Põld 5. november 2014 07:00
Maanteeamet lõpetas Tallinna–Tartu maanteele Ardu lähedale paigaldatud uut tüüpi kiiruskaamera katsetamise ning praegu pole plaanis selliseid kaameraid Eesti teedele paigaldada.

Kaamera valmistaja on Saksamaa kiiruskaameratootja Vitronic. Uus kaamera on veel arendusjärgus ning see ei ole veel seeriatootmisse läinud.

Augustis kolmeks kuuks paigaldatud proovikaamera mõõdab möödasõitvate autode kiirust mõlemas sõidusuunas. Kaamera võimaldab samamoodi nagu juba kasutusel olevad kiiruskaamerad mõõta korraga mitme sõiduki kiirust ja see ei kasuta kiiruseületamise fikseerimisel punast välgusähvatust. Seega ei häiri kaamera töö autojuhti.

Praegu Eestis kasutusel olevad kiiruskaamerad annavad autojuhile rikkumisest teada punase sähvatusega, kui kaamera teeb kiirust ületavast autost pilti.

"Meil puuduvad praegu edasised plaanid sellist tüüpi kiiruskaameraga," lausub maanteeameti liiklusekspert Villu Vane.

Uue kiirusmõõtesüsteemi kasutuselevõtmise eelduseks liiklusjärelevalves on Vane sõnul põhjaliku tüübikatsetuse protsessi läbimine mõnes Euroopa riigi metroloogiaasutuses. "See omakorda on eelduseks Eesti riigisisese tüübikinnitustunnistuse taotlemiseks," märgib ta.

Vane lisab, et antud asukohta paigaldatakse lähiajal tagasi maanteeameti kiiruskaamera.

Kuigi kaamera mõõtis katseajal möödasõitvate autode kiirust, ei saa lubatud sõidukiirust ületavad autojuhid selle kaamera andmete alusel trahviteadet. Maanteeamet ning politsei- ja piirivalveamet ei kogu proovikaamera salvestisi ning pärast katseaja lõppu kustutatakse kõik salvestised.

Esimesed kiiruskaamerad paigaldas maanteeamet 2009. aasta novembris Tallinna–Tartu maanteele, need alustasid katseaja tööd järgmise aasta mais. Praeguseks on Eesti seitsmele maanteele paigaldatud 53 kiirusmõõtekabiini ja 35 kiiruskaamerat, mida aeg-ajalt ümber paigutatakse. Mullu saatis politsei Postimehe andmetel hoiatustrahvi 60 696 kiiruskaamera ette jäänud autojuhile.