Eesti uudised

Harjumaa külad on Rail Balticu vastu  (10)

Juhan Haravee, 5. november 2014 07:00
Foto: Risto Mandre
Kiili valla kolme uusasumi elanikud on valmis kaitsma oma põhiseaduslikke õigusi ja vabadusi Eesti vabariigi seadustega ette nähtud korras, kui otsustatakse Rail Balticu trass nendest asumitest või lähedusest läbi vedada.

Kiili valla kolme asumi esindajad saatsid pöördumise valitsusele, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, riigikogu Rail Balticu toetusrühmale ja Harju maavalitsusele. Selles juhivad nad tähelepanu tähtsatele puudustele raudteetrassi valikul, eriti aga Harju maavanema eelistatud trassikoridoride võrdlustulemuste olulistele vigadele, mistõttu eelistatud trass Harjumaal on tegelikkuses märksa kallim ja suuremate riskidega, kui avalikes materjalides näidatud.

Samal teemal

Kolme asumi ühispöördumises seisab, et Kangru, Luige ja Sausti elanikud on asunud Kiili valda elama, omades õigustatud ootust rajada oma perele kodu looduskaunis ja vaikses piirkonnas. Inimesed on teinud oma elukohavalikus kaalutletud ja pikaajalise otsuse, arvestades kõiki eelnevalt teadaolevaid asjaolusid.

Kangru küla seltsi esimehe Merje Volti sõnul on Kiili valla arengukavas plaanitud kuue lähiaastaga välja ehitada elanikele mõeldud puhkeala Raku järve äärde, mida pole peale Rail Balticu valmimist enam võimalik teha.

"Kui meie inimeste arvamust kuulda ei võeta, siis oleme valmis kaitsma oma põhiseaduslikke õigusi ja vabadusi Eesti vabariigi seadustega ette nähtud korras," kinnitab Volt.

"Meile teada olevatel andmetel on oma pöördumised teinud ka Saku valla asumid ja meie head naabrid Uuesalust. Kokkuvõttes puudutab see mure enam kui 10 000 inimest Harjumaal."

Rae valla Uuesalu külaselts saatis eelmisel nädalal kirja Harju maavanemale Ülle Rajasalule ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ning Rae vallavanemale, milles väljendati arusaamatust tõigaga, et konsultantide eelistatud trassijoon läbib Uuesalu küla.

"Rail Balticu trassi vägivaldne paigutamine Uuesalu külla muudab totaalselt ja täiesti ettearvamatult Rae vallas tänaseks selgelt väljakujunenud arengusuunda Ülemiste järve valgala kasutuselevõtuks kvaliteetse, väga väikese keskkonnamõjuga ning minimaalsete riskidega elurajoonina," kirjutavad Uuesalu küla esindajad pöördumises.

"Väljaehitatud elurajoonid kaotavad oma turuväärtust, raudteetrassi vahetus läheduses paikneva detailplaneeringuga kaetud territooriumi asustamine muutub küsitavaks, siia kolinud inimeste identiteeditunne deformeerub, kodanike lojaalsus, aga ka omavalitsuste usaldatavus väheneb oluliselt."

Volti sõnul pole elanikud rahul ka liigse kiirustamisega trassi valikul. "Rail Balticu trassi Harju, Rapla ja Pärnu maakonnaplaneeringute võimalike trassikoridoride võrdlustulemused avalikustati 23. oktoobril ning avalikud arutelud toimusid 27.–29. oktoobrini," räägib Volt.

"Meile teadaolevalt toimub riigikogu Rail Balticu toetusrühma nõupidamine 5. novembril, kohe järgmisel päeval on valitsuskabineti istung koos maavanematega, kus peaks tehtama trassivaliku otsus."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee