TÕSTEKORVIGA KOPTERISSE: Sama piirivalvekopter vintsis ööl vastu laupäeva Isabelle pardalt üles sünnitusootel naise ja tõi ta Tallinna haiglasse.Foto: Tallink
Küllike Rooväli 4. november 2014 07:00
Päästjal, kes sünnitaja korviga kopterisse tõstis, tuli nädala jooksul juba teist korda sünnitajat haiglasse viia. Seekord merelt, Stockholmist Riiga sõitnud laeva pardalt.

Ööl vastu laupäeva kell 1.28 sai merepääste ja koordinatsioonikeskus JRCC teate, et laeval vajatakse meditsiinilist abi. Tallinki laev Isabelle, mis väljakutse tegi, asus sel hetkel Saaremaast umbes 30 meremiili lääne poole.

Lennusalga kopter tõusis õhku Tallinna lennuväljalt, pardal kiirabibrigaad ning sünnitusarst. Stockholmi–Riia liinil sõitev laev oli selleks ajaks jõudnud juba Irbeni majaka juurde ja lend sinna kestis umbes tunni.

Kopteri pinnaltpäästja ütles Õhtulehele, et tegu oli üsna suure ja ebatavalise päästeoperatsiooniga, sest ka Riia merevalvekeskus otsis juba sünnitusarsti, kuid lätlaste kopter jäi õhku tõusmata – Riial lasus udu.

Õhtulehega suhelnud pinnaltpäästja sõnul oli olukord keeruline, kuna täiskäigul Riia poole liikuvale laevale tuli laskuda sõidu ajal selle kohal püsides.

Nii otsustatigi mitte hakata ükshaaval vintsima alla meedikuid koos nende aparatuuriga, mis oleks võtnud vähemalt veerand tundi. Selle asemel laskus vintsitrossiga laeva kopteritekile päästja, kaasas hiljaaegu kopteri varustusse lisatud tõstekorv-raam, mille peal on patsiendil kõige turvalisem ja parem olla.

"Kuna patsiendi olukord oli teada, ta oli stabiilses seisundis, otsustasime aega mitte raisata ja ta kopterisse vintsida. Naine ise oli ka tubli," ütles päästja, kelle sõnul tuli tal nädala jooksul juba teist korda sünnitajat kopteriga haiglasse toimetada.

Kopteris võtsid patsiendi vastu meedikud, kes tegelesid temaga edasi. Läti kodakondsusega naine oli kopterimeeskonna hinnangul heas seisus, kontaktne ja suhtles aktiivselt tema eest hoolitsevate meedikutega.

Kuna lend Irbeni majaka juurde oli üsna pikk, tuli päästekopteril maanduda tankimiseks oma Kuressaare baasis. Et kindlustada sünnitaja turvalisus igal juhul ja valmistuda sünnituse ägenemiseks, kutsus merevalvekeskus lennuväljale igaks juhuks vastu ka kiirabibrigaadi.

"Kui ta oleks vahepeal sünnitama hakanud või patsiendi oleks seisund halvenenud, saanuks ta kohe kohalikku haiglasse viia," kirjeldas päästja.

Õnneks läks kõik hästi ja seda polnud vaja. Lend Tallinna jätkus viperusteta ning maanduti Tallinna lennuväljal, kust kaasalennanud kiirabibrigaad naise Ida-

Tallinna keskhaiglasse toimetas. Naine tõi seal ilmale tütre. Ema ja lapsega on kõik korras.