Teleblogi

ARVUSTUS: "ENSV" – raha, pettus ja riideäri (3)

Marko Tiidelepp, 2. november 2014 23:07
Foto: Gert Kiiler / ERR
Paavo teenib kerget raha. Kestutisel ja Mail on käed tööd täis, aga mured ei jää tulemata. Aino tekitab rohkelt segadust. Kaire isa annab endast taas märku. Õppimine tuleb läbi valu.

Nii räägitakse "ENSV" 59. osa eel telekavas. Jah, tõepoolest, juba 59. osa! Igati korralik näitaja. Oleme jõudnud 1986. aasta jaanuarini. Hiljuti lugesin, et selle hooaja lõppedes peaks valmis olema 69 osa ja äkki tuleb neid osasid kokku lausa 100!

Samal teemal

Alustuseks panen südamele, et ärge võtke minu lugu kui telesarja arvustust ja kriitikat, vaid kui pisukest kokkuvõtet ekraanil nähtust.

Mis juhtus maailmas 1986. aastal? Aruba lõi lahku oma naabersaarest Curacaost ja sai iseseisvaks, algas rahvusvaheline rahuaasta, Impala Platinum vallandas Johannesburgis 20 000 mustanahalist kaevurit, kosmosesüstik Challenger plahvatas 73 sekundit pärast starti ja hukka sai seitse astronauti, levima hakkas esimene PC-viirus Brain. Tõsised teemad! Kuid üsna "tõsised" on teemad ka seekordses "ENSVs" – raha, pettus ja riideäri.

Eelmises "ENSV" osas kavatses Paavo (Tiit Sukk) alustada riideäri või oli see koguni tekstiiliäri. Tal oli plaanis õmmelda Sangari teksadele peale Miltonsi teksade sildid.

Ma pean meenutama, et mulgi olid vist 1986. aastal Miltonsi teksad, aga äkki ikka ei olnud ka...

Õmblema hakkab Kestutise (Veikko Täär) pruut Mai (Kaia Skoblov), kes teeb seda muidugi tööl – töötab ta ju Paavo ema (Laine Mägi) juures. Sealsamas käib koristamas ka miilits Jüri (Argo Aadli) ema Aino (Helene Vannari), kes toonase kombe kohaselt paneb pihta kõik, mis laokil – isegi terve elektripirni vahetab ta katkise vastu. Miks mitte pihta panna ka Miltonsi sildid? Nii kuldaväärt sildid kaovadki ja Mai ei suuda meenutada, kuhu need said.

Kestutis tahab proovida hüpnoosi, kuid sellest ei tule midagi välja. Paavo pruut Kaire (Maiken Schmidt) satub neile peale, arvates, et noored hoopis millegi muuga kavatsesid tegelema hakata. Kaire töötab ju samuti Paavo ema juures ja ta kahtlustab, et Mai varjab miskit. Mail on omakorda kahtlus, et äkki just Kaire on sildid pihta pannud. Ka ENSV ajal kahtlustati ju alati kõiki ja kõiges!

Kaire räägib kahtlasest teksaärist Paavole, teadmata, et Paavo just neid niite tõmbabki. Viimane mängib aga kanget meest ja tõdeb, et eks nad siis Miltonsi silte õmblevad, sest ega neil ju ometi Lee Cooperi, Montana ja Levise silte ei ole... Kairele tundub aga see kahtlane, et Paavo teab, mis siltidest jutt käib.

Kui Paavo läheb Mai juurde vaatama, kus on Miltonsi siltidega teksad, saab ta teada, et sildid on pihta pandud. Ka Kestutis on seal, kuid temal on õnneks hea uudis – eelmisel õhtul oli ta taksos saanud paarilt üliõpilaselt maailmakuulsa teksafirma Lee sildid. Äri saab uuesti käima panna!

Aga ka Miltonsi silt ilmub uuesti välja. Paavo näeb seda oma ühiskodus – miilitsa ema Aino on õmmelnud sildi poja viigipükstele! Nüüd on ka Jüril midagi sellist, mida Paavol ei ole.

Teinegi seekordse "ENSV" teema on seotud Paavoga. Ärimees nagu ta kord juba on!

Nimelt paneb Paavo käima väikese sularahakontori. Üks kääbuskasvu mees (Alo Kurvits) käib Paavolt raha laenamas, et kaarte ja piljardit mängida. Kord laenab ta 100 rubla, kord 200 rubla ja toob alati raha tagasi, makstes vastavalt 25 ja 50 rubla intressi. Ühel hetkel väikemees aga enam ei tule ja Paavo läheb teda koos Kestutisega otsima, sest mängus on 500 rubla.

Paavol on mingi aadress, kuid seal ei teata kääbusest midagi. Paar päeva hiljem ilmub kääbus uksele, aga mitte üksi – tal on kaasas Kaire isa (Rein Oja), kes on tõsine aferist. Selgub, et see oli järjekordne katse Paavole ja näib, et tulevane väimees on selle läbi kukkunud. Paavo saab küll raha tagasi, kuid seekord läheb 500 rublast 10% hoopis kääbusele.

Õppetund Paavole ja veel missugune!

Siiski hüüab Paavo Kaire isale järele, et ta plaanib käima panna tõelise tekstiilitööstuse ja hakata sellega palju raha teenima. Elame-näeme!

Sellised sündmused siis sarja "ENSV" 59. osas. Oli huumorit, nostalgiat ja lollusi. Mingil määral oli sündmustik veidi segane, kuid näitlejate suurepärane mäng teeb nõrkused küllaga tasa.