Eesti uudised

IRLis käärib? Kross ja Alender jooksid Reformierakonda (80)

Karoliina Vasli, 1. november 2014 08:00
ÜLEJOOKSIK: Eerik-Niiles Kross mullu oktoobris IRLi valimispeol. Savisaart küll kukutada ei õnnestunud, aga Kross tegi oma partei säravaima tulemuse.Foto: Tiina Kõrtsini
Urmas Reinsalu: Eerik-Niiles Kross oli kuidagi liimist lahti

Valimisteni on neli kuud aega, kuid võimuvõitlus on juba täies hoos. Eile teatasid IRLi liikmed Eerik-Niiles Kross ja Yoko Alender, et lähevad minema, Reformierakonda. Kross lükkab ümber kuuldused, justkui oleks teda vägisi teise erakonda meelitatud.

Reede hommik Tallinnas IRLi peakorteris. Ilmselt on isegi poliitikute mõtted juba nädalavahetuse juures. Taolised asjad aga kaovad päevakorrast, kui saabub Eerik-Niiles Kross.

Hoone ees varitseb pressipiltnik ja Kross lippab sisse tagauksest. Ta teatab partei juhile Urmas Reinsalule lakooniliselt, et talle aitab. Lahkub IRList ning liitub Reformierakonnaga. Temaga koos astub selle sammu ka Yoko Alender.

Pärastlõunal ajakirjanike ees seistes tunnistab Reinsalu, et Krossi otsus tuli kui välk selgest taevast.

Ta ütleb, et tänas Krossi panuse eest, mis too andis eelmisel sügisel kohalikel valimistel, kui üritati Edgar Savisaart võimult kukutada.

Praegu: "Ühtegi ultimaatumit Kross ei esitanud, normaalne vestlus oli. Ei paugutanud Kross uksi, ei löönud mina rusikaga laua peale."

Parts: Kross pole oma valikutes vaba

Küll aga valab Reinsalu õli tulle, märkides, et Kross oli kuidagi liimist lahti. "Mis need põhjused võisid olla, ei hakka spekuleerima."

Tema parteikaaslane Juhan Parts on ERRiga vesteldes konkreetsem:

Endistele erakonnakaaslastele saadetud kirjas põhjendab Kross:

"Me oleme täna näidanud valmidust pigem liikuda vasakule riiklikes küsimustes ja pigem asunud võtma tardunud hoiakuid vabaduste küsimuses. Me oleme hakanud kartma muutusi."

Muu hulgas avaldasid nii Kross kui ka Alender oktoobri algul toetust ka skandaalsele kooseluseadusele, millele IRLi ladvik täiesti vastu oli.

Delfile antud intervjuus rõhutab Kross, et ta pole liimist lahti olnud ega näe ka põhjust, miks ta peaks üldse liimist lahti minema.

"Mulle on isiklikult ausam ajada samu asju, mida ma seni ajasin IRLis, edasi Reformierakonnas."

Kross kinnitab, et teda ei ole erakonnavahetusel mõjutatud.

"Mind ei ole väljastpoolt võimalik mõjutada. Mulle öeldi, et selline võimalus on olemas, aga keegi ei ajanud mulle konksu kuklasse."

Rõivas: IRLis käärib juba ammu

Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister" küsiti valitsusjuht Taavi Rõivaselt spekulatsiooni kohta, et Reformierakond teab Krossi minevikust luurevaldkonnas rohkem kui avalikkus.

Rõivas aga välistab kategooriliselt poliitilise šantaaži. Ta märgib, et talle jäi juba meediast silma, et IRL kaudselt sellega spekuleerib, kuid see on naeruväärne.

"Tegu on värvika minevikuga inimesega. Mina ei tea küll midagi sellist, mida ei oleks avalikkuses kirjutatud."

Peaminister ütleb, et IRLi poolt ei ole väärikas hakata nüüd endisele meeskonnakaaslasele soppa krae vahele kallama.

"Niipalju, kui mina tean, on Isamaa ja Res Publica Liidus olnud juba pikemalt teatavad sisemised käärimised."

Reinsalu jutust aga jääb mulje, et kurssi nad muutma ei hakka. Ta toonitab, et valimisplatvorm on neil paigas ning uusi liitujaid on neilgi. Keskerakonna juht Edgar Savisaar aga arutleb, et Reformierakond on võtnud kursi IRLi hävitamisele ning eesmärgiks on seatud üksi 51 riigikogu koha saavutamine, kuna ka sotsidega koalitsioonis veab Reformierakond kuidagimoodi välja vaid valimisteni.

Politoloog Tõnis Saartsi hinnangul võib Krossi ja Alenderi otsus Isamaa ja Res Publica Liidust lahkuda ning Reformierakonnaga liituda esimese positsiooni küll nõrgendada, kuid ta on kindel, et see ei ole erakonnale surmav hoop.

Saarts ütleb Postimehele antud kommentaaris, et IRL on väga hea kampaaniavõimekusega erakond, üllatades viimastel, nii 2011. kui 2013. aasta valimistel peaaegu kõiki poliitikavaatlejaid ega ole välistatud, et nad üllatavad ka kevadistel valimistel.

Möödunud sügisestel kohalikel valimistel kogus Kross IRLi linnapeakandidaadina 6897 häält ning Yoko Alender 1991. Kross oli partei suurim häältemagnet. Järgmisena sai erakonna juht Urmas Reinsalu 2509 häält.

Samal teemal

27.11.2014
PIKA KOOSOLEKU TULEMUS: Reformierakonna juhatus Krossi erakonnast välja ei arvanud
26.11.2014
Krossi küsimus on ajanud Reformierakonna juhatuse kahte lehte
25.11.2014
Ansip pronksiöö jälitamisest: kuidas ma saaksin Krossi pärast seda usaldada?
11.11.2014
Yoko Alender: "IRL on nagu läbiloetud raamat!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee