Krimi

Prokurör lõpetas viinakartelli-kohtuasjas tõendite esitamise 

Mattias Tammet, 31. oktoober 2014, 22:20
AINULT ÜKS KAHTLUSALUNE: 2009. aasta suve kohta käiv süüdistus puudutab ainult pooleliitrises klaaspudelis müüdavaid odava otsa viinasid. Foto: ALDO LUUD
Töönädala lõpul jätkus Harju maakohtus viinakartelli-kohtuprotsess, kus prokurör esitas oma viimaseid asitõendeid. Üheks eesmärgiks oli näidata, et Liviko pole mitte ainult tootja vaid ka jaemüüja. Tõenditeks olid eile jätkuvalt süüdistatavate arvutitest kopeeritud e-kirjad.

Sedakorda oli kaitsjate vastuseis tõenditele eriti rõhutatud ning peaaegu iga avaldatud tõendi kohta esitati kirjalik vastuväide. Peamiselt panid advokaadid kahtluse alla esitatud tõendite kogumise viisi ja palusid peaaegu iga tõendit mitte vastu võtta. Kohtunik Velmar Brett ei nõustunud ja võttis kõik esitatud tõendid vastu. "Kohus ei saa hinnata tõendi usaldusväärsust või mitteusaldusväärsust ilma tõendit nägemata," põhjendas kohtunik oma otsust.

Sellele juhtis tähelepanu ka Selveri endine ostudirektor Tiiu Valk, kes suhtles Liviko töötajate Ivar Grossevi ja Ragnar Kitsega. Valk kirjutas 2009. aasta juunis: "Kas see on ikka õige aeg teha, sest niigi on kliendid ärevusse aetud käibemaksu tõusuga ning nüüd hakkame tõstma viina hinda. Ma arvan, et mitmed ajakirjanikud hakkavad hindu võrdlema ning siis süüdistatakse kauplusi, et poed on käibemaksu tõusu varjus tõstnud toodete hindasid. Kas ma võiksin vähemalt Katyusha või Torni jätta odavamaks?"

Prokuröri esitatud graafikute järgi olid juuli keskpaigas peaaegu kõikide kettide kõige odavamad viinad hinnaga 63 krooni ja 50 senti, kuigi vaid kuu aega enne seda olid kõikumised paljudes kroonides ja kõige odavamad sarnased viinad maksid kümme krooni vähem.

Lisaks esitas prokurör tõendeid selle kohta, et teised jaekaubandusettevõtted suhtuvad Liviko jaekauplustesse kui konkurentidesse, kuigi Liviko kaitsja on püüdnud protsessi käigus väita, et Liviko on ainult tootja. Kuna poodide kokkulepped sõlmiti Liviko kaudu, oleks sel juhul raskem tõestada, et kokkulepped olid tõesti konkurentsiseadusega vastuolus. Konkurentsiameti avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits ütles eile, et ei kuna konkurentsiamet oli antud asjas kohtueelne menetleja, siis ei ole ametil võimalik asjaga seonduvalt kommentaare anda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee