Maailm

Rootsi uus valitsus tunnustas ametlikult Palestiina riiki (11)

AFP/BNS/Õhtuleht.ee, 31. oktoober 2014 07:00
AEG OLI KÜPS: “Seal on territoorium, rahvas ja valitsus,” ütles Rootsi välisminister Margot Wallström, põhjendades Palestiina riigi tunnustamise otsust.Foto: AFP/Scanpix
Peaminister Stefan Löfven lubas oktoobri alguses ametisseastumiskõnes, et Rootsi tunnustab Palestiina riiki. Eile tegi Rootsi uus valitsus peaministri lubaduse ametlikult teoks.

Välisminister Margot Wallströmi sõnul otsustas Rootsi tunnustamise kasuks, sest selleks vajalikud rahvusvahelise õiguse kriteeriumid on täidetud. “Seal on territoorium, rahvas ja valitsus,” ütles Wallström.

Samal teemal

Välisminister loodab tunnustamisest hoolimata Iisraeliga suurepärase koostöö jätkumist. Peale selle avaldas Wallström lootust, et otsus võetakse Jeruusalemmas vastu konstruktiivsel moel. Iisrael mõistis aga otsuse kiirelt hukka.

“Rootsi valitsuse otsus tunnustada Palestiina riiki on taunitav otsus, mis üksnes tugevdab ekstremistlikke elemente ja Iisraeli riigi olemasoluõiguse eitamist. On häbiväärne, et Rootsi valitsus otsustas astuda selle deklaratiivse sammu, mis teeb palju kahju, ega too mingit kasu,” ütles Iisraeli välisminister Avigdor Lieberman.

Palestiina president Mahmoud Abbas seevastu tervitas Rootsi otsust. “President Abbas tervitab Rootsi otsust,” ütles kõneisik Nabil Abu Rudeina ja lisas, et Palestiina juht peab sammu julgeks ja ajalooliseks.

28liikmeline Euroopa Liit ütles varem, et tunnustab Palestiina riiki kohasel ajal, ja ärgitas osapooli peatselt jätkama läbirääkimisi kahe riigi lahenduse leidmiseks. Suurbritannia parlamendisaadikud hääletasid oktoobri alguses sümboolselt Palestiina riigi tunnustamise poolt.

Palestiina riiki olid enne Rootsit tunnustanud seitse Euroopa Liidu Ida-Euroopa ja Vahemere-äärset liikmesriiki: Bulgaaria, Küpros, Malta, Poola, Rumeenia, Tšehhi vabariik ja Ungari.

USA hoiatas Rootsit tunnustamise eest, öeldes, et see on ennatlik. Washingtoni arvates saab Palestiina riik tekkida vaid Iisraeli ja palestiinlaste läbirääkimiste tulemusena.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee