Kodu

Eluasemelaenudele pannakse piirmäärad  (5)

Õhtuleht.ee, 30. oktoober 2014 18:25
Foto: TEET MALSROOS
Laenubuumi kogemuse taustal võib öelda, et eluasemelaenude nõuded kaitsevad ka laenuvõtjat, sest hoiavad ülekuumenenud turul ära tehingud, mis majanduslanguse korral tähendaks probleeme laenumaksete tasumisel,” ütles keskpanga juht Ardo Hansson.

Eesti Pank otsustas laenubuumi riski vähendamiseks tulevikus ennetava sammuna kehtestada pankadele uute eluasemelaenude väljastamisel kolm piirmäära, mis hõlmavad laenusumma ja laenu tagatisvara suhet, laenu- ja intressimaksete ja laenuvõtja sissetuleku suhet ning laenu tähtajaega, kirjutas Pealinn.

Piirmäärad on kavas kehtestada tasemel, mis lähtub praegu pankade antavate eluasemelaenude tingimustest. Seega ei muuda nõuded keskpanga hinnangul eluasemelaenude andmise tingimusi praegusest karmimaks.

Nõuete kehtestamise eesmärk on tagada, et pankade eluasemelaenude tingimused arvestaksid piisavalt võimalike riskidega. Juhul kui eluasemelaenudega seotud riskid kasvavad, saab kehtestatud nõudeid karmistada.

Esimene nõue on see, et laenusumma võib olla kuni 85 protsenti laenutagatise ehk soetatava eluaseme väärtusest. Kui laenu käendab Kredex, siis võib laenu anda kuni 90 protsenti tagatise väärtusest.

Teine nõue on, et laenusoovija kõik igakuised laenu- ja liisingumaksed kokku võivad moodustada kuni 50 protsenti tema netosissetulekust. Kolmas nõue on, et eluasemelaenu võib anda kuni 30 aastaks.

Eluasemelaenude nõuded kaitsevad Eesti finantssüsteemi riskide eest, kui konkureerivad pangad tahaks kiire laenukasvu ajal liigselt riske võtta, ütles keskpanga juht Ardo Hansson.

Eesti Pank plaanib kehtestada nõuded kõikidele Eestis tegutsevatele pankadele, sealhulgas välispankade Eestis tegutsevatele filiaalidele. Nõuded puudutavad eraisikule Eestis eluaseme ostmiseks, renoveerimiseks või ehitamiseks antud laene.

Nõuete täitmist hakkab jälgima finantsinspektsioon. Plaani kohaselt on kommertspankadel lubatud teha seatud nõuetes erandeid 15 protsendi ulatuses kuu jooksul väljastatud eluasemelaenude mahust. Erandid on mõeldud juhuks, kui laenuvõtjal on näiteks väga hea maksevõime või tagatis.