Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: Muraka rabas asub onn, kus saab kärast puhata (18)

Marko Kaldur, 31. oktoober 2014, 11:53
Foto: Marko Kaldur
Eestis leidub veel neid kohtasid, kus saab puhata tsivilisatsioonist, liikuda ürgses looduses, metsloomade ja värske õhu keskel. Üks taolisi paikasid on ajalooline Varessaare matkaonn Ida-Virumaal Muraka rabas.

Võimalik, et Varessaare on Eesti üks kõige vanemaid ning nn "vanakooli" matkajate seas tuntumaid matkaonne.

Samal teemal

1965. aastal tühjaks jäänud vana talukoha võtsid ruttu üle loodusehuvilised ning matkajad. Seal on pikalt pesitsenud looduskirjanik Edgar Kase, kelle teos "Tee vaikusesse" muutis ka Varessaare mitmeks kümnendiks erakordselt populaarseks sihtkohaks.

Tänapäeval on Varessaare matkaonn mõnevõrra rahulikum paik, kuna sinna pääsemiseks tuleb lisaks lagunenud metsateedel auto lõhkumisele veel tükk maad jalgsi sammuda. Olgu siis Selisoo suunast tulles või hoopistükkis üle Muraka raba jalutades. Viimast teekonda ei soovita algajatel ilma erivarustuseta (räätsad) või jäätunud laugasteta ette võtta.

Viimaks kõrgemale lagendikule jõudes torkab silma veidi räämas vana majakene. Aastakümneid on seda hoonet loodus räsinud ning kuigi aeg-ajalt nii RMK kui matkajad ehitist kõpitsevad, siis väliselt jätab matkaonn üsna hädise mulje. Sobides samas sellisena väga hästi ümbritseva trööstitu sügislooduse keskele.

Seestpoolt on maja hoopis korralikum, puhas, mitme toa ning kütmisvõimalusega. Soojapidavus hoonel on nagu on, külmade ilmadega tasub vastav varustus kaasa vedada.

Onnis asuv külalisraamat (kui see just juhuslikult pole tulehakatiseks sattunud) reedab päris tihedat matkaonni külastatavust. Paljud nimed tulevad tuttavad ette - näha on, et sinna satuvad peamiselt need, kel matkamine veres ning soov looduses liikuda hinges.

Palju on kurdetud, et kas taoliste kohtade avalikustamine neile paikadele hoopistükkis karuteenet ei osuta. Kahtlen sügavalt.

Tavalised kaagid ja lagastajad ei viitsi ega vaevu pikka ning kurnavat teekonda ette võtma - neile sobivad pigem asulalähedased grillimisplatsid, kus tina panna. Kes aga nii kaugele läheb, et sellises paigas puhata, esindab üldjuhul hoolivamat ning loodusteadlikumat osa ühiskonnast.

Seega tõesti - külastatavus võib ju arvudes suureneda. Ent tegu on inimestega, kes ise samuti looduses liikumist väärtustavad ning kellega kuskil pärapõrgus kokku sattumine pigem uusi meeldivad tutvusi ja tulevasi ühiseid matku kaasa toob.

Seetõttu tuleb tunnustada omaaegseid metsavendasid, kes Muraka raba hüljatud soosaartel tihti aastaid elasid ja loodust ning vaenlase reide trotsisid. Metsavendade jälgi leiab otsides seal kandis küllaga, taastatud on näiteks Varessaarest üle raba jääv Virunurme metsavennapunker. Varessaare onn ise on aga siiski peamiseks pelgupaigaks eelkõige liigtsiviliseeritud ühiskonna eest põgenejatele.

Asukohad:

Varessaare matkaonn: 59.170910,27.128662

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti Avasta Eesti lehelt kodulehelt.

18 KOMMENTAARI

u
uluss 4. november 2014, 23:52
Ja plaan lähima paari nädala jooksul muideks seal ära käia. Keegi veel?
u
uluss(vanakooli matkamees) 4. november 2014, 23:50
Iga ilmaga on seal oldud-isegi -33 ga õnnestus mitmete tundide pikkuse kütmisega plusskraadid sisse saada. Ja kui siis öösel mingi bioloogide kolmik Iisakult kohale suusatas oli nende rõõmus hämming tõeliselt lahe emotsioon. Ja tänud RMK-le tookordsete puude eest!
Loe kõiki (18)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee