Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: Saaremaa vähetuntud "tuntuim" vaatamisväärsus (2)

Marko Kaldur, 30. oktoober 2014, 13:46
Foto: Marko Kaldur
Saaremaa üheks tuntumaks loodusrajaks tituleeritakse Koigi raba matkarada. Kuigi mujalt Saaremaale tulnud külalised harva sinna satuvad, tasub nüüd too rada läbi sammuda.

Oma roll Koigi raba unustusehõlma vajumises on kindlasti asjaolul, et aastaid polnud Koigi rabarajale minekul sügavamat mõtet - vaatetornid lagunesid ning rada ei kandnud.

Nüüd on aga raja renoveerimine taas käsile võetud ning pääseb Koigi raba külastama.

Paiknedes üsna Orissaare lähedal, on Koigi sobivaks kohaks, kus auto- ja praamisõidu järel jalgu sirutada.

Ca viiekilomeetrine jalgsimatk kõlbab ka lahjematele kõndijatele, matkarajalt eksida on pea võimatu ning hoolikal jalge ette vaatamisel jäävad varbadki kuivaks.

Omapärane on Koigi matkaraja ehitusmaterjal. Kui osa rajast kulgeb laudadel või hakkpuidul, siis valdav osa matkarajast on hoopistükkis metallist.

Eestis tõenäoliselt ainulaadne matkaraja kattematerjal on "pätsatud" nõukaaegsetelt sõjaväelennuväljadelt, kus sellega kaeti nii maandumisradade ümbrus kui tihtipeale ka muud territooriumid.

Pärast nõukogude vägede lahkumist tassiti ümmarguste aukudega metallplaadid suures osas metallikokkuostu, osa läks kohalike talude aiamaterjaliks ning ülejääkidest rajati Koigi matkaraja põhi.

Metallist rada on iseenesest väga tugev ning ei kipu raskuse kiuste laukasügavusse vajuma. Küll aga tuleb ettevaatlik olla libedamate ilmadega ning kes peaks tahtma paljajalu matkaraja läbida, võib plaatides olevate aukude servadega varbad puruks kiskuda.

Koigi matkaraja lagunenud vaatetornidki leiavad tasapisi korrastamist, juba on võimalik uute tippu ronida ning sealt rabamaastikke ja rabajärvi imetleda.

Legendide järgi tekkinud Koigi Naistejärv Suure Tõllu elukaaslase Pireti pisaratest, seega võiks eeldada Saaremaa põhjaveel pisut soolakat maitset.

Rabajärvedest suurim - Koigi järv - peitvat endas aga varandusekoormat. Samuti pidavat seal ringi uitama järvevaim, kes hiliseid matkajaid ehmatab ning neid koeraks kehastunult jääkülma järvevette kiskuda üritab.

Kevadel-sügisel on Koigi raba lisaks kummitustele peatuspaigaks tuhandetele rändlindudele, rääkimata samas pesitsevatest arvukatest liikidest.

Asukohad:
Koigi matkarada: 58.484255,22.980944

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti Avasta Eesti lehelt kodulehelt.  

Samal teemal

12. november 2014, 11:55
Avasta Eestimaad: milliseid legende peidavad lõunapiiri koopad?
5. november 2014, 12:35
Avasta Eestimaad: raketibaasides uitamas
31. oktoober 2014, 11:53
Avasta Eestimaad: Muraka rabas asub onn, kus saab kärast puhata
28. oktoober 2014, 15:21
Avasta Eestimaad: kust leida parim sügisene saunaelamus?

2 KOMMENTAARI

j
just 30. oktoober 2014, 21:14
lend lease. nõukogudel oli kohustus pääle sõja lõppu, hävitada, tagastada või välja osta. pole seda esimest, teist ega tehtud, oopis lamba aedasi oopistykkis.
t
teadmiseks 30. oktoober 2014, 14:49
need metallplaadid on usa sõjaline abi venemaale maailmasõja ajal.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee